Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
A hagyományokhoz híven idén is jazzel és swinggel búcsúztatja a nyarat a Müpa.
Az augusztus 20-i nemzeti ünnep alkalmából délutántól egészen a tűzijátékig fergeteges jazzkoncertekkel várja a közönséget az ingyenes Jazz 0820. A pezsgő swingkorszakot pedig ezúttal is a műfaj nagyjai segítségével idézi meg a New Orleans Swingfesztivál, augusztus 30. és szeptember 1. között ígérve önfeledt kikapcsolódást.
Az augusztus 20-i ünnepet idén is jazzmuzsikával teszi még emlékezetesebbé a Müpa. A hagyományokhoz híven a Jazz 0820 programjában ezúttal ismét a műfaj tradicionálisabb, közkedvelt irányzata dominál, és a hazai jazzszcéna kiemelkedő alakjai mellett a fiatal jazzgeneráció feltörekvő tehetségei is reflektorfénybe kerülnek majd. Az Üvegteremben a Horváth Balázs Trió muzsikál, akik a 2018-as Jazz Showcase-en ejtették rabul a közönséget és a szakmát, a Zászlótérben pedig szintén egy fiatalokból álló együttes, az Ifj. Tóth Pisti Trió zenél majd. A kültéri nagyszínpadon a 2019-es Jazz Showcase közönségdíjasa, a Szczuka Panka Quartet nyitja a fellépők sorát. Őket olyan legendás muzsikusok követik, mint Szakcsi Lakatos Béla és az Oláh Kálmán-Tony Lakatos Quartet, akik jazzes hangszereléssel szólaltatják meg Gábor S. Pál örökzöld szerzeményeit. A koncert már csak amiatt is izgalmasnak ígérkezik, mert a To Meet Again című album anyagát ritkán hallani élőben. A tűzijátékot ezúttal is a Szalóky Béla vezette Police Big Band koncertje vezeti fel, és azt követően is az ő produkciójukra táncolhat a közönség.
Az elmúlt évekhez hasonlóan augusztus végén swingtől lesz hangos a Müpa: a New Orleans Swingfesztivál augusztus 30-i nyitókoncertje rögtön a műfaj legjavából ad ízelítőt, egy tekintélyes hangszert és annak legendás művelőjét állítva a középpontba. Bár a 20. század első felében tevékenykedő Adrian Rollini számtalan hangszeren játszott, mégis a szaxofonok legnagyobb, legmélyebb hangú tagja, a basszusszaxofon virtuózaként vált ismertté. Annak ellenére, hogy a nagyközönség körében neve talán kevésbé ismert, mint kortársaié, a ’20-as és 30-as évek zenei ikonjaival, a hot jazz és a korai swingszíntér legnagyobbjaival – Bix Beiderbecke, Frankie Turmbauer, Benny Goodman vagy épp Gene Krupa – dolgozott együtt. A Korb Attila vezette The Rollini Project elnevezésű nemzetközi együttes épp azt tűzte ki céljául, hogy a jazzkorszak elfeledett kincseit felszínre hozva ismertesse meg őket a közönséggel.
A grazi jazzfőiskola növendékeiből összeállt Coquette Jazz Band a jazz aranykorának is nevezett időszak muzsikáját játssza: a swingkorszak örökzöldjeit saját hangzására formálva, kiváló humorral és stílusos játékkal csavarja el a hallgatóság fejét. Ezúttal egy itthon kevésbé ismert stílus, a jive adja majd az est tematikáját; a jitterbug elnevezésű tánc továbbfejlesztett változatának lüktető ritmusai a közönség kissé tartózkodóbb tagjait is biztosan kimozdítják komfortzónájukból. A vendégszólistaként csatlakozó holland szaxofonos, Frank Roberscheuten játéka pedig csak tovább fokozza majd a hangulatot.
A fesztivál záróestjén, szeptember 1-jén egy igazi nagyágyú lép majd a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem színpadára. A svéd Gunhild Carling igazi „jazz-zenebohóc”, a szó legnemesebb értelmében. Hol három trombitán játszik egyszerre, hol harsonán és dudán, miközben énekel és szteppel mellette. Saját big bandjével többször szerepelt a svéd királyi udvar ünnepségein, többek között XVI. Károly Gusztáv svéd király hetvenedik születésnapján is felléptek. Legtöbben azonban Scott Bradlee popslágereket swing stílusban feldolgozó Postmodern Jukebox projektjéből ismerték meg. Magyarországi bemutatkozásán a Budapest Jazz Club házi nagyzenekara kíséri majd Csizmadia Dávid vezetésével.
További információk a fesztiválról itt.
Ünnepi örömzene délutántól a tűzijátékig (ingyenes)
2018. augusztus 20. 17:00 – 23:00 ; Zászlótér, Üvegterem, Kültér
Horváth Blázs Trió: Horváth Balázs – zongora; Jónás Géza – bőgő; Jónás Fülöp – dob
Ifj. Tóth Pisti Trió: Ifj. Tóth Pisti – gitár; Oláh Zoltán – bőgő; Csízi László – dob; Vendégek: Pecze Balázs – trombita; Baris Gábor altszaxofon; Ávéd János és Zana Zoltán – tenorszaxofon
Szczuka Panka Quartet: Szczuka Panka – ének, ukulele; Menyhért Márton „Malac” – gitár; Gyarmati Fanni – basszusgitár; Baranyi Bence – dob
Oláh Kálmán – Tony Lakatos Quartet: Oláh Kálmán – zongora; Egri János – bőgő; Balázs Elemér – dob; Tony Lakatos – szaxofon; Közreműködők: Szakcsi Lakatos Béla – zongora; Zsoldos Béla - ütőhangszerek
További információk itt.