Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
Több mint 150 program számtalan műfajban, közel 40 helyszínen, szerte Budapesten: 17 napon át kínál izgalmasabbnál izgalmasabb programokat a 28. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál.
Apparat, Eötvös Péter és a Neue Oper Wien, a FAMILIE FLÖZ, Barabás Lőrinc, a RIAS Kammerchor és az Amadinda Ütőegyüttes, Gergye Krisztián, Zombola Péter és Vizin Viktória, a Tiltott Város Kamarazenekar, Sidi Larbi Cherkaoui, a Duo Vivo, Jozef van Wissem és Olivier Grossetête.
A CAFe Budapest olyan különleges, pezsgő és sokszínű városfesztivál, amely együtt gondolkodik Budapest meghatározó kulturális intézményeivel, és rendhagyó helyszíneken, sokszor a város színpaddá alakuló közterein mutatja be a hazai és nemzetközi kulturális szcéna leginspirálóbb alkotóit, és legfrissebb alkotásait. „Fontos számunkra, hogy megmutassuk és hangsúlyozzuk, hogy milyen progresszív, izgalmas, és dinamikusan változó művészeti közegről beszélünk, hogy a kortárs művészet a jelenünk művészete, olyan, akár egy különleges időkapszula, benne minden, amit itt és ma fontosnak, relevánsnak, aktuálisnak gondolunk” – mondja Káel Csaba, a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál operatív testületének elnöke, a Müpa vezérigazgatója. „A kortárs művészet abból építkezik, ami itt, most, velünk történik” – fogalmazza meg Bán Teodóra, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ ügyvezetője, az operatív testület tagja, kiemelve, hogy a CAFe Budapest programját évről évre kiemelkedő nemzetközi figyelem övezi úgy a szakma, mint a közönség részéről, nem meglepő tehát, hogy októberben igencsak vonzó kulturális-turisztikai célpont a magyar főváros.
A térség egyik legfontosabb összművészeti eseménysorozata ebben az évben is a kortárs művészet nemzetközi és hazai világsztárjaival, különleges koprodukciókkal, premierekkel és rendhagyó, interaktív köztéri programokkal készül erre a 17 napra. A fesztivál nyitóhétvégéje szinte minden műfajból ad egy kis ízelítőt. A [D]OPEN your move minifesztiválon a kortárs, az urban, a hiphop és a street dance találkozását ünnepelhetjük táncpárbajokkal, két előadással, egy workshoppal, valamint egy óriási bulival a Trafó Kortárs Művészetek Házában. A Ritmo Budapest a világzene rajongóinak kínál felejthetetlen pillanatokat, olyan kiváló fellépőkkel, mint Gisela João, a Mamadou & Sama Yoon vagy a Romano Drom. A berlini FAMILIE FLÖZ Dr. Nest című dupla előadásával kápráztatja el a budapesti közönséget, a Tiltott Város Kamarazenekar a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 70. évfordulója alkalmából ad rendhagyó koncertet a Várkert Bazárban. Kamondy Ágnes senkivel össze nem téveszthető zenei nyelvével, bensőségesen szép, új dalokkal, egy szcenírozott koncerttel tér vissza a színpadra, a Budafoki Dohnányi Zenekar pedig Kutrik Bence, Orbán György, Gyöngyösi Levente műveivel készül a Kortárs romantikusok koncertsorozat harmadik estjére. A Budapesti Történeti Múzeum Au revoir! című kiállításán 30 magyar származású fotográfus mintegy 200 munkáját, köztük André Kertész, Brassaï, Robert Capa, Lucien Hervé képeit csodálhatjuk meg. A Budapest Music Centerben a Saul fia című Oscar-díjas film felkavaróan szép zenei anyagát is jegyző, kivételes alkotóra, Melis Lászlóra és művészetére emlékezünk. A zongorista-énekes-dalszerző Lisa Morgenstern pedig második stúdiólemeze, a Chameleon dalait hozza el az A38 hajóra.
A CAFe Budapest hivatalos videócsatornája, közösségi média oldalai és blogja is újdonságokat tartogat: a Kapszulainterjúk című videósorozatban a fesztivál fellépőivel Galán Angéla riporter beszélget feltöltődésről, alkotásról, arról, hogy hogyan készülnek a 28. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválra, és mit őriznének meg a jövőnek feltétlenül egy időkapszulában. Tasnádi Bence színész kamaszkori bizonytalanságáról, a mosolyokról és a koncertszínpadok varázsáról mesél, Gergye Krisztián táncművész-koreográfus a Kiscelli Múzeumban sétálva idézi fel alkotói pályája kezdetét, és beszél arról is, hogy mitől működik az improvizáció, Vitáris Iván, az Ivan & The Parazol frontembere pedig többek között a rocksztárokra jellemző hedonizmusról és a színpadi emberek felelősségéről alkotott véleményét osztja meg velünk. A sorozat következő részeiben megszólal majd Eötvös Péter zeneszerző-karmester és Lovas Rozi színésznő is, a CAFe Budapest blogján pedig többek között Dimitri de Perrot, Ott Anna, Jenna Jalonen és Szentpáli Roland időkapszulájába pillanthatunk bele.
Kapszulainterjúk videósorozat első darabjai:
CAFe Kapszulainterjú // Tasnádi Bence
CAFe Kapszulainterjú // Gergye Krisztián
CAFe Kapszulainterjú // Vitáris Iván