Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
Február utolsó szombatján a múzeum zárása után jelmezbált rendez a Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár.
Idézd meg a Kádár-korszakot, öltözz neonreklámnak, csuklós busznak, kék Trabantnak, bólogatós kutyának vagy akár Kádár-kockának – a lényeg, hogy fel lehessen ismerni az öltözék ihletőit: Mácsai István festőművész alkotásait és a fővárosi kutyatartás kultúrtörténetét bemutató VAU! kiállítás szereplőit. Az est folyamán szakavatott zsűri és a közönség véleményezi a jelmezeket, a legfrappánsabbakat díjjal jutalmazzák.
A kurátori tárlatvezetések mellett divattörténeti kitekintés és esti zenés program várja a látogatókat;18 órától Smukk és mini, tupír és trapéz címmel ad divattörténeti kitekintést Szatmári Judit és B. Nagy Anikó az Elmozdul a fal. Mácsai István Kiscellben kiállításon. Farsangi ugatás címmel tart kurátori tárlatvezetést Balla Loránd és Molnár Álmos a VAU! - A fővárosi kutyatartás kultúrtörténete kiállításon 18 órai kezdettel. 22 órakor Tipsy tour Mácsai címmel tart kurátori tárlatvezetést B.Nagy Anikó Mácsai István kiállításán. Az esti farsangi mulatságon Itt van a város – Dalok az 50-es évektől a Rendszerváltásig címmel rendeznek koncertet, énekel: Csépai Eszter, gitározik: Csetverikov Iván.
2023. február 25., szombat – Kiscelli Múzeum – Fővárosi Képtár
Program:
Tárlatvezetések
18:00 – Smukk és mini, tupír és trapéz – Szatmári Judit és B. Nagy Anikó divattörténeti kitekintése az Elmozdul a fal. Mácsai István Kiscellben kiállításon
A száz éve született Mácsai István alkotásokban és műfajokban gazdag, időben is nagy kiterjedésű életműve tizenhét éve, 2005-ben lezárult, s azóta az időnként felizzó figyelem ellenére egyfajta tanácstalanság övezi. A Mácsai-recepció kezdettől fogva ellentmondásos és szakadozott volt. Az 1950-es évek elejétől egyéni és csoportos tárlatokon rendszeresen mutatkozó, a szakmai nyilvánosságban jelenlévő, az állami vásárlásokon és a műkereskedelemben is magasan jegyzett festő nem egyszerűen kihullott mind az egyidejű, mind az utólagosan konstruált professzionális kánonokból, hanem jószerivel be sem került oda. A képei kapcsán újra és újra felcsattanó szakmai szóváltások arra utalnak, hogy az ötvenes évektől a kétezres évekig ívelő, takarásban lévő pálya rálátásra és összegzésre vár. A szoros olvasás és a kritikai megközelítés ideje, úgy véljük, eljött, s bár Mácsai idegenkedett a képeket a festői gyakorlaton túlról szemlélő, elméleti látásmódoktól, életművének művészettörténeti, kurátori feldolgozása az örökösök hozzájárulásával megkezdődött.
Kurátor: B. Nagy Anikó
18:00 – Farsangi ugatás – Balla Loránd és Molnár Álmos kurátori tárlatvezetés a VAU! - A fővárosi kutyatartás kultúrtörténete kiállításon
Milyen kutyát tartott Blaha Lujza, Móricz Zsigmond vagy a 19-20. század más ismert művésze, politikusa, színésze? Hogyan szabályozták a hatóságok a nagyvárosi kutyatartást? Hogyan alakult ki Budapesten és Magyarországon a vakvezető kutya-kiképzés? Ezekre és ezekhez hasonló kérdésekre találtok választ a kiállításon.
Kurátor: dr. Balla Loránd, Molnár Álmos
22:00 – Tipsy tour Mácsai – B. Nagy Anikó kurátori tárlatvezetése az Elmozdul a fal. Mácsai István Kiscellben kiállításon.