Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
Október 9-én startol a 29. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál.
Élő zene a reggeli kávé mellé, a kísérletezés és az improvizáció iránt elkötelezett formációk, illetve a hazai jazzélet egyik meghatározó zongoristájának ősbemutatója – többek közt ezt ígéri a 29. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál a könnyűzene és a jazz rajongóinak. Bőven lesz miből válogatnunk október 9. és 25. között: mások mellett Jónás Verával, a Belauval, a Manu Delagóval és Oláh Krisztiánnal is találkozhatunk.
A kísérletezés, az improvizáció és a pillanat varázsa fontos hívószavai a CAFe Budapestnek, amely az itt és most jegyében válogat a legizgalmasabb produkciók és előadók közül. Bár a CAFe elnevezés a kortárs művészeti fesztivál angol megfelelőjének rövidítése, a szervezők ezúttal stílusosan kávézókban és reggelizőkben indítják az ősz legjelentősebb kulturális eseménysorozatát. Október 9-én INTRO címmel olyan előadók szolgáltatják majd az aláfestő zenét a reggeli kávénk mellé a város különböző pontjain, akikkel normál esetben csak koncerthelyszíneken, az esti órákban futhatnánk össze. A 8 és 11 óra között zajló minikoncerteken tetszés szerint fogyaszthatunk jazzt vagy popzenét, fellép többek közt a Lóci játszik frontembere, Csorba Lóránt, OIEE nevű szólóprojektjével Kocsis Bence, Jónás Vera, Tálas Áron, Farkas Franciska, Agócs Márton és a Muzsik és Volkova.
Idén rendhagyó helyszíneken várja a közönséget a főváros népszerű világzenei programsorozata, a Budapest Ritmo Piknik. Október 9-én és 10-én a műfaj hazai legjobbjai közül válogathatunk a Hunyadi téren és a Rákóczi téren zajló ingyenes szabadtéri koncerteken – a mediterrán régió ezerszínű zenéjétől kezdve a jazzen, a moldvai csángó és a balkáni fúvószenén át a borsodi roma muzsikáig és az argentin tangóig. Többek közt a Meszecsinka, a Branka Trio, Lakatos Mónika és Rostás Mihály Mazsi, a Várkonyi Csibészek, Sena Dagadu, Balogh Kálmán és Lukács Miklós, a Borbély–Dresch Quartet, a Meybahar és a Los Orangutanes teszi emlékezetessé ezt a két napot.
Idén is kiemelt fesztiválhelyszín az A38 Hajó, ahol október 12-én az első albumával Fonogram-díjat nyerő elektronikus zenei formáció, a Belau (lásd fotón) mutatja be legújabb lemezét, a Colourwave-et, előttük pedig a mindössze 19 éves Takács Dorina, azaz Дeva teszi színesebbé a szürke hétköznapokat. 21-én a Manu Delago Ensemble bírja mozgásra a hajót: a handpan világhírű játékosa, a többek közt Björkkel, Ólafur Arnaldsszal és Anoushka Shankarral dolgozó Manu Delago Circadian című, 2019-es lemezével érkezik Budapestre.
A gyakran a város szíveként emlegetett Akvárium Klub ismét számos programnak ad otthont: a szórakozóhely és a CAFe Budapest közös klubsorozata, a DownTown CAFe ezúttal is segít elhagyni a komfortzónánkat. A VOLT Lokálban fellépő együttesek, illetve side-projektek kivétel nélkül a kísérletezésről és az improvizáció iránti fogékonyságukról ismertek. A fesztivál első napján Nóvé Soma, a Middlemist Red és a Mordái énekes-gitárosa várja a közönséget – a The Night Of The Vampire név ugyanis őt, illetve a tavaly ezzel a címmel megjelent, a ’60-as évek zenéit feldolgozó, a vámpírkultuszt megidéző, sötét hangulatú szólólemezét takarja. Október 11-én a gitáros Szabó Bálint szólóprojektje, a Gosheven miatt érdemes az Akvárium felé venni az irányt: varázslatos Leaper című albuma és legutóbbi anyaga után nem kérdés, hogy szívesen tévedünk el az általa megalkotott izgalmas „hangtájakon”. 16-án a különböző zenei stílusok széles spektrumát lefedő Osaka Cracké a színpad, 18-án a hatvanas-hetvenes évek zenéit az ambienttel és a technoid improvizatív zenével keverő Jazzbois, 23-án pedig a zajos effektekkel és torzított szintikkel operáló noise pop banda, a METEO Electric Circuit Jazz Orchestra lép fel. De érkezik a maguk meghatározása szerint beachpopos zenét játszó, és a napokban klippremiert ünneplő skeemers, és a nevét a Tolsztoj-regényalaktól kölcsönző Platon Karataev is, amely éppen idén adta ki második nagylemezét.
A jazzkedvelők is igazi ínyencségre számíthatnak: a nemzetközi hírű fiatal zongorista, Oláh Krisztián – aki mindössze 20 évesen ért el 3. helyezést a 2015-ös Montreux-i Jazzfesztiválon – október 25-én a Zeneakadémia Solti Termében a vonószenekar és a jazzkvartett kapcsolatának kortárs átértelmezésére tesz kísérletet. Jazzkvartettre írt saját kompozíciói mellett egy ősbemutatónak is fültanúi lehetünk: itt hallhatjuk először Parallel Reflections című szvitjét.
Ősbemutatóra készül a Budapest Music Center (BMC) is, ahol október 19-én Jadviga és Psyché címmel két elragadó énekesnő, Bodrogi Éva és Bognár Szilvia eleveníti meg Weöres Sándor és Závada Pál két nagy hatású női karakterét. Az esten egymással párbeszédben hangzanak el Palya Bea és Gryllus Samu kifejezetten erre az alkalomra hangszerelt Psyché-dalai, illetve ekkor hallhatjuk először Szokolay Dongó Balázs Jadviga-dalait.
Kedvcsináló válogatás a fellépők dalaiból a CAFe Budapest Spotify-csatornáján.
A fesztivál programjáról és eseményeiről a www.cafebudapestfest.hu oldalon találhatók további információk, a cafebudapestfest.blog.hu pedig érdekességekkel, kulisszatitkokkal, zenei listákkal és a programsorozat fellépőinek különleges időkapszuláival készül az október 9-én startoló 29. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválra.