Az elmúlt évek legizgalmasabb és legváltozatosabb tartalom kínálatával készül 2025-re a Warner Bros. Discovery streaming platformja, a Max.
Felújított relikviákkal, sörtörténeti AI-időutazásos kisfilmmel, id. Dreher Antal kalandjait bemutató társasjátékkal és kedvezményes tárlatvezetésekkel ünnepli fennállásának 45. évfordulóját a Dreher Sörmúzeum, amely Magyarország egyik legnagyobb és leggazdagabb söripari gyűjteményének ad otthont.
A magyar sörkultúra, valamint a dreheri örökség megőrzése és megismertetése a múzeum kiemelt feladata: ezt szolgálja a Budapesti Metropolitan Egyetemmel közösen szervezett kulturális marketing tanulmányi projekt is, amely egy egyfajta találkozási pont egy modernkori generáció és egy hagyományos iparág, illetve az ahhoz kapcsolódó szellemi és indusztriális öröksége számára.
Többszörös évfordulót ünnepel idén a Dreher Sörgyárak, hiszen nemcsak a 170 éves vállalat jubilál, hanem a kőbányai gyár területén található 45 éves Dreher Sörmúzeum is. Ebből az alkalomból különleges megoldásokon és aktivitásokon keresztül invitálják az érdeklődőket a múzeumba, hogy minél szélesebb közönséggel megismertessék a kőbányai sörgyártás és a Dreherek legendás történetét.
Ifjúkori sörkalandozások id. Dreher Antal nyomában
Debütál a Dreher Sörgyárak által speciálisan erre az alkalomra készített, limitált kiadású Vándorévek – A Dreher-kalandozások kora című társasjáték, amelyben a résztvevők a legendás sörfőző mester, id. Dreher Antal fiatalkori élettörténetét kísérhetik végig. A játékosoknak vele együtt kell végigjárniuk a legkiválóbb európai sörfőzdéket, hogy „elsajátítsák a sörfőzés mesterségét”, és hogy a tanulóból a szakma csínját-bínját ismerő gyártulajdonossá válhassanak. A társasjátékban a Dreher Sörmúzeum ikonikus tárgyai is megjelennek, például a sörgyártók „védőszentjeként” ismert Gambrinus király cégérfestménye, illetve a múzeum legidősebb, rejtélyes eredetű műtárgya, feltehetően a Pesti Serfőző Céh ládája. A társasjátékot kizárólag a sörmúzeumban lehet majd megvásárolni a készlet erejéig.
A múzeumi tárlatvezetésen a résztvevők elmélyülhetnek a Dreherek magyarországi történetében, miközben a Dreher Sörmúzeum kiállítási tárgyairól is többet tudhatnak meg. Szeptemberben minden érdeklődő fél áron válthat jegyet a múzeumi tárlatvezetésre, melynek során megismerhetik a hazánkban egyedülálló söripari muzeális szakgyűjteményt. A szeptemberi tárlatvezetésekre itt jelentkezhetnek az érdeklődők a szabad időpontok függvényében.
A sörmúzeum kiemelt feladata közé tartozik a kiállított tárgyak bővítése és állományvédelme. Szakértőkkel együttműködve folyamatosan újítják fel a régi sörös relikviákat, ide tartozik például az Első Pesti Serfőző Céh zászlaja, vagy az 1860-as években készült Gambrinus festmény is. Legutóbb pedig a gyár területén kiállított régi sörfőzési és fermentációs eszközök kapták vissza régi fényüket.
Dreher-örökség a Z-generáció szemén keresztül
A statisztikák alapján egyértelműen látszik, hogy a hazai muzeális intézményekben mostanra visszatért a 2020 előtti látogatottsági arány*, és a Dreher Sörmúzeum is hónapról hónapra több száz érdeklődőt fogad, nem beszélve a teltházas Múzeumok Éjszakája programról.
„Fontosnak tartjuk, hogy Kőbányát, amely egykor a sör fellegváraként volt ismert, turisztikai desztinációként is építsük a fiatal felnőttek körében. A kerület unikális indusztriális öröksége, a söripari történelmi múltja és a Dreher Sörmúzeum együtt különleges élménycsomag, amelyet érdemes megismerni és felfedezni akár a múzeumozás élményén keresztül – mondta el Szabó Ibolya, a Dreher Sörgyárak vállalati kapcsolatok igazgatója, majd hozzátette: „ennek érdekében egy közös projekt jött létre a Dreher Sörgyárak a Budapesti Metropolitan Egyetemmel szervezésében. Az őszi szemeszterben induló program résztvevői egy célzott kutatásban és egy kommunikációs terv kidolgozásában vesznek részt, ami kifejezetten a Z-generáció érdeklődésének felkeltését célozza a magyar söripari történelem és a múzeum kapcsán.
Ünnepi koccintás az elmúlt 170 év söröskorsóival
A Dreher Sörmúzeum csapata különleges videót készíttetett a mesterséges intelligenciával, amelyben egy történelmi időutazásra hívják a nézőt, hogy megmutassák, milyen változáson ment keresztül a söröskorsók dizájnja az 1800-as évektől egészen napjainkig.
A sörtörténet iránt érdeklődők még többet megtudhatnak a témáról Dreher Sörgyárak közösségi média oldalán, ahol szeptembertől edukatív játékokkal és tartalmakkal találkozhatnak, valamint a Dreher Sörmúzeum állandó kiállításán, ahol a videóban szereplő söröskorsók is megtekinthetők.