Több mint 1 éves előkészítés után, sok száz ember lelkesedésének, jószándékának és akaratának köszönhetően 2025. február 3-án, hétfőn este felgördül a függöny a Corvin mozi Korda termében, és elkezdődik a filmszakma közös ünnepe.
Múzeumok Éjszakája Budapest leghíresebb fényképész műteremházában, a Mai Manó Házban.
Június 24-én Simon Márton költő és Zagyvai Sára fotográfus tartanak tárlatvezetéseket a „Mint Te és Én” című kiállításon. A „Mint Te és Én” c. kiállítás a kortárs magyar fotóművészet témáit, technikai kísérleteit, műfaji sajátosságait, valamint a médium különböző határátlépéseit mutatja be 31 fiatal fotográfus 70 korszakalkotó művén keresztül. A tárlat a fotográfia eszközével megjelenített egyéni hangok bemutatására törekszik egy nemzedék személyes, korszakos megélésein keresztül. Az épület múltjába, jelenébe, valamint Mai Manó fotográfus életébe Romoda Klára, a Mai Manó Ház egykori munkatársa ad betekintést házvezetésein. Este a Pátkai Rozina Trió koncertjével várják a látogatókat: Pátkai Rozina számos nemzetközi verseny díjazottja, elismeréseinek sorát jazz és Fringe fesztiválok színpadain gazdagította szerte a világban.
Mint Te és Én - Fiatal magyar fotográfia a Mai Manó Házban
A kiállítás azt vizsgálja, van-e koherencia az 1980 utáni korszak sajátos politikai légkörében született, a digitális bumm pillanatát testközelből megtapasztaló, annak termékeit készségszinten használó egyének megéléseiben? Beszivároghatnak-e tudat alatt ezek a megélések a fotográfusok munkáiba?
A generációk a történelem pulzusai, a változás motorjai, amelyeket a tradíciók megismerése, az azoktól való elmozdulás igénye, a hagyományok tisztelete, de azoknak új tapasztalatokon és tudáson való átfolyatása hajt. A posztmodern társadalom lazán egymáshoz kapcsolódó egyénei számára természetes a hagyományok és a legújabb stílusok közötti átjárás lehetősége, pozitívan kötődnek a divathoz, a közösségi médiához, kötődéseik pedig egyre kevésbé politikaiak, vagy az ellenállás eszközei. Számukra a sokféleségnek, a különbözőségnek, a mobilitásnak, a kommunikációnak, a decentralizálásnak van értelme, mert egy olyan korban élnek, ahol minden változásban, folyamatban levőnek látszik.
Vajon az egymás mellé helyezett változatos technikai kísérletezésekből, a műfajon belüli különböző konceptuális megközelítésekből levonhatóak bizonyos tanulságok, kirajzolódhatnak közös metszéspontok, esetleges korszakos témák? Létezik Kollektív Generációs Tapasztalat?
A Mint Te és Én címválasztás éppen ezt az állapotot igyekszik szimbolizálni. Az egyén számára oly fontos függetlenségre és személyes identitásra, az Én-re ugyanúgy utal, mint az egymástól való különállásra és az abból fakadó társas magányra, de jelenti a valós vagy virtuális közösséget, az összetartozás romantikus vágyát is. A kiállítás terjedelmi korlátai miatt csak egy kis szeletét tudja bemutatni a kortárs magyar fotográfiát karakterizáló gazdag életműveknek, de így is felbecsülhetetlen értékű vizuális forrása és látlelete lehet a fotográfia egy korszakának, számunkra, akik benne élünk. Rólad, rólam és rólunk szól.
A kiállításhoz kapcsolódóan azonos címen készült egy 150 oldalas katalógus a Mai Manó Ház kiadásában, ahol a kiállító alkotók képeit, életrajzát a kurátor, Sárvári Zita esszéje, valamint Gerhes Gábor, Kudász Gábor Arion, Sziládi Mónika és Ujj Zsuzsi rövid gondolatébresztő szövegei is kiegészítik. A katalógus a Mai Manó Könyvesboltban megvásárolható.
„A fotográfia többgenerációs tapasztalata és a kortárs képalkotó technikák együtteséből összeálló alkotói módszerek kirajzoltak visszatérő motívumokat, tematikus érdeklődési köröket – mint a gyermeknevelés, család, emlékezet, mediális kísérletek, határátlépések, megújított hagyományos technológiák, antropológiai és társadalmi kutatások, identitás, testkoncepciók, köz- és magánszféra, performativitás –, de a választott alkotók diverz életművei nem indokolták, hogy egységekbe kényszerítsük őket csak egyetlen művük, vagy technikai megoldásaik alapján. Ezek az alkotások öntörvényű esztétikai entitásként több nézőpontból is megközelíthetőek. Nem a látható világ ábrázolásának eszközeként működnek, hanem a fotó mediális lényegének kiaknázásaként azt mutatják meg, amit az alkotó művészi szándéka szerint akar. Érzékeny és koncepciózus alkotások. Körültekintően kimódolt, a fotográfiai hagyományokhoz tisztelettel kapcsolódó, de attól szükségszerűen és tudatosan elmozduló művek. Frissek, okosak, érett de progresszív felfogásról tanúskodnak. Olyan fotográfusok munkái, akik szenvedélyes művészek” – nyilatkozta Sárvári Zita, a kiállítás kurátora.
2023. május 24. – 2023. augusztus 19. – Magyar Fotográfusok Háza – Mai Manó Ház
Kurátor: Sárvári Zita
Kiállító alkotók:
Álovits Bálint, Bartha Máté, Bede Kincső, Bilak Krystyna, Biró Dávid,
Bognár Benedek, Bolla Szilvia, Dobokay Máté, Ember Sári,
Éder Krisztián, Fabricius Anna, Gáldi Vinkó Andi, Geibl Kata,
Ladocsi András, Kis-Kéry Anna, Klenyánszki Csilla, Andreas Laszlo Konrath,
Kontha Dora, Móró Máté & Szanto Borbala, Neogrády-Kiss Barnabás,
Perlaki Márton, Pósalaki Anett, Puklus Péter, Rédling Hanna,
Schmied Andi, Schuller Judit Flóra, Standovár Júlia, Szalai Dániel,
Vékony Dorottya, Vizi András Tibor,
Trailer itt. További információ itt.
A Mai Manó Ház a magyar fényképezés szellemi és szakmai központja. Elsődleges funkcióját tekintve kiállítóhely, mely szeretné megismertetni közönségét a hazai és a nemzetközi fotográfia kiemelkedő klasszikus és kortárs alkotóival. Ezen túl rendszeres szakmai programok (előadások, konferenciák, workshopok, szakmai rendezvénysorozatok, könyv- és katalógus-bemutatók) szervezésével hívja fel a figyelmet a magyar fotográfia jelentőségére, valamint információs szolgáltatásokkal, szakkönyvtár és könyvesbolt működtetésével segíti a fotográfus szakma művészi és tudományos tevékenységét.