Így lendülj újra formába az ünnepek után

Az előző év vége a lelassulás, a családi és baráti találkozások ideje volt. Ebben az időszakban az ünnepek remek lehetőséget teremtettek a kikapcsolódásra, és a kimerült energiaraktárak feltöltésére.

És bár a szellem pihent, a testre is érdemes újra figyelmet fordítani. Kihagyás után pedig célszerű újra formába lendülni, hogy egészségesen és energikusan vághassunk neki az újévnek, és hogy a sérüléseket is elkerülhessük. 

Sokan az ünnepek utáni időszakra időzítenek olyan aktivitásokat, például a síelést, snowboardozást vagy egyéb téli sportot, amelyek kifejezetten igénybe veszik az izmokat, ízületeket. „Az edzések kihagyása, illetve rendszertelensége miatt a hosszúra nyúlt ünnepi időszak után testünkre úgy érdemes tekinteni, mintha hosszabb szünet után térnénk vissza. Ha viszont az ünnepek alatt is sikerült beiktatni legalább némi könnyed mozgást, akkor sokkal könnyebb dolgunk lesz” – hangsúlyozta Szikszai Enikő, a Technogym Master Trainere. 

Túlzásnak hangozhat, de már egy hét után érzékelhetőek a szervezetben a kihagyás jelei. Ilyenkor az izmok veszíthetnek tónusukból, mert a csökkent igénybevétel miatt kevesebb glikogént és vizet tárolnak. Egy hét kihagyás után az izmok kb. 20% glikogént veszítenek, de jó hír, hogy visszatérve a rendszeres edzéshez gyorsan visszatöltődik, és újra könnyen formába lendülhetünk.

Így lendülj formába! 

Első körben érdemes felmérni a test aktuális állapotát, mert így pontos képet kaphatunk arról, hogy az életkorunkhoz képest valójában milyen állapotban is van a szervezetünk. Ebben kiváló partner lehet a Technogym Checkup, ami egy olyan holisztikus állapotfelmérő berendezés, amely fejlett mérési technológiát és mesterséges intelligenciát alkalmaz a fizikai és kognitív állapot feltérképezésére. Így válik pontosan mérhetővé és nyomon követhetővé az aktuális kondíció, tehát nem kell többé csupán a mérlegre hagyatkozni ezen a téren.

A kondíció meghatározása után érdemes egy könnyebb mozgásformát választani, legyen szó kerékpározásról, kocogásról vagy otthon végezhető gyakorlatokról. Ha pedig valaki nem sportolt rendszeresen az ünnepek előtt, akkor egy nagyobb, egy-két órás séta is jó kezdés lehet. 

„Ezt követően kitűzhetjük céljainkat, de fontos, hogy ezeket mindig bontsuk le apró célkitűzésekre, mert így válhat a sikerélmény a motiváció részévé. A túlságosan irreális célok feladásra késztethetik a hosszabb pihenésből visszatérőket, így könnyen füstbe mehetnek az újévi fogadalmak” – figyelmeztetett Szikszai Enikő. 

Az erősítés (saját testsúlyos, súlyzós vagy egyéb ellenállással végzett gyakorlatok) mellett célszerű figyelmet fordítani a kardió jellegű mozgásra is (séta, kocogás, kerékpározás), valamint a rugalmasság fejlesztésére. Utóbbira kiváló alternatívát jelenthet a jóga, a pilates vagy a stretching. A változatosság nem csupán a motivációt segíti elő, de csökkenti a sérülések kockázatát is, emellett minden izomcsoportot alaposan megdolgoztat.

Ezzel nemcsak felkészíthetjük testünket például egy síelés során tapasztalható nagyobb megerőltetésre, de sikeresen újra formába is hozhatjuk magunkat az ünnepek után. A hangsúly mindig a fokozatosságon van, lépésről lépésre haladjunk céljaink felé, minimalizálva a sérülések kockázatát.