Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
November 4-től három koncert erejére a Müpában találkoznak az elektronika határtalan ritmus- és hangzásbeli lehetőségei a jazz-zenészek lenyűgöző hangszertudásával és zabolátlan zenei képzelőerejével.
Ez a koncertsorozat az első lépése annak a kezdeményezésnek, amely során a Művészetek Palotája a jazz és világzenei színtér izgalmas, feltörekvő területeire irányítja a figyelmet. A zenei zsargonban talán a Nu Jazz a legelfogadottabb elnevezés arra a stílusra, amelyet a Barabás Lőrinc Eklektric, Bugge Wesseltoft és a Bin-Jip definiál majd újra az Elektronikus zenei napok keretében.
November 4., csütörtök 20.00
Fesztivál Színház
Barabás Lőrinc Eklektric
Nem véletlen, hogy a koncertsorozatot a virtuóz trombitás, Barabás Lőrinc vezette zenekar fellépése nyitja meg november 4-én, hiszen az évek során a dub, a hip-hop, a reggae és a French-house elemeiből kialakított stílusuk nem csak a hazai klubokat hódította meg, hanem a trendi londoni közönséget is lenyűgözte. A saját Müpás koncerttel is büszkélkedő Fábián Juli hangja mellett Sena Dagadu és Kasai igazi fekete orgánumával tette az elmúlt években még izgalmasabbá zenei lehetőségeit a Barabás Lőrinc Eklektric. Az együttes egy vonósnégyes bevonásával és akusztikus hangszerelésekkel aknázza ki a Fesztivál Színház lehetőségeit, a hangulatot pedig a Kiégő Izzók vetítése fokozza tovább, amely egy nem létező film kockáit varázsolja a BLE által játszott nem létező filmzene mögé.
Barabás Lőrinc – trombita; Fábián Juli – ének; Delov Jávor – dob; Bata István – basszusgitár; Premecz Mátyás – billentyűs hangszerek; DJ QCEE – DJ
Vendégek: Kézdy Luca, Kalmus Boglárka – hegedű; Haraszti Krisztina – brácsa; Kalmus Felícián – cselló; Kiégő Izzók – visual
November 5., péntek 20.00
Fesztivál Színház
Bugge Wesseltoft New Jazzland Community
November 5-én Bugge Wesseltoft supergroupja, a New Jazzland Community veszi kezelésbe a fesztivál közönségét. A norvég zongorista-dj a kilencvenes évek óta saját kiadóval, és zenekarral is büszkélkedhet, amely erős felállással érkezik Budapestre. Wesseltoft zenéjét az teszi izgalmassá, hogy az elektronikában és a jazzben egyaránt elismert: játékát Billy Cobham és Jan Garbarek is nagyra értékeli, akinek Rites című albumán is közreműködött. Az elektronika világába tett utazása is pozitív-fogadtatásra talált, hiszen olyan DJ-k rajonganak munkájáért, mint Gilles Peterson és José Padilla. Az elektronika és a jazz keresztezéséből született, letisztult zenei világáról John Scofield is elismerően nyilatkozott: „Amikor meghallottam Bugge felvételeit, rögtön tudtam, hogy olyasvalakire akadtam, akivel egy rugóra jár az agyunk. Szeretek vele és a zenéjére játszani. Emellé még végtelenül szórakoztató fickó is.”
Bugge Wesseltoft – zongora, elektronika, Håkon Kornstad – szaxofon, Knut Reiersrud – gitár, Ola Kvernberg – hegedű, Steinar Raknes – nagybőgő, Erik Nylander – dob
November 7., vasárnap 20.00
Fesztivál Színház
Bin-Jip
November 7-én a Bin Jip koncertjével zárulnak az Elektronikus zenei napok. A Harcsa Veronika, Kaltenecker Zsolt, Gyémánt Bálint és Andrew J. által alkotott formáció progresszív és váratlan hangzással lepte meg idén a mit sem sejtő jazz-rajongókat. A csapat ugyanis nem verte nagy dobra, hogy az egy éven keresztül folyó közös baráti zenélések során, a gyakorlatilag egyetlen szobában összerakott dalokból egy teljes nagylemez és egy életképes új formáció született. Az együttes ezért is választotta nevének Kim Ki-duk Lopakodó lelkek mozijának eredeti koreai címét: a film jelenetei is főként zárt terekben, szobákban játszódnak. Nem túlzás azonban azt állítani, hogy a formáció trip-hop és nu-jazz elemekkel is operáló, elektronikus effektekkel dúsított, éteri, ám néhol baljóslatú zenéje kiválóan rímel a koreai mester munkájára.
Harcsa Veronika – ének; Kaltenecker Zsolt – billentyűs hangszerek; Gyémánt Bálint – gitár; Andrew J – ritmusok, hangminták, scratch