Több mint 1 éves előkészítés után, sok száz ember lelkesedésének, jószándékának és akaratának köszönhetően 2025. február 3-án, hétfőn este felgördül a függöny a Corvin mozi Korda termében, és elkezdődik a filmszakma közös ünnepe.
Idén is különleges kínálattal várja a filmrajongókat az Európai Art Mozi Nap, amelyet Európa-szerte több mint 700 filmszínházban rendeznek meg október 13-án.
A nemzetközi eseményhez 28 magyarországi művészmozi is csatlakozott, a hazai programot öt díjnyertes európai koprodukció, két új magyar játékfilm és egy magyar családi animáció színesíti.
„Európa mozizni megy!” – szól az immár negyedik alkalommal megrendezésre kerülő Európai Art Mozi Nap szlogenje, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet az európai filmművészet sokszínűségére és a művészmozi, mint kulturális és közösségi tér fontosságára. Az Art Mozik Nemzetközi Szövetsége (CICAE) és az Europa Cinemas kezdeményezésére meghirdetett nemzetközi eseményhez Európa-szerte több mint 700 mozi csatlakozott, köztük az Art-Mozi Egyesület szinte teljes tagsága, összesen 28 művészmozi is. Ezen a napon a résztvevő filmszínházak változatos filmes programokkal, többek között fesztiváldíjas különlegességek premier előtti vetítésével várják a közönséget.
Hazánkban a filmdrámától a kortárs ifjúsági filmen, vígjátékon és bűnügyi filmen át az animációs családi filmig változatos műfajokban öt új európai film és három magyar alkotás adja a program vezérfonalát, amelyek többsége az országos bemutatóik előtt, premier előtti vetítéseken kerül műsorra. A programhoz csatlakozó 9 budapesti és országszerte 19 további art mozi ezekből válogatva alakította ki október 13-i műsorát. Premier előtt látható lesz a Cannes-i Filmfesztiválon „Rising Star Award” díjjal elismert izlandi-dán dráma, A legfehérebb nap, a Berlini Filmfesztiválon a Legjobb forgatókönyv díját elnyert olasz bűnügyi dráma, a Ragadozók, a Különleges életek című francia vígjáték-dráma Vincent Cassel főszereplésével, a szintén Berlinben a Legjobb művészeti teljesítmény Ezüst Medve-díjával elismert norvég-svéd-dán dráma, a Lótolvajok, valamint Nagy Zoltán első nagyjátékfilmje, a Szép csendben. Ezen kívül műsorra kerül a kétszeres Oscar-jelölt Mű szerző nélkül, Florian Henckel von Donnersmarck ( Mások élete) új filmje a művészi útkeresésről, meghasonlásról és a siker visszásságairól, az ezredfordulón születettek hiteles magyar ifjúsági filmdrámájaként aposztrofált FOMO – Megosztod és uralkodsz, valamint a legkisebbek körében népszerű Kuflik-mesekönyvsorozat alapján készült új magyar animációs film, a Mi újság, kuflik?.
A filmkínálatot a Mások életéért Oscarral jutalmazott rendező, Florian Henckel von Donnersmarck új alkotása, a Mű szerző nélkül nyitja, amely a híres kortárs képzőművész, Gerhard Richter élettörténetét alapul véve fest képet a művészi útkeresésről, meghasonlásról és a siker visszásságairól, egyúttal monumentális tablót képezve a 20. századi történelemről. A film a Velencei Filmfesztivál versenyprogramjában mutatkozott be és emellett Oscar-jelöltést kapott a Legjobb idegen nyelvű film és a Legjobb operatőr kategóriában. Magyarországon a Cirko Film forgalmazásában látható.
Premier előtt lesz látható Hlynur Palmason izlandi-dán koprodukcióban készült filmdrámája, A legfehérebb nap, amely az idei Cannes-i Filmfesztiválon a Louis Roederer Alapítvány Rising Star díját nyerte meg. A megrázó történet egy földrajzilag és érzelmileg is elszigetelődött ex-rendőr kálváriáját mutatja be, akiben egyre erősebb a gyanú, hogy autóbalesetben elhunyt feleségének viszonya volt valakivel a városból. Napról napra megszállottabban nyomoz, hogy megtudja az igazságot, miközben veszélybe sodorja saját jó hírét és lelki épségét. A film a Cirko Film forgalmazásában, október 31-től érkezik a hazai mozikba.
Az Európai Art Mozi Nap részeként számos helyszínen vetítik Hartung Attila ifjúsági filmdrámáját, amely az ezredfordulón születettek nagy problémájával foglalkozik: a közösségi médiában zajló és akár minden határon túlmenő bizonyítási vágyról, a lájkoktól és videó nézettségi számoktól való görcsös függésről. A beszédes című, többek közt a Mary PopKids, a Fran Palermo, Deep Glaze és a Hősök zenéjével aláfestett FOMO – Megosztod és uralkodsz (a betűszó jelentése Fear Of Missing Out, azaz „félelem, hogy kimaradok valamiből”) olyan lendülettel visz be a fiatalok mindennapjaiba – és néhol ijesztően féktelen éjszakáiba –, ahogy magyar filmtől még nem láthattuk. A film október 10-től kerül a mozikba a Mozinet forgalmazásában.
Külünleges színfolt a programban a francia Olivier Nakache és Éric Toledano vígjáték-drámája, amely az idei Cannes-i Fesztivál záróakkordjaként debütált Vincent Cassel és Reda Kateb főszereplésével. A Különleges életek szociális problémákat szívmelengető humorral és őszinte empátiával ábrázoló történetének főhősei egy speciális feladatnak szentelik az életüket: autista fiataloknak igyekeznek segítséget nyújtani, akik mind más-más területen küzdenek nehézségekkel. Mindegyikük kezelése egyedi módszereket kíván, amelyek olykor szélsőségesek, de leginkább rendkívül szerethetőek és a mulatságosak. A főszereplők oldalán kizárólag amatőrök és autista fiatalok tűnnek fel ebben az egyszerre derűs és megrázó filmben, amely december 26-tól érkezik a mozikba az ADS Service forgalmazásában.
Premier előtt kerül műsorra a Ragadozók című olasz bűnügyi dráma Nápoly utcáinak riasztó arcáról, a robogókon száguldó felfegyverkezett tizenévesekből álló bandákról, akik félelemben tartják a város kerületeit. Claudio Giovannesi Berlinben a Legjobb forgatókönyvnek járó Ezüst Medve-díjjal elismert filmjében a tizenöt éves Nicola és társai mindent kockára téve vesznek részt egy olyan háborúban, ahol nem győzhetnek. A film forgalmazását november 14-én kezdi meg au ADS Service.
Nehéz témát dolgoz fel Nagy Zoltán, Gothár Péter tanítványának első nagyjátékfilmje, a Szép csendben, amely a zágrábi filmfesztiválon elnyerte a My First Script workshop fődíját. A történetben egy ifjúsági zenekar hegedűszólistája, Dávid megsejti, hogy a csellistaként újonnan csatlakozott, tizenhárom éves Nórinak viszonya van a társulat 60 éves karmesterével. Őrlődve a fiatal lány és mestere között, elhatározza, hogy kideríti az igazságot az állítólagos afférról. A film november 14-től kerül a mozikban a Vertigo Media forgalmazásában.
A skandináv filmművészet kedvelőinek igazi csemegét tartogat a programban Hans Petter Muland norvég-svéd-dán koprodukcióban készült filmdrámája, a Lótolvajok, amely a norvég bestseller szerző, Per Petterson Magyarországon is megjelent, díjnyertes regényének feldolgozása. A Berlinalén a legjobb művészeti teljesítmény operatőri Ezüst Medve-díjával elismert film főszerepében a színészlegenda Stellan Skarsgård (Hullámtörés, Melankólia, A nimfomániás I-II., A tetovált lány, Csernobil-sorozat) látható. A történetben múltjának titkait, feldolgozatlan traumáit és gyógyulatlan sebeit feszegeti, szomszédjával felidézve a régi idők emlékeit. 15 éves tinédzserként életre szóló élményekkel gazdagodott, amikor apjával az egész nyarat egy egyszerű folyóparti kunyhóban töltötte, megismerve a természet szépségeit, a vadlovak betörését, a kemény favágó munkát és az első szerelem élményét. A film október 31-én érkezik a hazai mozikba, a Vertigo Media forgalmazásában.
Az Európai Art Mozi Nap műsorából idén sem hiányozhat a legkisebbeknek szóló program, amit a Dániel András író-grafikus népszerű Kuflik-mesekönyvsorozata alapján készült új magyar animációs film, a Mi újság, kuflik? testesít meg. A két évvel ezelőtti Európai Art Mozi Napon debütált, gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt szórakoztató Egy kupac kufli folytatása ismét elkalauzol a kukacok és kiflik keresztezéséből létrejött „kuflik” abszurd humorral átszőtt, mókás világába. Jurik Kristóf és M. Tóth Géza animációs filmjében az előző részhez hasonlóan minden karakternek Scherer Péter adja a hangját, hazai moziforgalmazásba a KEDD Animációs Stúdió jóvoltából került.
A 4. Európai Art Mozi Nap részletes programja és az egyes mozik műsora itt olvasható. A magyarországi vetítéssorozat a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, az Art-Mozi Egyesület szervezésében valósul meg.