A magyar filmek és filmkészítők egy lépéssel közelebb kerültek az Oscar®-díjhoz: a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál – Magyarországon elsőként – felkerült az Oscar®-kvalifikáló fesztiválok listájára.
Ingyenes délutáni koncertek és a műfaj sztárjai.
Három egymást követő napon ismét a jazzé lesz a főszerep a Müpában: február 7-e és 9-e között tizenharmadik alkalommal rendezik meg a Jazz Showcase tehetségbörzét, amely izgalmasabbnál izgalmasabb előadókkal várja a közönséget. Míg délután a szárnyaikat bontogató fiatalok varázsolják el a közönséget, este olyan jól ismert művészek veszik át a színpadot, mint a Junior Prima Díjas Oláh Dezső, aki Intermezzo című kortárs jazzprodukciójával érkezik. Az Oláh Krisztián Quartet a világhírű amerikai tenorszaxofonos, Rick Margitza társaságában zenél, de fellép a fúziós jazzben utazó Finucci Bros Quartet is.
A Müpában hagyomány, hogy a műfaj nagyjai mellett az ifjú tehetségek is bemutatkozási lehetőséget kapnak: a Jazz Showcase az évek során Közép-Európa egyik legjelentősebb börzéjévé nőtte ki magát, amely olyan ma már nemzetközi szinten is ismert előadókat indított el a pályán, mint Tálas Áron, Harcsa Veronika, Jónás Vera, valamint egyebek mellett Csemer Boglárka és Balogh Roland.
A Jazz Showcase délutáni koncertjein idén is kilenc fiatal zenekar mutatkozik be a Müpa két hangulatos színpadán, a Zászlótérben és az Átriumban, hogy a nemzetközi szaktekintélyekből – mint Borbély Mihály, Kossuth-díjas klarinét- és szaxofonművész vagy Krin Gabbard, a Columbia Egyetem Jazztanulmányi Tanszékének adjunktusa – álló zsűri kiválassza közülük a legfigyelemreméltóbb csapatot, amely a 2020/2021-es évadban visszatérhet a Müpa színpadára. A közönség számára ingyenesen látogatható tehetségkutató az előző évekhez képest idén már 15 órakor elstartol, a megszokott koncertek előtt ugyanis újdonságként Novák Péter színész, énekes, zeneszerző, műsorvezető, rendező beszélget majd a fellépőkkel. A beszéd azonban nem megy a zene rovására: minden zenekar egyórás koncertet ad.
Ismét lesz köztük az elektronikus hangzásokkal kísérletező, olykor határokat feszegető együttes, mint a SHINTERZ. vagy a Fekecs Ákos Project. A hagyományos stílusirányzatokat modern megoldásokkal saját képükre formáló instrumentális csapat, mint a Rodek Balázs Trió, a Sebestyén Patrik Sextet és a Szalóky Group, és lesznek az énekhangot előtérbe állító, a legkülönbözőbb utakat választó formációk is: a Perpetuum, a Hász Eszter Quintet, a Nagy-Babos Rebeka Quartet és a Bari Lacika Trió.
A jazzkedvelő közönségnek nem csak azért érdemes ellátogatnia a hétvégi fellépésekre, mert képet kaphat a hazai jazzszíntér jövőjéről, hanem mert maga is szavazhat a neki legjobban tetsző zenekarra. De az sem fog unatkozni, aki magáról a műfajról tudna meg többet: a rendezvény kísérőprogramjaként február 8-án második alkalommal rendezik meg a Nemzetközi Jazztanulmányi Szimpóziumot, amelyen többek között szó esik majd a jazz megjelenítéséről a 21. században és a németországi jazzéletről. Egy kerekasztal-beszélgetés során pedig azt a kérdést is körbejárják, hogy kulturális örökség-e a magyar jazz.
Az esti koncerteken idén is a már komoly sikereket elért zenészeké lesz a főszerep. A Jazz Showcase nyitónapján a Fesztivál Színházban az Oláh Krisztián Quartet lép színpadra, méghozzá a világhírű amerikai tenorszaxofonos, Rick Margitza társaságában, aki Miles Davis zenekarában is zenélt. Oláh Krisztiánt már korábban is ünnepelhettük a Jazz Showcase keretében: két társával, Tálas Áronnal és Gayer Mátyással ugyanis mindhárman az előző évi Montreux-i Jazz Fesztivál nemzetközi zongoraversenyének döntősei lettek.
A második napon a nemcsak zongoristaként, hanem zeneszerzőként is jelentős sikereket jegyző, Junior Prima Díjas Oláh Dezső lép színpadra. A Kodály-darabokat jazzé átlényegítő munkái után ezúttal a napok körforgását feldolgozó kortárs jazzprodukcióval, az Intermezzóval jelentkezik. Triójának tagjai és vendégei hangszerük kiválóságai, akikkel a roma zenei tradíciót ihlető forrásként alkalmazó Hungarian Gypsy Rhapsody című mű premierjére is sor kerül ezen az estén.
A fúziós jazzben utazó Finucci Bros Quartet zárja majd az idei Jazz Showcase-t. A Balogh Roland és Balogh Zoltán vezette kvartett ezen az estén a lemezeiken hallható felálláshoz képest gazdagabb hangzással és sztárvendégekkel – többek közt Tóth Verával és Kökény Attilával – villantja fel a Finucci-sztori legfontosabb fejezeteit sok-sok improvizációval, rendkívül virtuóz hangszeres játékkal és jól ismert melódiákkal.
A 2020-as Jazz Showcase szakmai partnere a Magyar Jazz Szövetség, a Zempléni Fesztivál és az ELTE Jazztanulmányi Kutatócsoport.
Bővebb információk a Jazz Showcase-ről itt olvashatók.