A 97. Oscar®-díjátadót március 3-án, hétfőn hajnalban élőben közvetíti Magyarországon a Disney+. A stream a vörös szőnyeges közvetítéssel indul 0:30-kor, a díjátadó pedig 1:00-kor kezdődik. Az Emmy®-díjas televíziós műsorvezető, író, producer és humorista Conan O'Brien először lesz az esemény házigazdája.
![](https://cseppek.hu/files/sauter178w.jpg)
A kortárs művészet befogadása sokszor nem egyszerű feladat. Mégis, hogyan közelít a témához egy múzeumpedagógus? Milyen kérdésekkel, módszertani megoldások sorával segíti a látogatót, akiből idővel visszatérő „múzeumba járó” válhat, abban, hogy jobban megértse az egyes műveket, a művészek motivációját, gondolatvilágát?
Ezt a kiállítást a művészettel, azon belül is főleg a kortárs művészettel kapcsolatban megfogalmazott gyakran ismétlődő kérdések hívták életre. A múzeum gyűjteményéből rendezett válogatás éppen ezekből a gyakran banálisnak tűnő kérdésekből indul ki, és ezeket fókuszba állítva, interaktív elemekkel kiegészítve és új nézőpontokat kínálva ösztönzi a nézőt a művek önálló értelmezésére, rajtuk keresztül a művészet mélyebb megértésére és személyes kapcsolódások kialakítására.
Kortárs művészeti intézményként rendkívül fontos reagálni azon elvárásokra, amelyekben megfogalmazódik a kortárs művészethez való széles körű hozzáférés igénye. Éppen ezért a válogatás a modern és a kortárs művészet, valamint a klasszikus művészeti hagyományok viszonyát vizsgáló kérdéseket emeli ki. Tapasztalatunk szerint a múzeumlátogatók jelentős része a klasszikus művészet irányából közelít a modern és kortárs tendenciákhoz, ezért a célunk az, hogy elősegítsük nyitottságot az új irányzatok befogadása iránt. Ugyanakkor arra is törekszünk, hogy megfogalmazzuk általában a múzeum működéséhez, a muzeológiához, a múzeumi hozzáférhetőséghez kapcsolódó kérdéseket is, és közösen keressünk rájuk válaszokat.
Az értelmezéshez a legjobb kiindulópontot természetesen maguk a kiállított műalkotások adják. Ezúttal viszont a kortárs képzőművészethez kapcsolódó kérdések és kérdezéstechnikák állnak a középpontban. Kiemelt szerepet kapnak azok a módszerek és eljárásmódok, amelyek elősegítik az aktív párbeszédet, és támogatják az értelmezést, a befogadást, a művészi gondolkodásmód megismerését és megértését.
A kiállítást iskolai és egyetemi csoportoknak, pedagógusoknak és múzeumpedagógusoknak egyaránt ajánljuk, de nem feltétel a jártasság művészettörténetben és kortárs művészetben. Kiállításunkkal azokat is szeretnénk megcélozni, akik nem alkotók, nem tanultak művészettörténetet, nem rendszeres múzeumlátogatók. Ugyanakkor számítunk a szűkebb szakmai közönség érdeklődésére – művészekre, művészetpedagógusokra, kurátorokra is.
A kiállítás a Máš umělecké střevo? (Van művészi vénád?) nemzetközi művészetpedagógiai kezdeményezésben részt vevő szervezetek (köztük a Ludwig Múzeum) által írt könyvhöz (Proc umeni? / Miért művészet?) is kapcsolódik.
Kurátor: BENCE Bettina, NAGY Barbara
Pedagógiai koncepció: HEMRIK László
Kiállító művészek:
BAK Imre, Georg BASELITZ, Joseph BEUYS, BENCZÚR Emese, BERHIDI Mária, BORSOS LŐRINC, Alexandr CSEKMENYOV, CSÁKÁNY István, EL-HASSAN Róza, FABRICIUS Anna, FEHÉR László, Ion GRIGORESCU, Keith HARING, JOVÁNOVICS György, El KAZOVSZKIJ, KÁLDI Katalin, KESERÜ Ilona, KONOK Tamás, LAKNER Antal, LENGYEL András, Zbigniew LIBERA, Nedko SZOLAKOV, Claes OLDENBURG, Roman ONDAK, SASS Valéria, Stoph SAUTER, SOCIÉTÉ RÉALISTE, Daniel SPOERRI, Mladen STILINOVIĆ, SZABÓ Ágnes, SZABÓ Dezső, SZABÓ Eszter Ágnes, Olekszij SZAJ, SZIRTES János, TÓT Endre, VESZELY Beáta, Erwin WURM, Dmitrij ZSILINSZKIJ, ZSIN Bence
A kiállítás 2025. június 29-ig tekinthető meg.