Az elmúlt évek legizgalmasabb és legváltozatosabb tartalom kínálatával készül 2025-re a Warner Bros. Discovery streaming platformja, a Max.
A Corvina Kiadó májusi újdonságaiból két könyvet emeltünk ki. Egyik háztartásvezetéshez ad öko-tanácsokat, a másik visszavezet a Kádár korszakba.
Ökonapló a környezettudatos háztartáshoz
A modern ember a globális és helyi környezet megóvása érdekében egyre tudatosabban szervezi meg az életét, egyre nagyobb odafigyeléssel igyekszik gazdálkodni Földünk véges tartalékaival. A háztartásvezetés során ma már szerencsére egyre többen figyelnek oda erre a szempontra is. Nagy sikerű naplósorozatunk újabb darabja segítséget kíván nyújtani a környezettudatos háztartás kialakításához, ötletekkel, tanácsokkal ösztönözve a napló íróját, valamint az otthon, az élelmiszerek, a bőrápolás, az egészség és a takarékosság nagy témaköreiben lehetőséget nyújtva a saját tapasztalatok, az egyéni praktikák és a bevált szokások rögzítésére. A napló a témának megfelelően újrahasznosított papír felhasználásával készült.
Gál Éva: Lejáratás és bomlasztás
Tudósok, tanárok a titkosrendőrség látókörében
A Kádár rendszer politikai rendőrségének tevékenységéről jó néhány mű jelent meg az utóbbi időben. Ez a kötet kiemelkedik közülük azzal, hogy különlegesen érdekes ügyeket dolgoz fel, és azzal is, hogy itt egy kitűnő történész szól az olvasóhoz. Noha személyesen és közelről érintették a kötetben leírt események, mentes minden elfogultságtól; objektíven, kiegyensúlyozottan számol be a történésekről, és részrehajlás nélkül értékeli azokat.
A kötetben olvasható tanulmányok a politikai rendőrség forradalom utáni megtorló tevékenységének néhány jellemző mozzanatát, konkrét egyedi esetét mutatják be, korábban hozzáférhetetlen, szigorúan titkos dokumentumok alapján.
Az első, legrészletesebben feldolgozott ügy Mérei Ferenc és társai „ellenforradalmi szervezkedése”. Ennek az ügynek a dokumentumanyagában tárultak fel a kutató számára az államvédelemnek a „belső ellenség” ellen folytatott küzdelmében alkalmazott gátlástalan, aljas, körmönfont módszerei. A hosszabb-rövidebb tanulmányok nemcsak a besúgók beszervezésének és felhasználásának változatos, visszataszító módszereit vázolják fel, hanem azt is, hogyan állt bosszút a titkosrendőrség azokon, akiket még zsarolással sem tudtak beszervezni.
A minden titkosrendőrségre jellemző paranoid viselkedést szemléletesen ábrázolják azok az írások, amelyekből megismerhetőek a szinte mindenkiben – főként a Magyarországra érkező nyugati tudósokban – kémet látó államvédelem pénzt és fáradságot nem kímélő erőfeszítései a gyanús külföldiek (köztük egy leendő Nobel-díjas) teljes körű, megalázó – és végső soron tökéletesen haszontalan – megfigyelésére.
Biztos vagyok abban, hogy a kötet nemcsak a téma történész szakértőinek érdeklődését fogja felkelteni, hanem mindazokét, akiket ma is foglalkoztatnak a Kádár-korszak eseményei. A politikai perek, a politikai rendőrség tevékenysége mindenki életére hatást gyakorolt. Bárki veszi is a kezébe ezt a könyvet, nem egyszerűen ismeretek forrása lesz, hanem izgalmas olvasmány. (Kornai János)