Október 12- december 9. között láthatjuk az Uránia Nemzeti Filmszínházban az NT Live színházi közvetítéssorozat őszi programját. A darabok egy részénél lesz csak magyar feliratozás, a vetítések többségén csak angol nyelvű felirat segíti az eredeti színpadi szöveg megértését.

Hírek a Svábhegyi CsillagvizsgálóbóL: A varázslatos őszi hold mellett a hónapban érkezik az Orionidák és a Draconidák meteorraj maximuma, megfigyelhetjük a C/2025 A6 (Lemmon) üstököst maximális fényességben, emellett pedig számos együttállást is megcsodálhatunk.
Október 5. - A Hold és a Szaturnusz együttállása: este 22:00-kor a 98%-os fázisú, tehát csaknem telihold és a Szaturnusz 3,4 fokos közelségbe kerül, a horizont felett 35 fokkal. Az együttállás 5-én hajnali 2:46-kor fog megtörténni, érdemes megnézni!
Október 7. - Földközeli telihold: 5:47-kor bekövetkező telihold földközelben tartózkodik, vagyis holdunk akkor jut el 100%-os fázisába, amikor ellipszis alakú pályáján éppen a Földhöz legközelebbi pontjának környékén tartózkodik. Így valamelyest nagyobbnak látszik, mint a többi telihold. A média ezt hívja szuperholdnak, ami azonban egy csillagászok által nem elismert kifejezés.
Október 20-21. - az ősz legnagyobb égi látványossága
Egünkön a talán szabadszemes láthatóságig fényesedő üstökös! Már a Naprendszer belső régióiban jár a C/2025 A6 (Lemmon) üstökös, ami 2025 őszének talán legnagyobb égi látványossága lesz. A becsült fényességadatok szerint ugyanis reális esély mutatkozik arra, hogy akár szabad szemmel is megpillantsuk a kométát. Mint minden üstökös esetében, most is nagy a bizonytalanság, de még a konzervatív előrejelzések szerint is elég lesz a kézitávcső az égi jelenség észleléséhez. A legvalószínűbb forgatókönyvek szerint a megfigyelésre legalkalmasabb időszakok az üstökös október 20 – 21-i földközelségére és a november 8-i napközelségére esnek. Részletekért kövesd az Univerzum hírei blogoldalunkat!
Október 21-e: az Orionidák meteorraj maximuma
A meteorraj 20-ról 21-re virradó éjjelén éri el maximumát. Ekkor akár 20 hullócsillagot is megfigyelhetünk óránként az egész égbolton, így az egyre hűvösödő őszi éjszakák ellenére megéri kimenni a szabadba azoknak, akik szeretik a hullócsillagok vékony fénycsíkjának múlékony gyönyörűségét.
Reméljük sikerült felkelteni az érdeklődést, ha többre vagy kíváncsi, keresd fel a Svábhegyi Csillagvizsgáló oldalát!