Az elmúlt évek legizgalmasabb és legváltozatosabb tartalom kínálatával készül 2025-re a Warner Bros. Discovery streaming platformja, a Max.
Súlyos avantgárdtól a hagyományos szvingig a Fonóban.
Tizennegyedik alkalommal rendezik meg az Újbuda Jazz Fesztivált, amelynek 3 napra, szeptember 30. és október 2. között a Fonó Budai Zeneház ad otthont, más koncertekre az A38-on kerül sor. Az elmúlt években igazi nemzetközi jazzfesztivál lett az eredetileg a MU Színház és az A38 által elindított nyárzáró és évadkezdő sorozatból. A fellépőgárda bármelyik nyugat-európai fesztiválon megállná a helyét: súlyos avantgárdtól a hagyományos szvingig, egyedi és különleges együttműködésektől fiatal pályakezdőkig, határsértő kísérletezőktől nagy nevű klasszikusokig. Ma már nyugodtan elmondhatjuk: Magyarország egyik legrangosabb jazzfesztiváljáról van szó, amin mindenki megtalálja a neki tetsző műfajt, előadót, stílust és hangvételt. A Fonóban fellépő művészek:
2021. szept. 30.
20:00 Santa Diver Trió
A formációt 2006-ban alapította Kézdy Luca jazzhegedűs és Szesztay Dávid multiinstrumentalista, zeneszerző. A trió harmadik tagja Szegő Dávid, aki 2015-ben csatlakozott a zenekarhoz. A három hangszer és egyéniség egy egészen sajátos és unikális zenei világot képvisel, amit a jazz, world music, és a szabad zene metszetében talált meg. Hangzásukat meghatározza a rendhagyó felállás (hegedű-basszusgitár-dob), Kézdy Luca különleges, narratív hegedűjátéka, színes és dallamos basszus szólamok, és az apró, izgalmas történésekkel teli, mégis energikus dobolás.
Kézdy Luca – hegedű, Szesztay Dávid – basszusgitár, Szegő Dávid - dob. Egy videó itt:
21:00 Nagy Emma Quintet
Nagy Emma csak három éve kezdett el komolyan foglalkozni az énekléssel, s már két lemeze jelent meg zenekarával, a Nagy Emma Quintettel. Baján született, Szegeden hegedűsnek készült, mégis Budapesten, a jazzének szakon találta magát. Kontrasztok és disszonancia, improvizáció és sokszínűség, öröm és spleen, kortárs életérzés és groteszk, nyers fogalmazásmód, amely mögül átsejlik valamiféle álomszerű báj. Ennyi ellentét egy organikusan alakuló zenéről árulkodik, amelyben kidolgozott formák és spontán pillanatok váltják egymást a meglepetés erejével. A 2018-ban alakult Nagy Emma Quintet lendületéről és alkotókedvéről árulkodik, hogy már az alapítás évében elnyerték a II. Belvárosi Jazzverseny fődíját, és még abban az évben elkészítettek egy négy számból álló EP-t, 2019 elején pedig a nemzetközi zsűri szavazatai alapján megnyerték a Müpa Jazz Showcase szakmai díját. Egy videó itt.
2021. október 1.
20:00 Atma Mundi Ensemble (CR),
Az Atma Mundi Ensemble egy jazz/világzenei együttes, amelyet a horvátországi/olaszországi székhelyű multiinstrumentalista és zeneszerző Zoran Majstorovic vezet. Dalaikat a világ minden tájáról származó akusztikus hangszerekkel játsszák, ilyen módon megidézve a különböző területek és kultúrák zenei örökségét. Zenéjük alapját elsősorban a különféle vonós- és fúvós hangszerek, az ütőhangszerek és a körülöttünk lévő természet hangjai adják. Az Atma Mundi Ensemble-t egy olyan projektnek szánták, amely nemcsak a zenére korlátozódik, hanem a művészet minden eszközére kiterjed és amelynek elsődleges célja a világkultúrában érdekelt művészek összekapcsolása. Az Atma Mundi zenéjét Zoran Majstorovic komponálja és hangszereli. Egy videó itt.
21:00 Dresch Double Quartet
A Dresch-univerzum két meghatározó felállása hallható egy este a Fonóban. A legendás Dresch Quartet remek jazz-zenészeket állít színpadra. Dresch Mihály a magyar jazz egyik legegyénibb zenei világát képviselő, meghatározó, irányadó szereplője. Ahogy Garbarek az észak-európai vagy Coltrane az afro zenei tradíciókat, úgy Dresch az erdélyi autentikus folk jellemző elemeit emelte be a jazzbe. Zenéje sodró, személyes és intim, erő és hit sugárzik belőle. A legendás Quartetben remek jazz-zenészek a partnerei. A zenekar évtizedek óta járja következetesen és magabiztosan a saját útját a magyar népzene és az afroamerikai jazz egyéni – a zenekarvezető és a mindenkori tagok által közösen kialakított – ötvözetével. A Dresch életmű egy új arca a Vonós Quartet, ahol virtuóz és a népzenét elemeiben ismerő zenészek a társak, akikkel a művész folyamatosan változtatja, tágítja a műfaj határait. A muzsika pedig itt is úgy szól, úgy karcol, ahogy azt már megszokhattuk; egyedien, mesterien, a két műfaj határán lavírozva.
Dresch Quartet: Dresch Mihály – szaxofon, Lukács Miklós – cimbalom, Gyányi Marcell – nagybőgő, Csizi László – dob
Dresch Vonós Quartet: Dresch Mihály - szaxofon, fuhun, Ifj. Csoóri Sándor - brácsa, tambura, Zimber Ferenc – cimbalom, Bognár András – nagybőgő
október 2.
20:00 Mordent Quintet
A zenekar eredetileg trióként alakult 2018-ban, s kezdettől fogva a jazz formabontóbb, kreatívabb megnyilvánulást igényló régióiban kalandozott, kiemelt szerepet szánva a szólisztikus játékmódnak. A Raboczki Balázs szaxofonos, Richter Ambrus dobos és Miskolczi Márk bőgős alkotta felállású csapathoz néhány hónappal később második fúvós szólistaként Táborszky Bence trombitás csatlakozott, így a zenekar továbbra is tudatosan tartózkodott még a harmóniahangszerek nyújtotta zenei környezet megteremtésétől.
Raboczki Balázs – szaxofon, Táborszky Bence – trombita, szárnykürt, Jónás Rezső – zongora, Miskolczi Márk – bőgő, Richter Ambrus – dob. Egy videó itt.
21:00 Gadó Trió
Gadó Gábor gitárjátéka önmagában betölti a teret és kiszakítja az időt. Gadó Gábor gitárművész élő legendája az európai zenei életnek. Műfajilag beskatulyázhatatlan, filozofikusan elmélyült és szabadon szárnyaló, egyedi és eredeti zenéje üstökösként robbant be az ezredforduló környéki években a köztudatba. Gadó ekkor már évek óta Franciaországban élt és alkotott. Zenéje az avantgárd és szabad stílusokban gyökerezik, ő azonban messze meghaladta ezeket a jelzőket, és kialakította a csak rá jellemző, úgynevezett Gadó-stílust, melynek számtalan követője van itthon és külföldön egyaránt.
22:00 Canarro (lásd fotó)
“SWING MANOUCHE magyar zenei ízekkel fűszerezve” A Canarro jelenlegi formációjának magával ragadó zenéje a tradicionális gipsy jazz, másnéven a manouche swing köré épül. Különlegességük a Django Reinhardt által méltán elhíresült stílus és a békebeli magyar jazz ötvözete. A tagok szinte egyedüliként képviselik hazánkban ezt a műfajt. Izgalmas zenei utazásban varázsolják elénk a 20-as 30-as évek swing és jazz zenéjét, dinamikus, improvizatív és felemelő dallamokon keresztül.
Sidoo Attila – gitár, Szakál Tamás - hegedű / ének, Marosi Zoltán – harmonika, Jakab Viktor – gitár, Soós Márton - bőgő
Részletek a Fonó weboldalán.