ReDance Ukraine, előadás

ReDance Ukraine

Időpont: 
2025. május 17. 18:30 - szombat

2025. május 17-én 18:30-21:00 között rendezi meg a Fővárosi Nagycirkusz a ReDance Ukraine rendezvényt, amelynek keretében ukrán és magyar cirkuszi táncosok és artista növendékek mutatják be néptánc örökségük újragondolt cirkuszi és közösségi formáit a porondon, majd a cirkusz előtti téren. A cirkuszi tánc-etűdöket a közönség nemcsak megtekintheti, hanem a hagyományos táncokról érdekességeket is megismerhet, majd formabontó közösségi táncházban maga is kipróbálhatja az ukrán hopák, árkán, kolomijka, pleszkács vagy krími tatár tánclépéseket.

Az ARTista Café programsorozat következő részeként megrendezésre kerülő különleges cirkuszi összművészeti programot Fekete Péter, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ főigazgatója nyitja meg. A közreműködő táncosok: Alisa Astapova, Anna Sharovenko, Diana Kopotienko, Mariia Kuriacha, Novotta Éva, Somlyai Kata és a Harkovi Cirkusziskola növendékei, táncmesterek: Farkas Kámea, Gulnara Savenko, Olena Knobloch és Svitlana Momot, valamint fellép az ukrán Spiv.Ochi kórus.A rendezvény több hónapos közös, ukrán-magyar örökségvédelmi táncprogram eredménye, amely múzeumi mintaprojektet a Magyar Cirkuszművészeti Múzeum, Könyvtár és Archívum szakemberei vezetik, a Fővárosi Nagycirkusz és a Budapest Cirkuszművészeti és Kortárstánc Főiskola közreműködésével. A mintaprojekt a Szabadtéri Néprajzi Múzeum – Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ által koordinált "A lakóhelyüket kényszerűen elhagyó ukrajnai menekültek szellemi kulturális örökségének védelme Magyarországon: befogadó közösségi gyakorlatok" című projekt keretében valósul meg, a Nemzeti Cirkuszművészeti Központtal együttműködésben. A mintaprojektben elsősorban a Nemzeti Cirkuszművészeti Központ oltalmában álló, Ukrajnából menekült artista- és táncos-növendék gyermekek, fiatalok, táncosok és táncművészek vesznek részt.

A mintaprojekt célja az ukrajnai néptánchagyomány, a hagyományos táncos mozgásformák és mindezek kortárs tánckultúrában való továbbélésének feldolgozása és bemutatása részvételi alapú közösségi táncperformanszok, táncesemények és táncfilmek formájában. A mintaprojekt célkitűzése továbbá olyan adaptálható közösségi táncmódszertan fejlesztése, amellyel az ukrajnai háborúból menekültek képessé válnak saját sokszínű, néptánccal és különböző táncos mozgásformákkal összefüggő szellemi kulturális örökségük közösségi megélésére és megőrzésére, egyéni és közösségi identitásuk megerősítésére és természetes, kreatív kifejezésére. Az adaptálható közösségi táncmódszertant bemutató többnyelvű (magyar, ukrán, angol) táncos oktatófilm múzeumpedagógiai foglalkozásokon és ahhoz kapcsolódó közoktatási foglalkozáson való hasznosításra kész.