A kortárs jazz összes árnyalata

Két hét alatt a jelenkori jazz legváltozatosabb előadói élőben a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválon.

A nyitónapon egyből az elektronikus nu jazz egyik legfontosabb zenekara, a Koop feltámadásának voltunk részesei. Az A38-on tartott koncerten a tisztán akusztikus hangzásé volt a főszerep. Az új szerzemények mellett felcsendültek a régi nagy slágerek is, folyamatos extázisban tartva a közönséget.       

Két koncertet is ad a Yellowjackets október 14-én a Budapest Jazz Clubban. Az 1977-ben alapított kvartettben a múltban nem kisebb nevek működtek közre, mint a dobos Peter Erskine és Terri Lyne Carrington, a mai napig kultikus legendaként tisztelt Jaco Pastorius vagy Jimmy Haslip. A zenekaralapító zongorista, Russell Ferrante mellett szaxofonon az összes eddigi tag közül is a legnagyobb kedvencnek számító Bob Mintzer, dobon az 1987 és 1999 között közreműködő, majd 2010 óta újra oszlopos tagnak számító Will Kennedy, basszusgitáron pedig a 2015-ben érkező Dane Anderson fog játszani.

Ugyanitt október 8-án a Bágyi Balázs New Quartet Homage to Shakespeare című lemezét mutatta be, míg október 13-án az Erkel-díjas zeneszerző és zongoraművész, Márkus Tibor 60. születésnapját ünnepli sztárvendégekkel. A pályakezdő magyar jazzmuzsikusok támogatására létrehozott Lakatos Ablakos Dezső-ösztöndíj nyertesei - Oláh Dezső, Pecze Balázs, Kanizsa Georgina és Balogh Zoltán – pedig a Fuga koncerttermében mutatkoznak be.

A jelenleg Olivier Benoit vezette Orchestre National de Jazz október 14-én legújabb albumáról, a Berlinről is játszik, élőben is megmutatva, miként lehet városportrék segítségével felfedezni Európa újzenei tájait. Először érkezik Magyarországra az amerikai ütőhangszeres legenda, Adam Rudolph, akinek játéka többek között Herbie Hancock, Wadada Leo Smith és Pharoah Sanders albumain hallható, a nemrégiben elhunyt Yusef Lateeffal pedig tizenöt lemezt készített. A Go: Organic Orchestra elnevezésű projektében helyi zenészekkel dolgozik, az általa kifejlesztett tisztán improvizatív vezénylési metódussal. Budapesten alkalmi zenésztársai jól ismert, kiváló szólisták lesznek. A színpadon Harcsa Veronikát, Márkos Albertet, Hock Ernőt, Dresch Mihályt és Grencsó Istvánt is hallhatjuk.

A CAFe jazzkoncertjeinek sorát a virtuóz technikájáról és elképesztő energiákkal teli előadásiról ismert japán zongorista, Hiromi zárja a Müpában október 21-én. Igazi csodagyerekként kezdte pályafutását, első koncertjét tizenkét évesen adta, két évvel később a Cseh Filharmonikusokkal játszott, majd 17 évesen Tokióban találkozott Chick Coreával, aki egyből meg is hívta másnapi koncertjére - természetesen fellépőnek. Közös albumuk 2007-ben jelent meg. Budapestre a 2011-ben alakult Trio Projecttel érkezik. A formációnak idén áprilisban már a negyedik albuma jelent meg Spark címmel, ami egyben Hiromi tizedik CD-je. Különleges kohéziós erőket sejtet a három tag között, hogy kitartanak a trió mellett, hiszen a ritmusszekció mindkét tagja rendkívül keresett muzsikus.