Kovács Kokó István, Fodor Rajmund és Madaras Norbert egy-egy olimpiai, Verrasztó Dávid pedig egy Európa-bajnoki aranyérmet hozott a kiállításra, és hátrányos helyzetű gyerekeknek meséltek élettapasztalataikról.

"Ne az aranytartalmát nézzétek, bár biztosan az is nagyon magas, ennek nem az adja az értékét" - mondta Fodor Rajmund vízilabdázó miközben a gyerekek a nyakukba akasztották az érmet, és az inkák kincseinek megtekintése után azt találgatták, vajon hány karátos lehet a nyakbavaló. "Ez az érem azt a heti 12, egyenként háromórás edzést jelképezi, amely az olimpiára juttatja az embert" - mondta a kétszeres olimpiai bajnok.

Kovács Kokó István 1996. augusztus 3-án szerezte meg olimpiai aranyát, amely az egész életét megváltoztatta, ám azt mondja, ritkán nosztalgiázik az érmet nézegetve. "Elfoglalt emberként inkább a jövőbe tekintek, mint hátrafelé. Bár az érmet én őrzöm, mindig úgy éreztem, hogy ez egy kicsit az országé is. A gyerekeknek pedig azt mondtam, hogy nem kell mindenkinek az olimpiai aranyra hajtania, inkább arra törekedjünk, hogy hozzuk ki magunkból a maximumot, minden téren" - mondta Kovács István.

Verrasztó Dávid a rövidnadrágja zsebéből kapta elő az érmet, nem tagadja, az arany csillogása minden másnál szebb a számára. Legalább egy világversenyen szeretne még az első helyen végezni a pályafutása során. "Huszadik évemet töltöm az uszodában, a gyerekeknek is azt javasoltam, hogy merjenek keményen dolgozni a céljaikért. Amikor először a vízbe merültem, annyi idős lehettem, mint amekkorák ő most" - mesélte Verrasztó Dávid, majd körbeadta az EB- trófeát.

Madaras Norbert szerint a gyerekek számára a kamaszkor a legnehezebb időszak, hiszen ilyenkor kinyílik előttük a világ és könnyen elveszítik a fókuszt, ami a sportban akár végzetes is lehet.

A négy olimpikon meglepetésvendégként csatlakozott a gyerekcsapathoz, akik a kiállítás megnézése után kisebb egy kisebb ajándékcsomagot is kaptak.