A 100 éve született Darvas Ivánra és Makk Károlyra emlékeznek az idei MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon első közös filmjük, az 1954-ben bemutatott Liliomfi felújítottváltozatának kópia premierjével. A Szigligeti Ede művéből született adaptáció máig a magyar filmtörténet egyik legszínesebb legkönnyedebb vígjátékának számít, amit több mint 6,5 millióan néztek meg a hazai mozikban és bő 70 év után sem vesztett semmit a népszerűségéből.

Több, mint 100 egyetemista diák érkezett 30 országból, 61 világhírű szólista lépett fel, így Kurtág György, Vilde Frang, Alessandro Baricco, Nicolas Altstaedt, Molnár Piroska vagy Andreas Ottensamer.
Vasárnap este a Zeneakadémia Nagytermében hatalmas sikerrel zárult a Fesztivál Akadémia Budapest kilencedik nyári fesztiválja, amely idén július 14. és 21. között várta a közönséget Budapest több helyszínén. Háromszor telt meg a fesztivál alatt a Magyar Zene Háza és a Zeneakadémia nagyterme, három csodálatos templomi koncertre kerül sor, több mint 1500-an vettek részt a holokauszt emlékkoncerten a Dohány utcai zsinagógában és telt házas koncerten emlékeztek meg Eötvös Péterről a BMC-ben. Kokas Katalin és Kelemen Barnabás művészeti vezetők meghívására több mint 60 olyan világhírű szólista lépett fel a hangversenyeken egyedi, csak erre a fesztiválra készülő produkciókkal, akiket együtt, egy színpadon máshol nem láthat a közönség. A művészek napközben a FAB mesterkurzusain adták át tudásukat a következő művészgenerációknak, mintegy 100 egyetemista érkezett a világ számos, több mint 25 egyeteméről.
A kilencnapos nyári fesztiválprogram alatt a Zsinagógában világhírű művészek, köztük Shlomo Mintz és Vilde Frang, különleges koncerttel emlékeztek meg a holokauszt áldozatairól a magyar holokauszt 80. évfordulója alkalmából. A Budapest Music Centerben Eötvös Péter emlékére rendeztek kortárs zenei napot, ahol Kurtág György tartott nyilvános mesterkurzust a Kelemen Kvartett részére, este pedig számos művész lépett fel a márciusban elhunyt legendás zeneszerzőre emlékezve. A fellépő zenészek szándéka szerint ez az este is megmutatta, hogy Eötvös Péter zenei öröksége élő és a mai kortárs zenekultúra meghatározó, iránymutató életműve.
Az idei sorozat kiemelt vendége Alessandro Baricco világhírű olasz író volt, aki a két művészeti vezető meghívására először érkezett Magyarországra zongoraművész feleségével, Gloria Campanerrel együtt. Az íróval a Zeneakadémia Solti Termében rendeztek beszélgetést és dedikálást a PesTexttel együtt, majd a július 20-ai nagytermi koncerten is színpadon láthattuk a legendát egy rövidebb beszélgetés erejéig.
A programokat idén a Reflexiók mottója köré szervezték, amely „tükröződés”, „eszmélés” jelentéseivel további gondolati rétegeket adott a zenei élményeknek. Így volt ez a templomi koncerteken is, az Ávilai Nagy Szent-Teréz-plébániatemplomban, az Assisi Szent Ferenc-templomban és a Fasori Református templomban, ahol Bach, Vivaldi, Schubert, Richard Strauss és Sosztakovics művei csendültek fel. Többek között olyan közkedvelt remekműveket is hallhattunk, mint a Bach: Brandenburgi verseny olyan ritkán hallott zenei csemegék mellett, mint Strauss Metamorfózisok című műve.
A szervezők gondoltak a családokra is, az esti koncertek mellett számos eseményen vehettek részt az érdeklődők napközben is. Július 20-án matiné- és esti koncerten is előadták Vivaldi Négy évszak című művét a FAB művészei Kokas Katalin szólójával rendkívül különleges formában: a tételek közben Kelemen Hanna olvasta fel a szerző partitúrabejegyzéseit, verseit, a háttérben pedig kivetítőn láthatták a FAB által meghirdetett rajzverseny több, mint 400 beérkezett pályaműve közül a legjobbakat.
A fesztiválon vendégül látták a Kolozsvári Magyar Színház társulatát, akik Budapesten zárták idei évadukat a Bartók és Kodály barátságát bemutató Ifjú barbárok című két nyilvános és egy szakmai fergeteges előadással, amelyet a részben külföldi közönség angol felirattal ismerhetett meg a Magyar Zene Házában.
Az fesztiválprogramot megelőzte az 5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny, amelynek döntőjét a Violin Channel élőben közvetítette. A verseny győztesei és résztvevői Andreas Ottensamer vezényletével Schubert 9. szimfóniáját szólaltatták meg a Zeneakadémia nagytermében. A verseny résztvevői közül sokan Budapesten maradtak a FAB mesterkurzusokra is.
Több ízben színpadra álltak a FAB mesterkurzus résztvevői is, így például a zárókoncerten hallhatta őket a közönség Bach: a-moll zongora négyesversenyének előadásán, Alexander Lonquich, Maria Meerovich, Gloria Campaner és Csalog Gábor zongoraművészek szólójával, mely koncerten Dr. Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter üdvözölte a közönséget. A fesztivál zárókoncertjét a Bartók Rádió élőben közvetítette, a fesztiválprogram végül Kelemen Barnabás, Nicolas Altsteadt és Alexander Lonquich triójával zárult Brahms H-dúr zongorás triójának elsöprő energiájú előadásával.
A Fesztivál Akadémia Budapest éves programsorozata a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg. A záróeseményen Kelemen Barnabás a támogatók mellett köszönetet mondott a helyszíneknek és a fesztivál résztvevő diákjainak, művészeinek is.
„Elképesztő három hét van mögöttünk. A Fesztivál Akadémia Budapesten minden évben a világ zenei krémjének tudása és energiája adódik össze. Boldogok vagyunk, hogy minden művész egytől egyig teljes szívével itt volt velünk, eljött Budapestre, a fiataloknak átadta tudása legjavát napközben, a színpadon pedig együtt ezek a művészek csodálatos koncerteket hívtak életre. Elmondhatjuk, hogy minden résztvevővel baráti kapcsolatot ápolunk és a világ számos pontján találkozunk, lépünk fel együtt, de a FAB azért ünnep nekünk, mert itt találkozik a világ! Ezért jön el ennyi versenyző és ennyi mesterkurzus-résztvevő is a legjobb egyetemekről hozzánk és bízunk benne, hogy ezért van velünk ilyen hűségesen és odaadóan – végig telt házakkal - a közönség is. Fontosnak tartjuk azt is, hogy a művészek és a diákok megismerjék Magyarországot, a magyar zenekultúrát és olyan élményeket vigyenek haza Magyarországról, ami életre szóló.” (Kokas Katalin és Kelemen Barnabás)
A Fesztivál Akadémia Budapest jövőre is várja a közönséget, 2025-ben július 25. és augusztus 3. között rendezik meg a 10. jubileumi FAB Summerfestet.
A Fesztivál Akadémia Budapest éves programjáról és további eseményiről bővebb információ itt.
5. Fehér Ilona Nemzetközi Hegedűverseny 2024. július 4-14.
Fesztivál Akadémia Budapest – Summerfest 2024. július 14-21. (nulladik nap: július 13.)
Alapító-művészeti vezetők:
Kokas Katalin Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, Érdemes művész, a Zeneakadémia docense
Kelemen Barnabás Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, a Zeneakadémia tanára, egyetemi professzor