Che Sudaka (E), Anselmo Crew

Helyszín: 
Jegyár: 
3.500 Ft, 3.000 Ft (elővételben)
Időpont: 
2011. február 23. 20:00 - szerda

A Che Sudaka, ez a barcelonai salsa-ragga-hiphop-punk-utcazene bomba nem először robban Magyarországon, de a zenekar fellépései kihagyhatatlanok: Manu Chao óta nem volt ilyen energikus előadója Spanyolországnak. Szinte napra pontosan egy évvel legutóbbi A38-as fellépése után, 2011 februárjában a Che Sudaka visszatér, hogy magyar előzenekarával, az Anselmo Crew-val ismét elsöprő koncertet adjon.

2005. február 27. 0:11 - Che Sudaka ©Che Sudaka
Che Sudaka

Ha azt mondjuk, Mano Negra vagy Manu Chao, valószínűleg mindenki tudja, miről van szó. És ha azt mondjuk: Che Sudaka? Majdnem ugyanarról: ez a jórészt argentin és kolumbiai bevándorlókból alakult barcelonai utcazenekar viharos tempóban emelkedett a világzenei slágerlisták élére. Ska, salsa, reggae, dub, punk, akusztikus gitár, és elektronikus kütyük, eszméletlen életvidámság, ehhez hol ironikus, hol véresen komoly szövegek. A Che Sudaka remekül példázza, hogy az utóbbi évtizedben milyen fantasztikus hellyé vált Barcelona, és hogy a Mano Negra zenei hagyománya nem halt ki - sőt, élőbb, mint valaha.

A Che Sudaka valamikor az ezredfordulón alakult a barcelonai óvárosban csellengő munkanélküli bevándorlókból. Az utcazenekar rövid távú célja a megélhetés (talán inkább a túlélés) volt, de hamar a figyelem középpontjába került - úgyhogy a tagok nekiláttak a középtávú cél megvalósításának: hogy zenéjükben felhívják a figyelmet a bevándorlók sanyarú helyzetére, és bemutassák azok mindennapi életét. Mire a zenekar észbe kapott, már lemezszerződésnél tartottak, és a 2005-ös Alerta Bihotza albumon a baszk-katalán színtér legnagyobbjai működtek közre: Gambeat, a Radio Bemba basszusgitárosa vagy Fermin Muguruza, az egykori Negu Gorriak frontembere. A harmadik lemezen szintén illusztris vendégek sora bizonyítja, hogy a Che Sudaka végleg befutott: szerepel itt Amparo Sanchez, a spanyol Amparanoia énekesnője vagy az argentin latin-punk kulcszenekara, a Karamelo Santo.

Ekkorra a Che Sudaka már-már világsztárnak számított. A Gogol Bordello kérte fel előzenekarnak az együttest spanyolországi turnéjára, és a 2009-ben kiadott új Che Sudaka-lemez mellé DVD-kiadvány járt, ami viharos turnéik egyikét örökítette meg. A zenekar szinte pontosan egy évvel ezelőtt fellépett az A38 Hajón is, brutális telt ház előtt.

Talán nincs hazánkban zenekar, amelyben annyian fordultak volna meg az idők során, mint az Anselmo Crew-ban. Ennek csak egyetlen oka lehet: a zenekari koncertek irtózatos tempóját nem sokan bírják huzamosabb ideig. Magyarország egyik (ha nem a) legjobb bulizenekera ugyanis izomlázító módon ötvözi a latin muzsikákat a funkkal, a hiphopot a balkáni népzenével, a salsát a ragamuffinnal. Ebből az őrült világzenei katyvaszból egyetlen dolog a biztos: a páratlan vidámság és a nagy tánc. Manu Chao és Sergant Garcia legjobb hazai követői garantáltan felforrósítják a hangulatot.