Több mint 1 éves előkészítés után, sok száz ember lelkesedésének, jószándékának és akaratának köszönhetően 2025. február 3-án, hétfőn este felgördül a függöny a Corvin mozi Korda termében, és elkezdődik a filmszakma közös ünnepe.
Kedden kezdődik a harmadik Déli Doku Fesztivál, melynek október 8. és 13. között a nők lesznek a főszereplői.
Buenos Aires-i utazás a múltba, Belo Horizonte favelái, karibi életművészet és egy kubai cowgirl küzdelmei: izgalmas témákat mutat be az október 8-án kezdődő Déli Doku latin-amerikai dokumentumfilm-fesztivál. Idén az események különböző helyszíneken (Bem Mozi, Ankert, House Bar) zajlanak majd. A fesztiválon női alkotók nőkről szóló történeteit ismerhetjük meg Latin-Amerika különböző egzotikus sarkaiból. A filmek a világ híres dokumentumfilm-fesztiváljai (IDFA, Rotterdam, Havana International, Palms Springs, Lincoln Center Screenings) díjesői után végre Budapesten is láthatók. A szervezők a vetítéseken kívül étel- és italkóstolókkal, közönségtalálkozókkal, kerekasztal-beszélgetéssel, latin zenei koncertekkel és pörgős bulikkal várják az érdeklődőket, ezzel garantálva az autentikus latin életérzést.
A 2019-as Déli-Doku filmjeiről
A Silvia című argentin film egy diplomatacsaládból származó lány személyes nyomozását mutatja be, ahogy régi családi videókból és édesanyja visszaemlékezéseiből újraértékeli a gyerekkorát. A Mi, nők című film egy női családi „kommunába” vezeti be a nézőt, ahol egészen bensőséges viszonyrendszer szerint szerveződik Julia, a rendező és rokonai élete. A Baronesa című alkotás soha nem látott formában, belülről mutatja meg a brazil nyomornegyedeket. A mosolygós Lombana című filmben a rendező karibi nagyapja titokzatos életét tárja fel, amelyben a látszólag bohém pillanatok mögött sötét titkok rejtőznek. Az éjszaka királynői a hetvenes, nyolcvanas évek mexikóvárosi éjszakai életének letűnt csillagait kutatja fel, akik ma a sikerrel teli évtizedek után kénytelenek szembenézni az idő múlásával. A Nagynéném, Toty című ecuadori film rendezője, a híres színésznő visszaviszi Párizsba a nagynénjét, hogy újra átéljék a múlt dicsőséges pillanatait és azt a feminista forradalmi hangulatot, amit Toty hozott be először a dél-amerikai országba. A Lánybanda című film a zeneiparban általában alulreprezentált, de a valóságban végtelenül vagány női együttesek küzdelmekkel teli hétköznapjaiba kalauzolja a nézőt. A fesztivál a hét nagyjátékfilmen kívül öt kubai rövidfilmet mutat be a San Antonio de Los Baños-i film iskola alkotásai közül. (Aurora, A hegy, Motor, La Bonita, Cheli)
Julia Pesce (Mi, nők) és Leon Felipe Troya (Nagynéném, Toty) rendezők a fesztivál ideje alatt Budapestre látogatnak, és a vetítések után a közönség rendelkezésére állnak, hogy válaszoljanak a felmerülő kérdésekre, és megosszák a forgatás kulisszatitkait. A Mi, nők szombati vetítését követően Szőcs Petra (filmrendező, költő) és Szkiba Zsuzska (író, blogger) beszélget majd a filmről és aktuális gendertémákról.
A filmeket eredeti nyelven (spanyolul vagy portugálul), magyar és angol felirattal vetítik. A filmvetítésekre, illetve a fesztivál minden egyéb eseményére való belépés ingyenes.
A fesztivál részletes programjáról a Déli Doku honlapján, illetve Facebook-oldalán található bővebb információ.
A Déli Doku önkéntesek szervezésében, a Nemzeti Kulturális Alap, illetve a fesztiválon részt vevő országok magyarországi nagykövetségeinek támogatásával valósul meg.