Az elmúlt évek legizgalmasabb és legváltozatosabb tartalom kínálatával készül 2025-re a Warner Bros. Discovery streaming platformja, a Max.
©Reménységünk gyökere: a sivatag tengerében megbúvó oázis – ezzel a gondolattal indítja művét Tahir Shan angol újságíró és számos útikönyv szerzője. Casablancában, a Kalifa házában él feleségével és két gyermekével – olvashatjuk a könyv borítójának belső felén, s ha jobban megnézzük a szöveghez tartozó képet, látjuk, hogy azért nem oly „nyilvánvaló” a dolog. A könyvből aztán megtudhatjuk, hogy az állampolgárság az angol, de az ősei afganisztániak
Fontos ez? Annyiban, hogy származása miatt Tahir Shan annyira európai, amennyire nem az. Átlagosnak nem igen mondható gyerekkorában apja révén a mesék között élt. Apja munkája, érdeklődése, szenvedélye a mese volt, az abban rejlő értékek elfelejtődése ellen harcolt. A mesék szeretetét és a bennük rejlő értékek továbbadását kérte fiától, Tahir Shantól is.
Tahir Shan örökösen úton lenne, valami mindig mozgatja a fantáziáját – a „nyugalom és unalom szigetét”, Angliát hagyta ott, hogy Marokkóban, pontosabban Casablancában telepedjen le családjával együtt. Marokkó, ahol az arab, az afrikai és az európai kultúra találkozik. Marokkó, ahol a mesemondókat mindig megbecsülték. Casablanca, Fez, Marrákes – a francia gyarmatosítás korából maradt valaha gyönyörű, mára roskataggá vált épületek városai. Óvárosaik, a medinák a mérhetetlen szegénység otthonai…
©Tahir Shah: Kalandozások az Ezeregyéjszakában
A könyv apró elbeszélések laza láncolata: képek, történetek, érzések múltból, jelenből – s mindez a mese, a marokkói, az arab világ sajátos világába beleágyazva. A térben és főleg időben ide-oda való kalandozások sok szála egy vékony fonal mentén halad a cél felé: Tahir Shan keresi a szívében elrejtett meséjét. Ez minden embernek a kötelessége – tartja egy ősi berber hagyomány. Tahir Shan találkozik mesemondókkal, szomjasan hallgatja őket. Miközben az európai kultúrán felnevelődött embernek magyarázza a „mesét”, annak mondanivalóját, rejtett értelmét, az Ezeregy éjszaka régi és mai világa is közelebb kerül az olvasóhoz.
S had ne áruljam el, hogy végül lesz-e egy kis megnyugvás, megtalálja-e Tahir Shan a saját meséjét?
Az alábbi Sheikh Bahaudin idézet van a könyv elején:
„Íme, itt vagyunk.
Álmok karavánjában haladunk mindahányan.
Ahány ember, annyi álom,
S minden álom egy-egy célja felé andalgó karaván.
Reménységünk gyökere:
A sivatag tengerében megbúvó oázis.”
Ehhez nincs mit hozzátenni, erről szól a könyv!
Tahir Shan: Kalandozások az Ezeregyéjszakában, 2011
Tericum Kiadó, ISBN: 978 963 9633 81 0