Több mint 1 éves előkészítés után, sok száz ember lelkesedésének, jószándékának és akaratának köszönhetően 2025. február 3-án, hétfőn este felgördül a függöny a Corvin mozi Korda termében, és elkezdődik a filmszakma közös ünnepe.
Idén, immár tizenegyedik alkalommal kerülnek megrendezésre a nagysikerű Év Gyógyszerésze és Kedvenc Patikám pályázatok.
Ezúttal a rendkívüli helyzetre való tekintettel online sajtótájékoztatót tartottak a szervezők. Az Év Gyógyszerésze díjat a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége vállalta magára, hiszen nekik is voltak pályázati rendszereik, amelyeken keresztül rendre próbálták kiemelni ezeket az innovatív munkát végző kollégákat. Majd itt jött segítségül a Roche Magyarország igazgatója, aki orvos-szakmai szempontból is ráérzett ennek a folyamatnak a jelentőségére, és ehhez a kezdeményezéshez csatlakozott a Magyar Gyógyszerészi Kamara és a Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság, így állt össze a szakmai zsűri, amely minden évben elbírálja a szakmai pályázatokat. A pályázatok elbírálása, mint eddig mindig anonim módon történik, melyet a szervező Nero Solution kft. biztosít. A győztes pályamunkát beadó gyógyszerész és a legtöbb szavazatott kapott győztes patika, egy kortárs műalkotást is magáénak tudhat, mely méltóképpen jelzi az elért eredményt a patikalátogatók számára.
Dr. Mikola Bálint (Magángyógyszerészek Országos Szövetségének alapító elnöke) elmondta, hogy rendkívül nehéz éve volt a gyógyszerészetnek a Covid19 járvány miatt, hiszen nem csak az orvosi szféra nagyon leterhelt, hanem a patikák is. Míg korábban az volt a jellemző, hogy ötször annyian jönnek a gyógyszertárba, mint a háziorvoshoz, addig ez a szám most megemelkedett tízszeresére. A betegek már nemcsak a megszokott terápiájukkal, hanem a Coviddal összefüggő kérdésekkel, és a poszt-Covid szindrómával kapcsolatban is a patikusokhoz fordulnak. A COVID19 egyértelműen befolyásolta az idei témakörök alakulását is, hiszen a gyógyszertári munka is átalakult. Picit a terápia management program most háttérbe szorult. Úgy gondolja a hihetetlenül megnőtt pácienskontaktok miatti jelenlegi helyzetre nagyon illik a latin mondás, miszerint Palma sub pondere crescit, vagyis teher alatt nő a pálma. Fontos az, hogy a betegek korrekt, szabatos válaszokat kapjanak a patikusoktól, szóval előre fel kell készülniük a Coviddal és poszt-Coviddal összefüggő kérdésekre, fontos, hogy a gyógyszerész tudja mikor kit hova kell irányítani. Vannak olyan országok, ahol a gyógyszerészek is részt vesznek a vakcinációban, vitathatatlan, hogy a gyógyszerészekre szerep hárul, valahol komolyabb is. Számára az idei témák közül is kiemelkedően fontos a gyógyszerészi szerepvállalás a praxisközösségekben, szívesen látna erről szóló pályamunkákat. Másik kedvenc 2021-es témaköre a védőoltásokkal kapcsolatos edukáció és tapasztalat. Elmesélte, hogy napjainkban olyan hihetetlen módon megszaporodtak a gyógyszertári munkában az adminisztratív feladatok, hogy egy kicsit kezd veszélybe kerülni a szakmai munka és a hivatásfejlesztő programok kiteljesedése. Ennek ellenére vannak olyan kollégák a praxisban, akik saját indíttatásból olyan hihetetlen szakmai produkcióra képesek, amely nemcsak, hogy a gyógyszerellátás nimbuszát erősíti, nemcsak a helyi közösség egészségügyi ellátását emeli magasabb szintre, hanem olyan példamutató gyakorlat, amelyet valamennyi hazai gyógyszertár napi praxisába jó lenne beépíteni. A tizenegy évvel ezelőtt történt, amikor is feltették a szervezők magunknak a kérdést, hogy ezt a példamutató energiát, amit a gyógyszerész kollégák képviselnek, hogyan lehetne közkinccsé tenni. Egyfelől, hogy más is tanuljon belőle, másrészt, hogy ezeket a kiváló embereket a közösség számára is bemutassuk. Úgy gondolja, hogy a Kedvenc Patikám pályázat esetében is, sokszor nem az a döntő, hogy mekkora lakosságú város patikáját jelölik, hanem hogy egy közösség mennyire aktív, mennyire akar a saját patikájáról véleményt nyilvánítani, és ez sokszor kisebb közösségekben ez jobban előtérbe kerül, és még aktívabbak a betegek.
Dr. Hodossy Lajos (Roche Magyarország Kft.) felhozott egy érdekes hasonlatot, miszerint a mandarin nyelvben a „krízis” kifejezést két jelképpel (szimbólummal) fejezik ki, az egyik a veszély, a másik a lehetőség, és ezek összetételéből jön ki a krízis kifejezés jele. Úgy gondolja, ez a helyzet a gyógyszerészet számára lehet egy nagyon nagy lehetőség is akár. A gyógyszerészet egy egészségügyi tudomány, aminek gazdasági vonzata van, és szerinte a mostani helyzet nagyon erősen reflektorfénybe állítja a gyógyszerészetnek ezt a fajta szakmaiságát, hivatás jellegét. Hiszen a betegek válaszokat szeretnének, és ezeket a válaszokat a frontvonalban lévő gyógyszerészektől kaphatják meg. Az idén meghirdetett témák közül az oltásokkal kapcsolatos betegtájékoztatást és beteggondozást tartja kiemelkedően fontosnak. Arra biztat minden gyógyszerészt, ha pályamunkára nincs is esetleg idejük, akkor is proaktívan a betegeket tereljék az oltás irányába, hiszen ebben a járványhelyzetben ez egy kruciális pont, és ez az egyetlen eszközünk, hogy legyőzzük ezt a járványt.
Az elmúlt 10 év kampányaival kapcsolatos tapasztalatai alapján, úgy gondolja, hogy gondolkodásmódot és szemléletet lehet változtatni, csak nagyon kitartó és nagyon szisztematikus munka kell hozzá, valamint sok idő és sok türelem. Még emlékszik rá, mikor indult ez a kampány 11 évvel ezelőtt mekkora idegenkedés és értetlenkedés fogadta ezt az elképzelést, de úgy gondolja, hogy megérte, hisz ma már a gyógyszerészi gondozás elfogadott és törvényi szintre emelkedett, és hozzá tartozik sok patika mindennapi értékteremtő munkájához. Annak idején úgy látták, hogy ez a kezdeményezés nagyon belepasszol cégük, a Roche Magyarország Kft. hosszú távú filozófiájába. Ugyanis abban hisznek, hogy a gyógyítás és az egészségügy is egyre inkább személyre szabottá válik. A személyre szabott gyógyításnak van egy szűk értelmezése, amikor csak a gyógyszeres terápiára fókuszálunk, a tágabb értelmezése viszont arról szól, hogy a gyógyítás minden egyes lépésében megpróbálunk személyre szabott megoldást kínálni. A páciens az egészségügyi ellátórendszeren belül a gyógyszerésszel találkozik a leggyakrabban. Ő az, aki a legjobban ismeri a beteget, aki apró dolgokat is észre tud venni. Ha a tudását erre fókuszálja, akkor egy nagyon komoly hozzáadott értékkel tudja gazdagítani a gyógyítás folyamatát. Ezért mondják azt a Roche-nál, hogy a lehetőségeinkhez mérten támogatjuk a gyógyszerészi gondozás programját, valamint az Év Gyógyszerésze és Kedvenc Patikám pályázatokat.
Nero Solution Kft.-nél úgy gondolták, hogy mi lenne, ha a patikai munkának ezt a részét is valahogy láthatóvá tennék, és személy szerint is ismerjük el azokat az embereket, akik ebbe a tevékenységbe pluszenergiát fektetnek.
Torjai Gábor (Nero Solution Kft. ügyvezetője) elmondta, hogy az Év Gyógyszerésze szakmai elismerés, amit egy ember kap meg. És mivel a pácienseknek is igényük volt arra, hogy ők is véleményt nyilváníthassanak, így jött létre a Kedvenc Patikám díj, amely egy kollektíva munkáját ismeri el. Egyetért abban, hogy egy kisebb közösségnek nem kell tartania atól, hogy kevesebb esélyük van a patikájuknak megszavazni a díjat, hiszen az elmúlt 10 év tapasztalata azt mutatja, hogy mindkét pályázat esetében csak kb 30%-ban voltak budapesti helyezettek. E programokat továbbgondolva, 2016-ban elindították az Év Gyógyszerésze szemináriumot is, ahol a gyógyszerészeknek lehetőségük nyílik egymástól tanulni, illetve megosztani egymással a tapasztalataikat. A szeminárium szakmai elismerését az is jelzi, hogy az akkreditációs bizottság pontszerző továbbképzésnek minősítette 2018-tól.
Dr. Samu Antal (Magángyógyszerészek Országos Szövetségének zsűri elnöke) örömét fejezte ki, hogy a pályázat már tizenegyedik alkalommal van meghirdetve, és hogy egyre nagyobb érdeklődés övezi nem csak a gyógyszerészek, de a közönség felől is. Szerinte még ilyen leterhelt időkben is biztos, hogy lesz olyan gyógyszerész, aki részt vesz majd a pályázaton, hiszen ez egy szellemi felüdülés is. Biztos benne, hogy a népszerűség, ami ezt a pályázati rendszert övezi, változatlan marad a jövőt illetően is. Kiemelten fontosnak tartja az adherencia kérdését a krónikus betegek esetében, hiszen a gyógyszerész segíthet elviselhetővé tenni egy-egy betegséget, hogy a páciens együtt tudjon élni vele, és mindent megtesznek annak érdekében, hogy a különböző szövődmények minél később jelenjenek meg, oda kell figyelni a gyógyszerek hatására, mellékhatására, esetleges interakciókra gyógyszer-gyógyszer, gyógyszer-táplálék, gyógyszer-betegség között. Az elmúlt 11 év során a programok fókuszába azokat a területeket tették, amelyen a gyógyszerész szakma számára rendkívül fontosak, például diabétesz, hipertónia, adherencia. Elmondta, hogy sajnos a betegek több int 50%-a nem úgy szedi a gyógyszereit, ahogy azt az orvos előírja, ez azt jelenti, hogy nem lesz sikeres a terápia, és okoz egy nagyon komoly egészségügyi és anyagi veszteséget is a társadalomnak, és az egyénnek egyaránt. Nem véletlen, hogy a Magyar Gyógyszerészi Kamara is az egyik programjában az adherenciát kiemelten kezeli, és egyre szélesebb körben csatlakoznak hozzá a gyógyszerészek. Mégis idén egy másik témát tart elsődlegesnek, ami a Coviddal kapcsolatos gyógyszerészi edukáció, és az ezzel kapcsolatos gyakorlati tapasztalatok. Az elmúlt években fontos szem előtt tartani az internetes világ fejlődését és hatását a gyógyításra, ezért választható témaként idén is megjelenik, hogy a patika hogyan tudja használni a modern kommunikációs eszközöket, hogyan tudja magát megmutatni azoknak, akik ezeket a csatornákat napi szinten használják. A COVID19 járvány alatt még jobban előtérbe került a Telemedicina - Gyógyszerészi gondozás az elektronikus egészségügyben.
Dr Szökő Éva (A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság elnöke) örül, hogy ilyen rendhagyó módon, de meg tudtuk tartani ezt a sajtótájékoztatót, hiszen ez a mai világ fejlődésével jár, viszont tipikusan a lakosság gyógyszerellátása az ami online nem oldható meg, mint sok minden más. A gyógyszerészek személyes jelenlétére van szükség a patikákban, kórházakban, hogy a betegekről gondoskodhassanak. Fontos a gyógyszerészek jelenléte és elérhetősége a páciensek számára ezekben az időkben, hiszen sokat tudunk a vírusfertőzésről már, de még mindig sok a bizonytalanság. Sokszor nehéz adekvát választ adni ez ügyben, mert még sok mindenben a szakemberek sem tudják a biztos választ. Reméli, hogy sok olyan pályázat fog születni, amiben a gyógyszerészek a tapasztalataikat írják le, összefoglalják, hogy hogyan tudnak ezzel a többlet feladattal megbirkózni, volt-e ehhez kellő segítségük, milyen forrásokból tudtak tájékozódni, és hogy a Covid19 kapcsán született tapasztalataikat is megosztják a pályázataikban esetleg. Edukációval foglalkozó pályázatot is szívesen olvasna, ami a betegek megfelelő tájékoztatásáról szól, nyilván a gyógyszerhasználat területét is beleértve. Úgy gondolja, azok a gyógyszerészek lehetnek érdemesek az Év Gyógyszerésze díjra, akik meglátják a lehetőségeket, proaktívak, felismerik a problémákat, fontos, hogy nem süllyednek el a napi rutinban, és intenzíven tartják a kapcsolatot a betegekkel, az eddigi nyertesekre is jellemző volt, hogy felismerték miben tudnak valami pluszt, vagy mást nyújtani, akár a közösségükben, mint egészségügyi szervező működni egészségmegőrzés céljából.
Az Év gyógyszerésze pályázat menete: idén szokás szerint lakossági és szakmai oldalról is lehet ajánlásokat tenni. Mindkét oldalról egyaránt a 10-10 legtöbb jelölést kapott gyógyszerészt a pályázatot szervező Nero Solution Kft. személyesen kéri fel a pályázaton való részvételre. A pályázatok leadásának határideje 2021. augusztus 30. A 20 pályázati anyagból a szakmai zsűri választja ki a legjobbakat. A díjazottak a MOSZ XXXI. kongresszusán ünnepélyes díjátadón vehetik át az Év Gyógyszerésze díjat és a Kedvenc Patikán címet, valamint a további díjakat. Minden pályamunkát leadó gyógyszerész ingyenesen vehet részt az év végén megrendezésre kerülő Év Gyógyszerésze szemináriumon. A pályázatokat bíráló szakmai zsűri tagjai: Dr. Mikola Bálint - Magángyógyszerészek Országos Szövetsége elnöke, Prof. Dr. Szökő Éva - Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság elnöke, Dr. Samu Antal - Magángyógyszerészek Országos Szövetsége elnöksége tagja és Prof. Dr. Halmos Gábor egyetemi tanár Debreceni Egyetem Gyógyszertudományi Kar.
A patikákban a biztonságos gyógyszeralkalmazást népszerűsítő edukációs tevékenység jelentősen hozzájárul társadalmunk egészségkultúrájának emeléséhez és egyben a pályázatot kiírók nagy örömére – talán ennek köszönhetően is - egyre kiemeltebb figyelmet kap a patikai munka és a „Kedvenc Patikám” kampány lakossági támogatása. A Kedvenc Patikám pályázat a hagyományoknak megfelelően a lakosság véleménynyilvánítása alapján kerül kiválasztásra. A szavazatokért versenybe szállhat az ország bármely közvetlen lakossági ellátást biztosító patikája. A legtöbb szavazatot kapott patika nyeri el a Kedvenc Patikám címet.
Az Év Gyógyszerésze és a Kedvenc Patikám 2021-es pályázatának díjátadójára a Magángyógyszerészek Országos Szövetsége XXXI. Kongresszusán kerül sor.
Az Év Gyógyszerésze jelölések beérkezésének határideje: 2021. május 31.
A Kedvenc Patikám szavazatok beérkezési határideje: 2021.szeptember 30.
A pályázatokról további részletes információkat az Év Gyógyszerésze és a Kedvenc Patikám honlapokon találhatnak az érdeklődők.