Művészeti mozifilmek a Reneszánsz Filmnapokon

Szeptember 7-9 között első alkalommal kerül megrendezésre a Reneszánsz Filmnapok.

A három évvel ezelőtt útjára indult művészeti ismeretterjesztő mozifilm sorozat, A művészet templomai legnépszerűbb filmjeit teszi újra elérhetővé a mozinézők számára. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban, Szegeden és Szolnokon látható válogatásban filmklasszikusok, köztük Zeffirelli Rómeó és Júliája, és Pasolini Dekameronja színesítik a programot.

A művészet templomai című mozifilm sorozat részei Itália páratlanul gazdag művészeti örökségét és az egyetemes művészet kiemelkedő alkotásait tárják a nézők elé. Az immár három éve futó sorozat első része a Vatikáni Múzeum 3D volt 2014-ben, amely akkor 12.000 nézőjével az év legnézettebb, mozikban vetített dokumentumfilmjének számított. Ezt követte az itáliai reneszánsz bölcsőjét bemutató Firenze és az Uffizi-képtár 3D, a milánói világkiállításon megrendezett nagyszabású Leonardo da Vinci-kiállítást, majd Botticelli különös Isteni színjáték-illusztrációit feldolgozó film és a Róma, az örök város négy nagy pápai bazilikáját 3D-ben bemutató alkotás.

A kifejezetten mozivászonra készült, látványos dokumentumfilmek a szakértői interjúk és a tudományos, művészettörténeti háttér feldolgozása mellett nagy hangsúlyt fektetnek arra is, hogy speciális felvételek – részletgazdag közeli képek, a 3D technológia egyedi alkalmazása, mozgó sínekről és helikopterről, drónokról rögzített átfogó felvételek – révén a nézők belefeledkezhessenek a legnagyobb reneszánsz mesterek  remekműveinek szépségébe. Feltűnnek a vásznon többek között Leonardo, Michelangelo, Raffaello, Botticelli, Caravaggio és kortársaik leghíresebb alkotásai, a Vatikáni Múzeum és az Uffizi-képtár páratlan műkincs-gyűjteménye.
Az ismeretterjesztő filmek mellett játékfilm-különlegességek is helyet kaptak a programban.

A filmnapok keretében olyan filmtörténeti filmklasszikusok digitálisan restaurált változatát láthatják a nézők, mint Franco Zeffirelli 1968-ban készült, Oscar-díjas Rómeó és Júliája – Nádasdy Ádám költű, műfordító, nyelvész bevezetőjével –  és Pier Paolo Pasolini 1971-es klasszikusa, a Boccaccio novellafüzére alapján készült és Berlinben Ezüst Medvét, a zsűri különdíját elnyert Dekameron. Az Uránia Nemzeti Filmszínházban több vetítés előtt bevezető előadást tart Tátrai Vilmos művészettörténész, a Szépművészeti Múzeum Régi Képtárának nyugalmazott főmuzeológusa, akinek a neve 2005-ben, a Tiziano-kép felfedezése kapcsán vált ismertté.

A Nemzeti Kulturális Alap támogatásával megvalósuló Reneszánsz Filmnapok a budapesti Uránia mellett a szegedi Belvárosi Moziban és a szolnoki TiszapART Moziban is megrendezésre kerül. Részletes program itt.