A Hangfegyverek a MODEM fiatal kurátoroknak kiírt pályázatának nyertes kiállítása, amely három pályakezdő hangművész munkáit mutatja be.

Noha a hangművészet a futurizmus óta eltávolodott a háborútól, a háború időközben felfedezte magának a hangot, amely a szó szoros értelmében fegyverré vált: olyan hadi és rendvédelmi eszközzé, amely leplezett vagy direkt erőszakkal gyakorol hatást a pszichére és a testre. Hangfegyvernek tekinthető minden, ami auditív médiumokon keresztül tömeget oszlat, fájdalmat, maradandó károsodást vagy halált okoz, de az is, ami képes befolyásolni, összezavarni, félelmet kelteni, lehallgatni vagy épp megtéveszteni. A kiállítás fekete tereiben felhangzó és megjelenő munkák a szónikus fegyverkezés fiktív és valós példái. A különféle hanginstallációk hol a testünkben rezonálnak, máskor négykézlábra állítanak vagy tettestárssá tesznek mások lehallgatásában.

Megmutatják, hogyan válhat a saját hangunk fegyverré, hol van a határ befogadható és befogadhatatlan hangok között és milyen pusztító is lehet a csend. Nem csupán tematizálják hang és háború sokrétű viszonyát, de finoman használják is a hangfegyverek különféle technikáit, szembesítve a hang szétzúzó és összekötő, esztétikai és fizikai erejével.

Kiállító művészek:

Krasz Ádám

Kophelyi Dániel

Jeneses Ádám

Kurátor: Lőrinczy Lia

Grafika: Kophelyi Dániel

Nyitónapi programok:

14 óra: Elektronikai Bütykölde és interaktív tárlatvezetés gyerekeknek

16 óra: Krasz Ádám, Kophelyi Dániel és Jeneses Ádám közös zenei performansza

MODEM 4026 Debrecen, Baltazár Dezső tér 1.

A kiállítás megtekinthető: 2019. augusztus 4-ig