Az elmúlt évek legizgalmasabb és legváltozatosabb tartalom kínálatával készül 2025-re a Warner Bros. Discovery streaming platformja, a Max.
Újramodellezik a kihalt kultúrát.
Az ókori Egyiptomban valójában mindent a 6.700 kilométeren át hömpölygő legendás folyónak rendeltek alá. A legújabb technológiai megoldások segítségével most a Nílus által elsüllyesztett, vagy iszap alá vont ősi városokat vizsgálják. A víz alatti ásatások, drónok, fotogrammetria, magnetométer, LiDar és űrrégészet legújabb eredményeit A Nílus górcső alatt című dokumentumsorozat publikálja – nálunk a Viasat History csatorna tűzi műsorára, december 21-én 21:35-kor. Elsüllyedt piramisok, sőt komplett városok rajzolódnak ki a legmodernebb eszközök bevetésével!
Amikor az ókori Egyiptomra gondolunk, hatalmas építmények jutnak eszünkbe: templomok, városok és piramisok, ugyanakkor az itteni múlt egyik legnagyobb eredménye valójában a Nílus és más vízrendszerek szabályozása volt. A Nílus górcső alatt alkotói a téma legnagyobb szakértőinek segítségével, és korábban elérhetetlen technológiákkal próbálják megfejteni a folyó, így az ősi Egyiptom mérnökeinek titkait. A hozzáértők víz alatti ásatások és drónok, fotogrammetria, magnetométer vagy LiDar (amely égből lézersugárral, a növényzeten keresztül képes feltérképezni a talajt) segítségével már létre tudják hozni komplett ókori városok digitális modelljét. Ezt a folyamatot kiegészíti még az úgynevezett űrrégészet is, amikor más technológiákkal átláthatatlanul nagy területeket térképeznek fel a mindent látó műholdak segítségével. Az így kapott felvételeken valósággal feltámadnak előttünk egy kihalt kultúra városai.
A Nílus, és ami alatta van
Mielőtt a XX. században megépítették volna rá a hatalmas gátakat, a Nílus egy vad és megzabolázhatatlan folyó volt, ami időről időre hatalmas (szélsőséges esetben akár nyolc méter magas) áradásokat produkált. Ezek megnehezítették a folyóparton lakók életét – sok épületet kellett többször is újjáépíteni –, ugyanakkor táplálékot adtak, hiszen az így kimosott hordalék és iszap termővé tette Egyiptom földjeit, több kilométeres sugárban is. Mindeközben az áradó Nílus és hordaléka számos egykori nagyhírű várost, például Taniszt, Szaiszt vagy Kanopuszt, valamint sok híres építményt (például a páncélteremre emlékeztető sírkamrájáról ismert Hawara piramist) temetett maga alá. A szakértők az új technológiák segítségével meg tudják mutatni, hogyan is nézhettek ki és hol vannak most ezek az építészeti csodák. Sőt, egy víz alatti drón segítségével egy elsüllyedt piramis belseje is megtekinthető.