Több mint 1 éves előkészítés után, sok száz ember lelkesedésének, jószándékának és akaratának köszönhetően 2025. február 3-án, hétfőn este felgördül a függöny a Corvin mozi Korda termében, és elkezdődik a filmszakma közös ünnepe.
Mindannyian találkoztunk már Tourette-szindrómás emberrel, azonban csak kevesen ismerik a betegség valódi lefolyását.
A többség furcsa, rossz szokásnak, rosszabb esetben mentális problémának véli a tüneteket. A Mindennapi Pszichológia Magazin legújabb számában Hajnal Gergely, a Magyar Tourette-szindróma Egyesület Elnöke foglalta össze, mi az, amit feltétlenül tudni érdemes mindenkinek a tikekről.
Homlokráncolás, krákogás
Akaraton kívüli mozgások és hangadások, mint például homlokráncolás, orr húzogatás, hümmögés, dünnyögés, krákogás. Az ilyen, ismétlődő cselekedetek a tikek. Tourette-szindrómáról akkor beszélünk, ha több mozgásos és legalább egy hangadásos tik jelentkezik és ez az állapot már egy éve fennáll.
Apró jelekkel kezdődik
A legtöbb esetben szinte észrevehetetlen apró tünetekkel jelentkezik a Tourette-szindróma, a szülők gyakran rossz beidegződésnek vélik a jeleket, ha egyáltalán észreveszik azokat. Sokszor azt is remélik, hogy a gyerek kinövi ezeket a szokásokat. Akkor sem könnyű a helyzet, ha a családok időben felismerik a problémát, mert a tapasztalatok szerint a tourette-sek fele közel kétévnyi kálvária után jut el a helyes diagnózisig.
Olaj a tűzre a tiltás
A lehető legrosszabb egy Tourette-szindrómában szenvedő egyén számára, ha – gyerek esetén – a szülők, vagy a tanárok rászólnak, büntetik miatta. Az önkéntelen cselekedetek amúgy is stresszt okoznak, a feszültségtől pedig a tikek még erősebben, még gyakrabban jelentkeznek, negatív spirált indítva el.
Tanítható az agy
Bár a tikek elsőre befolyásolhatatlannak tűnnek, hosszabb-rövidebb időre elnyomhatók. Nagyon fontos az önmonitorozás, a betegség lefolyásának ismerete. Hosszas munkával megtanítható például az agynak, hogy a tiket kiváltó ingerre ne hümmögés, hanem például egy kevésbé látható, hallható izommozgás legyen a válasz.
Így segíthetünk
Egyértelmű gyógymód sajnos nem létezik a Tourette-szindrómára, azonban fontos a betegség felismerése, az információgyűjtés és a támogató közeg, amelyben a tourette-es személy kevésbé érzi magát feszélyezve, ami az állapotára is pozitívan hat.
Ezen a linken megtalálható a teljes cikk további tudnivalókkal a szindrómáról.