Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
Az ország legnépszerűbb futóeseményére Magyarország 830 településéről és 89 országból mintegy 18 000 résztvevőt várnak a szervezők.
A 37. SPAR Budapest Maraton® Fesztivál szeptemberi sajtótájékoztatóján a szervezők ismertették a nagy múltú esemény előkészületeit, programját és érdekességeit. A sajtótájékoztatón részt vett dr. Bősz Anett Budapest humán területekért felelős főpolgármester-helyettese, Révész Máriusz aktív Magyarországért felelős államtitkár, Maczelka Márk a SPAR Magyarország Kereskedelmi Kft. kommunikációs vezetője, Kocsis Árpád a BSI ügyvezető versenyigazgatója és Szabó László a FODISZ (Fogyatékosok Országos Diák-, Verseny- és Szabadidősport Szövetsége) elnöke is.
dr. Bősz Anett főpolgármester-helyettes –és maratoni futó– személyes élményként beszélt a futásról köszöntőjében: „Egy maraton nem a starttal veszi kezdetét, és nem is a célban ér véget. Nem ugyanaz az ember szakítja át a célszalagot, mint aki reggel melegített a rajtzónában. Maratont futni egy életmód komolyságának, a folyamatos felkészülés és aktivitás, továbbá a „megcsinálom” metaforája. Aki egyszer lefutja, az újra akarja, hiszen futás közben igazán megtapasztaljuk saját magunkat is. Érezzük erőnket, súlyunkat, izmainkban és lelkünkben rejlő lehetőségeket. És nem tud semmi csodálatosabb lenni, mint mikor találkozunk önmagunkkal, mikor megtapasztaljunk, hogy mi magunk vagyunk saját esélyünk és lehetőségünk.”
„A futóláz erőteljesen emelkedik Budapesten! Az ország minden szegletéből és több mint 80 országból özönlenek a nevezések. Jóval többen futunk, mint az előző 2 covidos évben” –mondta Kocsis Árpád a BSI ügyvezető-versenyigazgatója– „Szinte már minden olyan, mint ami megszakadt 2 és fél évvel ezelőtt: zenei maraton, szakmai bajnokságok, Fut a színház, Diplomata Kupa, jótékonyság, kiállítók és fergeteges hangulat a Budapest legnagyobb és az ország egyik legrégebbi futóeseményén.” – tette hozzá a versenyigazgató.
Révész Máriusz Aktív Magyarországért felelős államtitkár köszöntőjében kiemelte: „A napokban jelent meg az Eurobarométer kutatása, amelyben kiderült, hogy Magyarországon az emberek 71% egyáltalán nem, vagy csak nagyon ritkán mozog. Ezzel messze el vagyunk maradva az uniós átlagtól. Egészségünk, mentális állapotunk miatt ezen mindenképpen változtatnunk kell. Ebben fontos szerep hárul Magyarország legnagyobb sportesemény szervezőjére, a BSI-re. A jól megszervezett, több ezer, néha több tízezer fős rendezvényeinek óriási ereje van, sokan vannak, akik ezek miatt kezdenek el futni, úszni, kerékpározni. Én is mindig akkor kezdtem rendszeresen futni, amikor könnyelműen beneveztem egy félmaratonra, maratonra. Munkatársaimmal és családommal lelkesen részt fogunk venni október 9-én a maraton váltóversenyén.”
A szombat a futófesztivál családi napja lesz a rövidebb távokkal az ELTE Lágymányosi Campus környékén: a DESPAR 10 km, a Riska Minimaraton (5 km), a FODISZ Esélyegyenlőségi Futam (500 m), Hervis Váltó 4x2 km, a Nestlé Családi Futás 1000 m, a Flora Maratonka 2,3 km rajtol ekkor. A SPAR HAZAI.SZERETEM Gyaloglás keretében pedig sétálni is lehet majd ezen a napon.
A szombati nap egyik különlegessége a jubiláló 10. FODISZ Esélyegyenlőségi Futam, amelyről Szabó László a FODISZ elnöke így beszélt: „Az esemény a fogyatékossággal élő, mozgáskorlátozott, illetve a szolidaritásukat kifejezni vágyó fiatalokat invitálja egy szimbolikus 500 méteres táv lefutására. A program célja, hogy azok a fogyatékossággal élő gyerekek is átélhessék a versenyzés örömét és izgalmait, akiknek az aktív sportolás nem feltétlenül a mindennapok része. Kifejezetten várunk olyan résztvevőket is, akik együttérzésüket szeretnék kifejezni speciális igényű embertársaik felé. Ezzel is elősegítve a társadalmi integrációt a magyar sport területén. Ennek fényében kiemelkedő sportolók és parasportolók is ellátogatnak majd a megmozdulásra, akik együtt futnak a jelentkezőkkel. A futam kiváló alkalmat teremt a közösségépítésre, és a kapcsolatteremtésre.”
A 37. SPAR Budapest Maraton® vasárnap reggel 9 órakor rajtol a Pázmány Péter sétányról. A 42 195 méteres távot egyéniben, párban vagy a Tolle Maratonstaféta keretében négy fős stafétában is lehet teljesíteni. Ezzel a mezőnnyel rajtol az idei év újdonsága, a SPAR 14 km is. E nagy mezőny mellé bekapcsolódnak majd a Regnum 30 kilométeres futás résztvevői is. Európa egyik legszebb és leglátványosabb maratoni útvonala a Duna két partján vezet, át a Margitszigeten, így a futók fővárosunk világörökségi panorámájában is gyönyörködhetnek a táv teljesítése közben. A maratoni útvonal mentén 36 zenés pont segíti „talpalávalóval” a futókat és szórakoztatja a közönséget.
A szervező Budapest Sportiroda több mint 80 ezer liter vízzel, 32 000 liter Gatorade-del, 1000 liter Pepsi Colával, 280 kilogramm szőlőcukorral és 13 000 darab banánnal várja majd a futókat az eseményen. A rendezvény biztonságos lebonyolításán a két nap alatt mintegy 1200 szervező, rendező dolgozik. „Vállalatunk már 2008 óta névadó szponzora és fő támogatója a SPAR Budapest Maraton® Fesztiválnak. Magyarország és Európa egyik legnagyobb szabadidősport eseménye, amely egyben az év kiemelt futóversenye, társadalmi esemény is egyben. Kiemelt célja, hogy minél több emberrel megszerettessük a futást, és felhívjuk a figyelmet az egészségtudatos, sportos életmód fontosságára. Saját közösségünk, munkatársaink részére ingyenes nevezést biztosítunk, ezzel is motiváljuk őket a részvételre és a rendszeres testmozgásra. Az egészségtudatos életmódot – amely mellett a nemcsak termékeinkkel, hanem társadalmi felelősségvállalási aktivitásainkkal is elköteleztük magunkat – e rendezvényen is népszerűsítjük.” – mondta Maczelka Márk, a SPAR Magyarország kommunikációs vezetője.
A különféle szakmai bajnokságok között nagy érdeklődés kíséri a Tolle Maratonstaféta keretében meghirdetett, Európában is egyedülálló Fut a színház versenyt, amelyre a Magyar Állami Operaház, a Vígszínház, a Játékszín, az Örkény Színház, a Nemzeti Táncszínház, a Városmajori Szabadtéri Színpad, a Pesti Magyar Színház, a Jurányi Közösségi Inkubátorház, az Újszínház, és az Ördögkatlan Fesztivál szervez stafétákat.
A kétnapos futófesztiválhoz hagyományosan jótékonysági aktivitások is kapcsolódnak. Az esemény 9 karitatív partner-szervezetének és a mintegy 800 adománygyűjtő, vagy adakozó résztvevőnek köszönhetően a két nap „jótékonysági termése” elérheti a 10 Millió forintot.
A sajtótájékoztató zárásaként egy 1 Millió forintos támogatás jelképes átadására került sor. A 2021-ben alapított “Aktív Magyarországért” díjat tavaly novemberben elsők között vehette át a Budapest Sportiroda az aktív életmód népszerűsítése terén végzett több évtizedes tevékenysége elismeréseként. A két ügyvezető úgy döntött, hogy a díjjal járó 1 millió Ft-ot nem tartják meg, hanem azzal a tavaly elhunyt Monspart Sarolta szellemi és tárgyi hagyatékát ápoló „Monspart Sarolta Egészséges Életmódért Alapítvány” munkáját segítik. E támogatást jelképező táblát vehette át Feledy Botond, az Alapítvány kuratóriumi tagja Máth Istvántól, a BSI ügyvezetőjétől. További részletek az eseményről az oldalon találhatóak.