Október 4–5. között már harmadik alkalommal rendezi meg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Animáció szak és a Friss Hús filmfesztivál csapata a Friss Kakas Animációs Filmnapokat a Toldi Moziban, az évtizedes múltra visszatekintő Kiskakas Filmnapok újragondolásaként.
A Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásár vasárnap estig várja az érdeklődőket.
2018 október 18-án a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál kapcsolódó programjaként megvalósuló Margó Irodalmi Fesztivál és Könyvvásáron negyedik alkalommal adták át a Margó-díjat a legjobb első prózakötet szerzőjének, Mécs Annának. Az első Margó-díjat Totth Benedek nyerte a Holtverseny című regényével, másodjára Milbacher Róbert bizonyult a legjobbnak a Szűz Mária jegyesével, harmadjára pedig Szöllősi Mátyás kapta meg az elismerést Váltóáram című könyvéért.
Mécs Anna novelláiban korosztálya egzisztenciális kérdéseit teszi fel családról, párkapcsolatról, nőiségről, munkáról és önmegvalósításról. A Gyerekzár lendületesen és izgalmasan beszél nagyapáról, Tinder-kapcsolatról, rákról, szexről vagy autóvezetésről. A Scolar Kiadónál megjelent novelláskötet elbeszélői apákkal, anyákkal küzdenek, történelmi sérelmek, természettudományos elméletek és vallásos dogmák között próbálnak utat törni maguknak. A gyerekzár véd, de egyben gyerekszerepben is tart, így nem érezhetik meg tetteik súlyát, babásítva maradnak hosszú éveken át.
A Margó-díj támogatója a Bookline, a KKM Publishing Hungary Program és az Aegon, magas szakmai presztízzsel bíró elismerés, a kortárs irodalmat és az olvasást népszerűsíti. A díj célja, hogy megmutassa a legerősebb pályakezdőket, a nyertes pénzdíjat, kereskedelmi- és médiatámogatást, valamint próbafordítást is kap.
Idén 52 pályaművet neveztek, amelyek közül a tíz legjobbat előzsűri választotta ki, majd a szakmai zsűri döntött a legjobb háromról: Mécs Anna könyve mellett Csutak Gabi Csendélet sárkánnyal és Juhász Tibor Salgó Blues című kötete került az élmezőnybe. Csutak Gabi novellafüzére a KKM Publishing Hungary Program próbafordítási különdíjában részesült.
“A Bookline számára elsődleges fontosságú a kortárs magyar irodalom népszerűsítése, és figyelve a Margó-díj egyre növekvő fontosságát, hisz alig akad olyan díj, ami az elsőkönyveseket díjazná, döntöttünk úgy, hogy a Margó-díj nyertesének felajánlott támogatásunkat megháromszorozzuk” - mondta Sándor Gabriella, a Libri-Bookline Zrt. marketingigazgatója. A jelentősen megnövelt médiatámogatást a Margó-díj szervezői a győztes, a legjobb három és a tízes lista könyveinek bemutatására fordítja.
A Margó-díj 2018-as kiírásának 10 legjobb könyve:
Csepelyi Adrienn: Belemenés – Futball és egyéb társművészetek, Európa Könyvkiadó, 2018, 306 oldal
Csutak Gabi: Csendélet sárkánnyal, PRAE.hu, 2017,100 oldal
Donáth Mirjam: Mások álma, Athenaeum Kiadó, 2018, 320 oldal
Frank Márton: Páratlanok 1. – A világ peremén, Ciceró Könyvstúdió, 2017, 320 oldal
Fekete Judit: Az őrület határán – Kálmán Lili munkanélküli naplója, Könyvmolyképző Kiadó, 2017, 192 oldal
Hargitai Miklós: És bocsásd meg vétkeinket, Európa Könyvkiadó, 2018, 320 oldal
Juhász Tibor: Salgó blues, Scolar Kiadó, 2018, 80 oldal
Mécs Anna: Gyerekzár, Scolar Kiadó, 2017, 144 oldal
Mezei Márk: Utolsó szombat, Pesti Kalligram, 2018, 248 oldal
Zágoni Balázs: Fekete fény 1. – A Gömb, Móra Könyvkiadó, 2018, 352 oldal