Közeledik az év legrémisztőbb napja Halloween, amikor a csontvázak előbújnak a szekrényből és a sötétségé, a rettegésé lesz a főszerep. Október 31-én, az éjszakán, amikor az élők és a holtak közötti határok elmosódnak, a FilmBox egy különleges halloweeni horror maratonnal készül, amely közel hat órányi non-stop feszültséget és rémületet kínál.
Szemtelenül fiatalok, lenyűgözően tehetségesek és már most a komolyzenei élvonalban tartják számon őket. Az évente megrendezett Rising Stars koncertsorozat hat fellépője az Európai Hangversenytermek Szövetsége által életre hívott tehetségprogram európai turnéja keretében áll színpadra november 8. és 10. között a Müpában.
Az Európai Hangversenytermek Szövetsége (ECHO) 1995 óta a legszigorúbb sztenderdek alapján kutatja fel és válogatja ki napjaink fiatal zenei tehetségeit, akiknek aztán fellépési lehetőséget biztosít a kontinens kiemelkedő előadóhelyein. A turné során a fellépők minden évben lehetőséget kapnak, hogy saját repertoárjuk mellett egy kimondottan erre az alkalomra komponált kortárs darabot is bemutassanak. A Rising Stars tehát egyszerre biztosít bemutatkozási lehetőséget a jövő meghatározó előadóinak és a jövő klasszikus zenedarabjainak, a minőségi produkciókra pedig a 17 ország 23 koncerttermét – többek között az amszterdami Concertgebouw-t, a párizsi Cité de la musique – Philharmonie de Paris-t, a londoni Barbican Centre-t vagy a hamburgi Elbphilharmonie-t – tömörítő ECHO a garancia.
A hamarosan fennállása 20. évfordulóját ünneplő Müpa a kezdetek óta elkötelezett híve nem csupán a zenei nevelésnek, de a tehetséggondozásnak is. Elég a régió egyik legjelentősebb, jazztehetségeket felvonultató börzéjére, a Jazz Showcase-re, a Rising Starsra vagy az olyan, fiatal közönség számára indított beavató programjaikra gondolnunk, mint a Cifra Palota, a Tesz-Vesz Muzsika vagy a Ringató sorozatok. 2010-ben magától értetődő módon csatlakozott a Müpa is az ECHO-hoz és vele együtt a Rising Starshoz.
A november 8-10. között megrendezett budapesti Rising Stars koncerteken hat fellépő kap lehetőséget, hogy a hazai közönség előtt is bemutatkozzon a Fesztivál Színházban.
A francia-holland brácsaművész Sào Soulez Larivière szenvedélyes kamarazenész, átiratokat készít, tanít a salzburgi Mozarteumban, és új darabokat mutat be – így például Julia Wolfe amerikai zeneszerző erre az alkalomra készített művét, amely Stravinsky és Sosztakovics darabjai mellett fog megszólalni, Hámos Júlia zongoraművész kíséretében.
Carlos Ferreira jelenleg a Francia Nemzeti Zenekar első klarinétosa, aki a színpadon egyszerre bizonyítja hangszere és saját előadói sokszínűségét: műsora a francia késő romantikától a jazzes-könnyed 20. századon át egy hazai bemutatóig (Pedro Emanuel Pereira) és egy ősbemutatóig (Lanqing Ding) ível.
Matilda Lloyd trombitaművész debütalbumát a BBC Magazine ötcsillagosra értékelte, lemezfelvételeinél pedig már csak színpadi jelenléte szuggesztívebb. Érzékeny virtuózként programját a késő romantikus és 20. századi francia zene legjavából válogatta össze, amelyben meglepetésként szerepel a fiatal brit zeneszerzőnő, Dani Howard erre az alkalomra komponált műve.
A Quatuor Agate vonósnégyes előadása több szempontból is izgalmasnak ígérkezik: a fiatal előadókkal együtt egy Stradivari és egy Guarneri hangszer is a színpadra érkezik, felcsendül Ligeti Bartók hatására írt I. vonósnégyese, a koncert ősbemutatója pedig a hang természetével bátran kísérletező ukrán zeneszerzőnő, Anna Korsun kompozíciója lesz.
A 25 éves luxemburgi Benjamin Kruithof csellójátékát megszámlálhatatlanul sok elismeréssel tüntették ki az évek során, első lemezét például az OPUS KLASSIK 2022 díjára négy kategóriában is jelölték. Érzékeny játékának méltó kísérete lesz az örmény zongorista, Zhora Sargsyan, akivel Beethoven és Britten művei mellett a nemzetközi hírnévnek örvendő Sally Beamish darabját mutatják be a hazai közönségnek.
Lukas Sternath zongorista nemcsak tökéletes példája a sorozatban bemutatkozó feltörekvő csillagoknak – hiszen az utóbbi években fölényesen nyerte el a legrangosabb zenei versenyek fődíjait –, hanem igazolása is a sorozat létjogosultságának: mestere, Igor Levit ugyanis maga is rising starként mutatkozott be tizenegy évvel ezelőtt. Liszt és Schumann művei mellett az elsősorban hegedűművészként hírnevet szerző Patricia Kopatchinskaja három zongoradarabját szólaltatja meg.
A sorozatról, a fellépőkről és az elhangzó darabokról az alábbi oldalon olvashat bővebben: https://mupa.hu/programok/rising-stars-2024