Kezdjük egy nem is olyan meghökkentő hírrel. A Mission: Impossible: A végső leszámolás végül csillagászati összegbe került, bár ez nem lehet újdonság, hiszen a széria minden darabja egyre drágábban készült. Iparági értesülések szerint ez a rész 400 millió dollárért öltött alakot, ami az egyik legnagyobb összeg, amit valaha is egy filmre költöttek. Ennél legutóbb csak a Star Wars: Az ébredő erő volt drágább, 446,6 millióba került.
Csütörtökön, november 16-án már hetedszer telnek meg klasszikus zenével Budapest felkapott kávézói, pubjai.
A rendezvény egyúttal a 150 éves Budapest születésnapját is ünnepli, ezért a fellépők köre a kezdeményezés történetében először nemzetközivé válik.
2023. november 16-án a Budapesti Fesztiválzenekar zenészei kilépnek a koncerttermekből, és belevetik magukat a budapesti éjszakába. Csatlakoznak hozzájuk a Zeneakadémia nemzetközi hallgatói, és a partnerországok követségei által szervezett fiatal külföldi művészek is. Ezúttal ők is hangszerükkel együtt érkeznek kedvenc beülős helyeikre. A zenészek eltökélt szándéka, hogy kivételes csütörtök estét szerezzenek Budapest legkedveltebb bárjai, kávézói és klubjai közönségének. Olyanoknak, akik talán ritkábban keresik ezt az élményt a koncerttermekben.
A zene éjszakájának ingyenes minikoncertjei a Duna mindkét oldalán várják a zenekedvelőket az ősz legkötetlenebb komolyzenei eseményén. Tucatnyi helyszínre költözik majd be a zene, nemcsak a belvárosban, hanem külsőbb kerületekben is. A fesztelen hangulatú minihangversenyek késő délután kezdődnek és egyes helyszíneken akár éjfélig tartanak.
A zene éjszakája idén színesebb programot kínál, mint valaha. A világ minden tájáról érkeznek zenei formációk az alkalmi színpadokra, a megidézett zeneszerzők sora pedig Haydntől Philip Glassig ível.
A Három Holló közönsége az este folyamán megismerheti például a charú nevű kolumbiai hangszert, vagy hallgathat egy japán hegedű-zongora duót, akik Schubertet és César Franckot adnak elő. A Lumenben egy horvát zongorista Chopint játszik, hogy aztán egy észt, Costa Rica-i, kazah hármas Stravinsky-produkciójának engedje át a terepet. A Szatyor Bárban a BFZ egyik hatos formációja kelta zenével szórakoztat, a KEG Sörházba kitelepülő BFZ-kvartett pedig a jazz szellemét idézi meg – Gershwinnel, Cole Porterrel és Astor Piazzolával. A zene éjszakájának utolsó minikoncertje a Turbinában kezdődik pontban éjfélkor, már november 17-én, így a BFZ fúvósszextettje adja Budapest 150. születésnapjának első ünnepi koncertjét.
A részvétel minden helyszínen ingyenes, de ahol lehet, érdemes mihamarabb asztalt foglalni, mert a helyek hamar elfogynak.
A sokhangú események szervezője a Budapest Brand és a BP150 Projektiroda, a Fesztiválzenekar ezúttal művészeti partnerként csatlakozik.
A koncertek programja helyszín szerint itt tekinthető át.
A zene éjszakája FB-eseményét itt lehet követni.