Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
On-line térbe költözött a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria.
A járványügyi korlátozások miatt bezárt a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria, de az online térben számos izgalmas tartalmat kínálnak az intézmények. A múzeum egyedülálló színházi programja, a Textúra is megtekinthető az interneten, emellett tárlatvezetések, virtuális kiállítások, útvonaltippek és oktatási segédanyagok is elérhetőek otthonról a múzeumok honlapján.
A Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria célja, hogy alkotásait, kiállításait digitálisan is bejárhatóvá tegye, és olyan háttértudást biztosítson ezeken a site-okon, amelyek lehetővé teszik, hogy akár az iskolai oktatásban is hasznosuljanak. Eddig több mint kétszázezer virtuális látogatója volt már a Magyar tájak című digitális tárlatnak, amely a történelmi Magyarországot nemzeti festészetünk legnagyobb mestereinek munkáin keresztül mutatja be. Az intézmények honlapjain megtekinthetők a Változatok a realizmusra – Munkácsytól Mednyánszkyig című megújult kiállítás és magyar barokk művészetet bemutató virtuális tárlat is.
Az egyik legismertebb magyar festmény, Szinyei Merse Pál Majális című alkotásának részletes bemutatása is megtalálható már a Szépművészeti Múzeum - Magyar Nemzeti Galéria digitális múzeumában. Az intézmény honlapjáról elérhető aloldal az 1873-ban készült neves alkotást mutatja be, így otthonról is megismerhetjük a festmény minden részletét, ugyanakkor az alkotáshoz kapcsolódó digitális tartalom segédanyagként is felhasználható az általános és középiskolai oktatás során.
Ezek mellett számos, az oktatásban is használható tartalmat találnak az intézmények oldalain, így angol nyelvleckét, játékokat, kvízeket, múzeumpedagógiai feladatokat is kínálnak a múzeumok, de akár – a Dürer kora című tárlatot bemutató - élő tárlatvezetésekre is bejelentkezhetnek az érdeklődők. A Szépművészeti Múzeum és az MNG Facebook oldala pedig naponta kínál új tartalmakat, hogy látogatók otthonukban is élvezhessék a múzeumi élményt.
A decemberre tervezett Múzeum+ estek sem maradnak el teljesen, december 10-én a Szépművészeti Múzeum oldalán lesz megtekinthetők Bronzino életéhez kapcsolódó előadások és tárlatvezetések, december 3-án pedig a Magyar Nemzeti Galéria mutatja be Szinyei életművéhez kapcsolódó online programjait.
A Szépművészeti Múzeum különleges színházi programja, a Textúra is az on-line térbe költözött. Az eszinhaz oldalon megtekinthető nagy sikerű összművészeti előadássorozat során a képzőművészet, az irodalom, a színház és a zene találkozik egy térben és időben a Szépművészeti Múzeum falai között. Az intézmény kortárs írókat kért fel, hogy írjanak irodalmi szövegeket a múzeum gyűjteményének egy-egy inspiráló alkotásához, melyeket Székely Kriszta rendező vitt színre a kiállítóterekben neves színművészek előadásában.
A kiváló hang és képminőségű, 120 perces Textúra stream premierje november 20., péntek 19.30 óra, azt követően pedig bármikor letölthető az előadás.
Írók: Balla Zsófia, Berta Ádám, Harag Anita, Háy János, Lövétei Lázár László, Száraz Miklós György, Szécsi Noémi, Terék Anna
Színészek: Czakó Julianna, Dankó István, Jordán Adél, Keresztes Tamás, (lásd fotó) Péterfy Bori, Szabó Zoltán, Tasnádi Bence, Vizi Dávid.