A napelemekről általában

A napelem szó hallatán hajlamosak vagyunk egy misztikus, elérhetetlen dologra gondolni, miközben tudjuk, hogy egy hasznos, környezetbarát találmányról beszélünk.

Az elmúlt években nagymértékben csökkent a napelem rendszerek ára, így a nyugati országok mintájára, itthon is kezdenek elterjedni a saját villamos energia fogyasztást fedező napelemes rendszerek.

Gyakori, hogy a napelemet összekeverik a napkollektorral. Fontos különbség azonban, hogy a napkollektor meleg vizet állít elő, míg a napelem a napsugárzást villamos energiává alakítja át.

Hogyan is működik a napelemes rendszer?
A tetőn elhelyezett napelemek egyenáramot termelnek, amit egy speciális kábelen a rendszer szívének számító inverterbe vezetünk, ami váltóárammá alakítja azt. Az így megtermelt és fel nem használt áramot egy ún. ad-vesz mérőórán keresztül visszatermelhetünk az elektromos hálózatba, és 1 éven belül bármikor felhasználhatjuk (szaldó elszámolás). Egy akkumulátor beszerzésével a feleslegnek számító áramot el is tárolhatjuk.

Legnagyobb visszatartó erőnek az mutatkozik, hogy egyszeri, azonban nagyobb összegű befektetés egy napelemes rendszer telepítése. 

Jóllehet nem egy olcsó mulatság, és a megtérülési ideje is (rendszermérettől függően) 7-10 év között mozog, de a gyártók jellemzően 20-25 év garanciát vállalnak termékükre, ráadásul a napelemek élettartama akár a 40 évet is elérheti. Mivel a rendszer nem tartalmaz mozgó alkatrészt, szinte nem igényel karbantartást.

A napelemes rendszerek telepítésére a legtöbb családi ház alkalmas. Napelem rendszerek tervezésével és kivitelezésével pl. az enHome foglalkozik.