Több mint 1 éves előkészítés után, sok száz ember lelkesedésének, jószándékának és akaratának köszönhetően 2025. február 3-án, hétfőn este felgördül a függöny a Corvin mozi Korda termében, és elkezdődik a filmszakma közös ünnepe.
Tanároknak, diákoknak, amatőr zenészeknek nyújt egyedülálló lehetőségeket a Folk_ME (Folk Music Eduction) online népzeneoktatási platform.
Az innovatív felület elérhetővé teszi a hagyományos népzenei motívumok elsajátítását, értelmezését, még tökéletesebb kivitelezését, egyúttal elősegíti, hogy a népzene nagyobb teret nyerjen az online világban.
Elindult a Kárpát-medence legnagyobb online népzeneoktatási platformja, a Folk_ME, melynek célja, hogy megkönnyítse a zenészek, népzeneoktatók és a zenetanulás iránt érdeklődők fejlődését, munkáját, tanulását. Az online népzeneoktatási eszköztár ötletgazdája Both Miklós, aki szerint a népzene oktatásában is elengedhetetlen a digitalizáció. (lásd itt) A közösségi médiában az elmúlt években robbanásszerűen megnőttek az online oktatási felületek, emiatt is tartja szükségesnek a Hagyományok Háza főigazgatója, hogy a magyar népzene tekintetében is nagy mennyiségű és jó minőségű anyagok legyenek elérhetőek az érdeklődők számára.
„Fontos, hogy a népzene minél nagyobb arányban foglalja el az online teret” – fogalmaz Both Miklós.
A felület – melyet páratlan szakmai érdeklődés övez nemcsak itthon, de külföldön is – a legmodernebb technikával felvett videó oktatóanyagokat, hangszerenként külön sávokon rögzített hanganyagokat, dalszövegeket, kottákat és eredeti forrásanyagokat kínál. Segítségével a felhasználók aktív résztvevőként ismerhetik meg a népzene eredeti előadásmódját.
„Amikor egy ilyen oktatóanyagban szól egy zenekar, mondjuk egy cimbalom, egy bőgő, egy brácsa és egy hegedű, akkor ki-be tudjuk kapcsolgatni a hangszereseket. Ha csak a cimbalmot akarom hallgatni, akkor csak azt kapcsolom be, rá is tudunk közelíteni, meg tudjuk nézni, mit játszanak a zenész kezei, sőt le is tudjuk lassítani úgy, hogy közben nem rángat a képernyő. Azaz pontosan meg tudjuk nézni, hogyan épül fel a zenei szövet. Továbbá a kutatás eredményei is mellé vannak társítva, tehát a felhasználónak az eredeti gyűjtések meghallgatására is lehetősége van” – mutat rá a Hagyományok Háza főigazgatója.
A kiemelkedő kép- és hangminőségben rögzített videók alkalmasak arra, hogy a vizuálisan és hangminőségre érzékeny fiatalabb generációnak is megragadja a figyelmét és nem elhanyagolható az sem, hogy a Folk_ME segítségével a magyar népművészet és a táncházmozgalom eredményei nemzetközi szinten is láthatóvá és elérhetővé válnak.
A Folk_ME felület ezen a linken érhető el.