Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
A fröccs 1842 óta van jelen a köztudatban és a poharakban, hűsít, üdít, a bor erősségét kellemesen enyhíti, így méltán érdemel egy teljes fesztivált.
A fröccs dicsőségének fesztiválját a szóda feltalálójának - Jedlik Ányosnak – a városában, Győrben rendezik minden évben, idén immár hetedszerre a győri Rotary Club elkötelezett szervezésében.
A legenda szerint Jedlik Ányos egy fóti szüret alkalmából mutatta be a „spriccert” az általa készített szódából az ünneplő vendégkoszorúnak, azonban valójában Győrben, a Bencés rendházban kóstolták meg először ezt a kiváló italt.
1842. október 5-én Fáy András szüretre hívta fóti pincéjébe Vörösmartyt és néhány barátját, köztük Jedlik Ányost is, aki nemcsak az elektromosság nagy tudósa, hanem a szódavíz magyar feltalálója is volt. Jedlik magával vitte a világ legelső szódásüvegét, majd a házigazda és a vendégek elképedésére elkészítette az első fröccsöt, amit ő németesen, spriccernek nevezett. A győriek azonban azt állítják, hogy Jedlik Ányos valójában Győrben bencés kanonokként készítette el az első szódavízgyártó berendezést, és az ottani rendtársakkal együtt kóstolták meg borral is a hűsítő nedűt. A történetet Hegedüs Géza írta meg a Száz rejtély a magyar irodalomban c. könyvében, a Világmindenség első fröccse címmel.
A kedvenc magyar frissítőnk ünnepére, a VII. Győri Fröccsnapokra azokat az érdeklődőket várják, akik a hűs ital kortyolgatása mellett kulturális élményekre is vágynak. Nem áll távol egyik a másiktól, hiszen Krúdy, Tersánszky-Józsi Jenő, Márai Sándor is fröccsel oltotta szomját. A fröccs, szép magyar nevét Vörösmartytól kapta, aki a „spiccert” túl németesnek találta, és a Fóti dal című költeményében is említésre méltatta: „… fölfelé megy a borban a gyöngy.”
A fröccs hódító útja során kultuszital lett, a győri szóda pedig valódi magyar különlegesség! Ahogy az elfogult fröccsivó mondja: A fröccs szóda nélkül csak jó bor!
A fröccsöt ma már számtalan arányban keverik, és ezerféle névvel illetik: fütty, tréfa, bivalycsók, mafla, bakteranyós, polgármester, házmester…, ahány ember, annyiféle fröccsfajta. A VII. Győri Fröccsnapokon a fröccs valamennyi változatával megismerkedhetnek a vendégek és jó koncertek mellett akár mindegyiket végig is kóstolhatják!
A VII. Győri Fröccsnapok rangját nemcsak a nemes nedű, hanem a segítő szándék is emeli, hiszen a jótékonysági fröccsmérés bevételét a Kazinczy Gimnázium Szép Magyar Beszéd kiejtési versenyének támogatására fordítják a szervezők.
Program:
2011. szeptember 23. PÉNTEK
- 18:30 - A fröccsnapok megnyitása, közhírré tétele. Tárogatón közreműködik Dr. Szabó János
- 18:35 - Virágfüzér elhelyezése Jedlik Ányos szobrán
- 19:00 - Nyúli dalárda
- 20:00 - FŐNIX együttes (Pápa)
2011. szeptember 24. SZOMBAT
- 10: 30 - TÉTI Ifjúsági Fúvószenekar
- 16: 30 - ROZMARING német nemzetiségi kórus
- 17: 30 - FRIENDS Big Band együttes
- 19: 00 - AKKORDEON együttes
2011. szeptember 25. VASÁRNAP
- 10: 30 - RÁBA Fúvószenekar
- 16: 30 - Kiss Gy. László tárogatóművész
- 17: 30 - TRANSFOLK együttes
- 19: 00 - ROYAL együttes
Fröccsök:
- Nagyfröccs - 2 dl bor, 1 dl szódával. Férfias ital. Bulizós, mulatós, mámoros estékre ajánlott. Hajtás és húzás néven is ismerik. Móra Ferenc szerint egy hajtással, húzással a gallér mögé lehet küldeni.
- Kisfröccs - más néven: rövidlépés, vagy fütty. József Attila szerint ezt „egy füttyre" ihatta meg a szomjazó. Az 1 dl bor, 1 dl szódával, univerzális koktél, amely nemekre való tekintet nélkül ajánlott bárhol, bármikor.
- Hosszúlépés, amely "fordított" néven szerepel egyes kocsmák itallapján 1 dl bor, 2 dl szóda keveréke.
- Házmester: 3 dl bor + 2 dl szóda, viceházmester: 2 dl bor+ 3 dl szóda, lakófröccs: 1 dl bor+ 4 dl szóda, maflás: 5 dl bor+ 5 dl szóda, polgármester: 6 dl bor + 4 dl szóda.