Több mint 1 éves előkészítés után, sok száz ember lelkesedésének, jószándékának és akaratának köszönhetően 2025. február 3-án, hétfőn este felgördül a függöny a Corvin mozi Korda termében, és elkezdődik a filmszakma közös ünnepe.
Vuk, Garfield és Óz, a nagy varázsló. De vajon mi a közös bennük? Valamennyiükkel találkozhatnak az érdeklődők a „Játszani is engedd” című, november 13-án nyíló plakátkiállításon a Marczibányi Téri Művelődési Központban, mely gyermek- és ifjúsági plakátokat mutat be az 1960-es évektől egészen a rendszerváltásig.
Meglepő módon a szocializmus időszakában sem uralkodott mindenhol teljes vasszigor. Néhol a „Három T”-nek – Tiltott, Tűrt, Támogatott –, a kommunista kultúrpolitika „termékének” köszönhetőn valamelyest engedékenyebbnek mutatkozott a hatalom. Ilyen területnek számított a tudományos-fantasztikus irodalom, az alkalmazott grafika, a gyermekirodalom, a rajzfilmek és a gyerekjátékok világa. A reklámot akkoriban feleslegesnek tartották, hiszen szinte mindent értékesítni tudtak valamely szocialista ország piacán. Az ifjúságnak készülő hasznos – és időnként haszontalannak tűnő – művekhez elvétve olyan alkotókat is odaengedtek, akik politikai okok miatt máshol nem rúghattak labdába. Ide sorolhatjuk például Göncz Árpád fordítói munkásságát vagy Tamkó Sirató Károly engedélyezett gyermekverseit. Az azonban tény, hogy aki fontos volt és igazán számított, azzal megpróbáltak meg-, vagy kiegyezni, vagy teljesen ellehetetleníteni.
A „Játszani is engedd” címet viselő plakátkiállítás azonban nem az elnyomásról szól. A tárlat a színes és sokszor meglepően friss gyermek- és ifjúsági irodalom, a filmkultúra és a politikaipropaganda megjelenését mutatja be a korai szocializmus éveitől (1960) egészen a rendszerváltás hajnaláig olykor megmosolyogtató kedvességgel vagy éppen meglepő könnyedséggel, néhol pedig az észrevétlenül megjelenő politikai eszközöket is felhasználva.
– Nem törekedtünk teljességre, de az fontos volt számunkra, hogy bemutassuk a korszak akkori mechanizmusait. A kiállítás nem hangulatjelentés, inkább valamiféle időkapszula vagy kordokumentum. Azoknak, akik benne éltek, és azoknak is, akik csak most csodálkoznak rá erre az időszakra – mondta el Badits Marcell, a plakátkiállítás szervezője.
A november végéig ingyenesen látogatható kiállításon több mint húsz korabeli, eredeti film-, reklám- és propagandaplakát lesz látható, ahol a falragaszokról – többek között – különböző mesehősök köszönnek vissza ránk. Ha egy-egy mesehős igazán közel áll a szívünkhöz, akár haza isvihetjük majd, hiszen a plakátok közül néhányat a 12. Falra Fel! plakátaukción november 27-én meg is vásárolhatnak az érdeklődők a Marczibányi Téri Művelődési Központban.