Fejünk felett épülhet a zöld jövő

Trendi, energiahatékony zöldtetők.

A városi levegő hőmérséklet – a városi hőszigethatás – csökkentésének egyik leghatékonyabb módja a zöldtető. Nyáron a hőmérséklet a városokban az épületek és utak hőelnyelése miatt 5-7 ºC-kal melegebb, mint vidéken, és a hőmérséklet egy hagyományos tetőn akár 40ºC-kal is magasabb lehet, mint egy zöldtetőn. Magyarország lakosságának kétharmada városokban él és a klímaváltozás miatt az éves átlaghőmérséklet emelkedése a sűrűbben beépített területeken még jobban érezhető.

Milyen egy zöldtetős ház?

A Knauf Insulation szakemberei szerint a zöldtetős kialakítás innovatív, környezettudatos, stílusos, természetes, könnyű, kiváló vízvisszatartó képességgel rendelkező és könnyen kivitelezhető rendszer, amelyet kifejezetten városi környezetben található lakó- és ipari épületek zöldtető rendszereihez terveztek. A zöldtetőknek fontos szerepük van a klímaváltozás mérséklésében és a vízgazdálkodásban is. Ezek a tetők nyáron hűtik, télen fűtik az épületet és a levegőt, illetve a csapadékvíz nagy részét is hasznosítják. Elnyelik a káros anyagokat, sugárzásokat, szennyeződéseket, port, javítják a mikroklímát, környezetvédelmi és ökológiai hatásuk is igen jelentős. Ha mindezeket a szempontokat figyelembe vesszük, néhány év alatt megtérül a beruházás.

Miért jó zöldtetős házban lakni vagy dolgozni?

Egyrészt jelentős energetikai megtakarításokat eredményez a beruházás. A National Research Council of Canada (Kanadai Nemzeti Kutatási Tanács) adatai szerint nyáron 75 százalék, télen akár 25 százalék energiát is megtakaríthatunk zöldtető kialakításával. Megnő a tető élettartama, mivel egyfajta védőréteget képez a tetőn lévő talajréteg, megóvja azt a szélsőséges hőmérséklettől, a Nap ultraibolya-sugárzásától, a mechanikai sérülésekről. Ha zöldtetős házban lakunk, várhatóan háromszor hosszabb ideig tart majd a tetőnk, a karbantartásra is a harmadát költjük majd. A zöldtető kiváló hangszigetelő hatású, akár 8-10 decibelt is képes felfogni a kinti zajból, ami növeli a lakótér komfortérzetét. Repülőterek és iparterületek közelében kifejezetten előnyös megoldás lehet a zaj csökkentésére. A zöldtető az ingatlanok értékét is jelentősen növeli.

Környezeti előnyök

A zöldtető alapja a nem éghető anyagú kőzetgyapotpaplan, amely szigetelőképességével hatékonyan lép fel a zajszennyezéssel szemben is. Alaprétege könnyű, nyitott szerkezete kedvez a gyökérzet szétterjedésének és elősegíti az elültetett növények növekedését.

„A zöldtető a fenntarthatóság és a tisztább levegő jelképe. A növények segítenek megkötni a szmogot, a levegőben található illékony vegyületeket és nehézfémeket, ezáltal javítják a levegő minőségét. A CO2 csökkentő hatásuk jelentős, hiszen egyetlen négyzetméternyi zöldtető-felület éves szinten átlag 5 kg szén-dioxidot is képes megkötni. Összehasonlításként, 1m2 zöldtető ugyanannyi szén-dioxidot képes elnyelni, amennyit egy hagyományos gépkocsi egy 80 km-es autóút során kibocsát” – mondta Aszódy Tamás, a Knauf Insulation Kft. ügyvezető igazgatója. „Ez a mennyiség pedig további 3,2 kilogrammal növelhető éves szinten fosszilis-energiahasználat esetén, hiszen a zöldtetők egyik járulékos előnye, hogy alkalmazásukkal csökken az ingatlan energiaigénye” – tette hozzá a szakember.

A zöldtetők nagy előnye a lehullott záporesők lefolyásának csökkentése, amellyel a nyári időszakban a csatornahálózat leterheltsége 70-95%-kal is csökkenthető. Természetes szűrőképességükkel megakadályozzák, hogy a szennyeződések és a méreganyagok a folyóvizekbe és a vízelvezető csatornákba juthassanak. Erősítik az urbanizáció által megbolygatott ökológiai körforgást. Közösségi kertként, illetve rekreációs területként – akárcsak a természetes zöld területek – az emberi pszichére is jótékonyan hatnak.

A zöldtetők típusai

Kétféle zöldtető típus telepíthető. Az egyik, az úgynevezett extenzív, egy olyan megoldás, mely minimális gondozást igényel, míg a másik, az intenzív, amely szinte egy normál kert, annak minden teendőjével együtt.

"Az extenzív zöldtető tulajdonképpen egy ökológiai védőréteg a tetőn, ami azonban a taposást nem tűrő növények miatt nem járható, így aktív használatra nem alkalmas” – mondta Endes Attila, a Knauf Insulation Kft értékesítési szaktanácsadója. „A másik megoldás az intenzív zöldtető, vagyis a tulajdonképpeni tetőkert szinte egy teljes értékű kert, amellyel legtöbbször mélygarázsok tetején találkozhatunk. Aki ezt a megoldást szeretné, annak bizony előre kell gondolkodnia, hiszen ebben az esetben extra erős tetőszerkezetre van szükség” – tette hozzá a szakember.

Ha zöldtető mellett döntünk, hosszútávra tervezünk, ezért érdemes kiváló minőségben gondolkodnunk. A zöldtetők utólagosan is kivitelezhetőek, de nem minden esetben. Mielőtt nekilátna a tervezgetésnek, mindenképpen beszélnie kell egy statikussal, aki megállapítja, hogy a födém elbírja-e a plusz terhelést, ami extenzív zöldtető esetében nagyjából 120-150 kg-ot, míg intenzív tetőkert esetében minimum 300 kg-ot jelent négyzetméterenként.