Take five – Mozart és Beethoven összes vonósötöse

Időpont: 
2017. február 16. 19:30 - 21:30 - csütörtök

Szabó Péter és a Sinfonietta Pannonica kamarazenei koncertsorozata az Urániában.

A négy koncertből álló zenei sorozat nemcsak az Uránia programkínálatában újdonság. Különleges alkalom, hogy a budapesti közönség négy hangverseny keretében élőben is végighallgathatja a zenetörténet e két óriásának összes vonósötösét. A műveket Szabó Péter gordonkaművész és barátai, a Sinfonietta Pannonica szólistái – Eckhardt Violetta, Jász Pál, Sipos Gábor és Máthé Győző – szólaltatják meg.

2017. február 16., csütörtök, 19:30
A koncert műsora:
Beethoven: String Quintet in E flat major Op. 4
Beethoven:String Quintet in C major Op. 29

A bécsi klasszikus triász – Haydn, Mozart és Beethoven – életművében kiemelkedő szerepet játszik a vonósnégyes, azaz a két hegedűre, egy brácsára és egy csellóra komponált, javarészt négytételes darabok sora. Haydn több mint nyolcvan alkotást hagyott hátra e műfajban, de Mozart és Beethoven életművének is egyik vezérfonalát alkotják a kvartettek.

Ritkább tünemény műveik sorában a vonósötös, amelyben a megszokott kvartett-felállás egy brácsával egészül ki. Vajon milyen zenei lehetőségeket nyit meg a szerzők számára az ötödik hangszer belépése? Erre a kérdésre kereste a választ Szabó Péter és a Sinfonietta Pannonica a december 15-én indult, négyrészes hangversenysorozata, amely a bécsi klasszika közkedvelt műfajának, a kvartettnek rokonát, a kvintettet állítja a középpontba.

Az első két koncerten – december 15-én és január 19-én – Mozart hat vonósötöse hangzott el. A művek hangvétele, stílusa hatalmas ívet fog át: a korai B-dúr darab könnyed divertimentójáról az 1787-ben keletkezett két mű súlyos személyes mondanivalóján keresztül az utolsó kompozíciók közé tartozó Esz-dúr kvintett végletekig letisztult életszeretetéig ível. A harmadik és a negyedik koncerten – február 16-án és március 23-án – Beethoven kvintettjei kerülnek műsorra. Beethoven számára a műfaj kifejezetten alkalmi jellegű: csekély számú e műfajba sorolható kompozíciójának jelentős része más hangszer-összeállítású műveinek átirata – s éppen ez, a „más nézőpont”adja különlegességüket, egyediségüket, sajátos betekintést engednek a szerző műhelyébe.

Szabó Péter a Budapesti Fesztiválzenekar szólócsellistája, a legelismertebb magyar gordonkaművészek egyike. Az általa 2010-ben alapított Sinfonietta Pannonica különleges zenei műhely, melyet a magyar zenei kultúra nemes tradícióinak folytatása, a nagy elődök értékteremtő példájának a tisztelete mellett a folyamatos megújulás jellemez. Az együttes Magyarország vezető szimfonikus zenekarainak szólistáiból, valamint Magyarország fiatal muzsikusainak legjavából alakult. A zenekar fő célja olyan ritkán előadott, zenetörténeti érdeklődésre számot tartó művek repertoárba helyezése, amelyek mindeddig előadásra, illetve hangfelvételen rögzítésre nem kerültek.