Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
Bár a Liszt Ünnep véget ért, a Müpa közönsége a jövőben sem marad fesztiválok nélkül, hiszen elindul a jegyértékesítés a következő nagyszabású összművészeti eseménysorozatra.
Április 4. és 13. között ismét kihagyhatatlan programokkal várja a nézőket Budapest-szerte a Bartók Tavasz: közös koncertet ad Diana Damrau és Jonas Kaufmann, miközben Kelemen Barnabás a Münchner Philharmoniker, Pusker Júlia pedig a Kammerorchester Basel vendége lesz, de mások mellett érkezik Jan Garbarek és Wynton Marsalis is, továbbá jubileumot ül a Budapest Ritmo.
Az ötödik évére készülő programsorozat nagy fejlődésen ment keresztül 2021-es indulása óta. „Egy új fesztivált bevezetni soha nem könnyű, de az első Bartók Tavasz megrendezését tovább nehezítette az akkor fennálló járványhelyzet is – idézi fel a kezdeteket Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója. – Ám visszatekintve büszkén mondhatom, hogy az akadályokat sikerrel véve olyan eseményt tudtunk életre hívni, amelynek a magyar és a nemzetközi előadók is örömmel válnak részeseivé.” Világsztárokból pedig 2025-ben sem lesz hiány: közös dalesttel érkezik a magyar közönség két kedvence, Diana Damrau és Jonas Kaufmann, Bach nagyívű oratóriumát, a Máté-passiót választotta programjául a korszakot kiválóan ismerő zenei együttes, az Orchestra of the Age of Enlightenment (A Felvilágosodás Korának Zenekara), az európai jazz egyik legmeghatározóbb szereplője, a norvég jazzszaxofonos, Jan Garbarek pedig egyik kedvenc muzsikustársával, az indiai ütőhangszeres művésszel, Trilok Gurtuval ad koncertet.
„Kezdetektől fogva missziónk fontos része, hogy ne csak a közönség élvezhesse a hozzánk érkező sztárok fellépéseit, de a magyar művészek is profitáljanak belőle – mondja Szomolányi Janina, a fesztivál operatív igazgatója. – Éppen ezért minden évben igyekszünk olyan produkciókat megvalósítani, amelyekben nemzetközi előadók hazai zenészekkel közösen lépnek színpadra.”2025-ben is több ilyen együttműködésnek lehetnek szem- és fültanúi a fesztiválra látogatók. A Münchner Philharmoniker első budapesti koncertjének szólistája Kelemen Barnabás lesz, akivel szó szerint bartóki tavaszt varázsolnak a hangversenyterembe, hiszen Schumann Tavaszi szimfóniája mellé a fesztivál névadójától választottak darabokat az estre. A mindig kiválóságra törekvőKammerorchester Basel koncertjén a csillogóan tehetséges hegedűművésznő, Pusker Júlia működik közre, míg a Wynton Marsalis vezette, napjaink legjobb hangszeres szólistáit összehozó Jazz at Lincoln Center Orchestra zenészeihez a New Yorkban végzett Szalóky Balázs csatlakozik.
Az évek során számos, kifejezetten a fesztiválra készült összművészeti produkciót láthattak a nézők, ez jövőre sem lesz másként. A Corvinus Közgáz Néptáncegyüttes táncosainak, a Forte Társulat színészeinek és a Színház- és Filmművészeti Egyetemhallgatóinak közös előadásában Bartók Mikrokozmoszának megannyi tétele a Mezőség tájain kel életre, a zene és a tánc mellé pedig Sütő András erdélyi író sorai társulnak. A Magyar Állami Népi Együttes és a Győri Balett hallatlanul izgalmas együttműködése immáron harmadik éve kutatja Bartóknak a távoli népek kultúrájára gyakorolt hatását. A Tiszta forrásösszművészeti víziója ezúttal a népi tánckultúra és a 17–18. századi komponált zene lebilincselő és összetett viszonyait, valamint a 20. századi modernizmus népzeneélményét tárja fel Bach zenéjén és Bartók gyűjtésein keresztül. Ünnepre készül a Budapest Ritmo, hiszen a régió egyik legjelentősebb világzenei szemléje tizedik alkalommal várja a zenei kalandorokat ősi hagyományokat modern hangzással keverő vagy épp ritkán hallott hangszereket felvonultató nagyszabású koncertjeivel, DJ-szettekkel, showcase-koncertekkel és szakmai konferenciákkal a világ minden tájáról.
A világhírű magyar zeneszerző, Bartók Béla születésének 140. évfordulóján, 2021 tavaszán indult Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek egyedülálló összművészeti eseménysorozat. A fesztiválprogram minden évben bepillantást enged Bartók lenyűgöző életművébe, ugyanakkor nem kizárólag a világhírű zeneszerző kompozícióit sorakoztatja fel, sokkal inkább Bartók szellemiségét, kreativitását, alkotói szemléletét kívánja megjeleníteni számtalan műfajban a kortárs komolyzenétől kezdve a világzenén, jazzen, táncművészeten és képzőművészeten át a könnyűzenéig, a hazai és nemzetközi művészeti élet legjobbjainak alkotásain keresztül.
A programsorozat célja, hogy hazai és európai partnerintézményekkel együttműködve a következő években még vonzóbb célponttá tegye Magyarországot a nemzetközi kulturális turizmus számára. A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek a Müpa szervezésében valósul meg, célja pedig, hogy meghatározó kulturális társintézmények részvételével, más nagyvárosok bevonásával fokozatosan országos – sőt országhatárokon átívelő, régiós beágyazottságú – eseménysorozattá váljon, és így a hazai és nemzetközi közönség minél színesebb, minél gazdagabb művészeti programmal találkozhasson.