A március 4-14. között tartó 16. Frankofón Filmnapok kiemelt hangsúlyt helyez a női rendezők alkotásaira. Az esemény fő védnöke ezért a francia kultúrához több szálon is kötődő Enyedi Ildikó lesz, akinek három filmje is szerepel majd a kínálatban.

Március 6-án Budapesten nyílik meg a nemzetközi sikereket aratott Life in Space utazó kiállítás, amely az emberes űrkutatás világát hozza testközelbe. A több mint négymillió látogatót vonzó tárlat az Etele Plaza területén lesz látható három hónapon keresztül.
A kiállítás az űrkutatás múltját, jelenét és jövőjét mutatja be, ötvözve az eredeti és rekonstruált űrtárgyakat a legmodernebb virtuális technológiákkal, miközben tudományos igényességgel, ugyanakkor élményszerű formában ismerteti meg a látogatókkal az űrutazás technológiai és emberi dimenzióit.
A Life in Space létrejöttét olyan meghatározó nemzetközi szervezetek szakmai együttműködése segítette, mint a NASA, az European Space Agency (ESA), a U.S. Space & Rocket Center, az ALTEC, az Italian Space Agency (ASI) és a Space Camp. A kiállítás hiteles szakmai háttérrel mutatja be az űrmissziók technológiai fejlesztéseit, az űrhajósok kiképzését és a világűrben zajló mindennapi élet sajátosságait.
A látogatók virtuális valóság-élmény keretében bejárhatják a International Space Station belső tereit, köztük a panorámaablak 1:1 arányú rekonstrukcióját, miközben interaktív szimulátorok segítségével kipróbálhatják az űrsikló-parancsnoki szerepet, betekintést nyerhetnek egy F–18-as vadászgép pilótafülkéjébe, valamint megtapasztalhatják a Multi Axis Trainer működését, amely az űrben jelentkező térbeli dezorientáció érzését modellezi. A tárlat egy teljes űrállomás-rekonstrukciót is bemutat, lehetőséget biztosítva arra, hogy a közönség közvetlen tapasztalatot szerezzen az űrhajósok munkakörnyezetéről. A kiállítás kizárólag idegenvezetővel látogatható, a szakmai kíséretet a szervezők a belépőjegy részeként biztosítják.
A bemutatott relikviák között szerepelnek az Apollo-küldetésekhez kapcsolódó űrruhák – többek között az A7LB, az EMU, az ACES és a Sokol típusok –, a holdjáró (Lunar Roving Vehicle) történetét feldolgozó installáció, valamint eredeti űrsikló-hővédő csempék, köztük a Space Shuttle Columbia és a Buran programhoz köthető darabok. A kiállítás bemutatja az űrállomások hétköznapi eszközeit is – alvózsákokat, higiéniai megoldásokat, edzőberendezéseket –, továbbá megtekinthető a kommunikáció során használt „Snoopy Cap”, valamint egy valódi holdmeteorit, amelyet a látogatók meg is érinthetnek.
A Life in Space külön figyelmet fordít az űrhajósok mindennapjaira is: részletesen ismerteti az űrételek világát, a fagyasztva szárított menüket, az űrállomások ivó- és adagolórendszereit, valamint azokat a technológiai megoldásokat, amelyek a lebegő morzsák és folyadékcseppek kezelését szolgálják mikrogravitációs környezetben. A tárlat arra is választ ad, miként válik az étkezés nem csupán fiziológiai szükségletté, hanem a hosszú távú missziók során pszichológiai stabilitást erősítő tényezővé is.
A budapesti bemutató egyedülálló kulturális és tudományos eseménynek ígérkezik, amely átfogó képet ad az űrkutatás technológiai innovációiról és az emberi teljesítőképesség határairól, miközben a világűr élményét közérthető és korszerű formában teszi hozzáférhetővé a hazai közönség számára.






















