Barcsay életmű-kiállítás

Időpont: 
2025. július 17. 0:00 - csütörtök - 2025. szeptember 30. 0:00 - kedd

A Magyar Képzőművészeti Egyetem különleges életmű-kiállítással tiszteleg a 125 éve született Barcsay Jenő előtt. A Tökéletes egyensúly. Keresztmetszet – Barcsay Jenő életműve új megvilágításban című tárlat amellett, hogy bemutatja a művész igen gazdag életművét, friss perspektívába is helyezi Barcsay művészetét. 

A Képző életmű-kiállításán a számos újonnan felfedezett, szenzációs Barcsay alkotás mellett, megcsodálhatjuk a mester híres mozaikművészetét, a nemzetközi sikert megalapozó Művészeti Anatómia című könyv eredeti rajzait, valamint bepillanthatunk nonfiguratív festészetének világába is. Barcsay művészete a 20. századi magyar művészet fontos alappillérei közé tartozik, különös hangsúlyt fektetve az anatómia, a formai absztrakció, valamint a természet és a látható valóság leképezésének.

Barcsay Jenő és a Magyar Képzőművészeti Egyetem

Barcsay Jenő (1900–1988) festőművész élete és munkássága szorosan összefonódik a Magyar Képzőművészeti Egyetem történetével: a fiatal, erdélyi származású Barcsay a Képzőn kezdte meg tanulmányait 1921 őszén Vaszary János osztályában, majd 1926-ban fejezte be Rudnay Gyula irányítása alatt. 1945-ben oktatóként tért vissza az intézménybe, ahol az 1975-ös nyugdíjazásáig művészgenerációk hosszú sorát tanította szemléleti látszattan és anatómia tárgyakra. Több évtizedes művészi és oktatói pályafutása során gyökeresen átformálta a pedagógiai módszereket, és jelentős hatást gyakorolt a művészeti kifejezésmódokra.

Asszonyok – 60 év után először a nagyközönség előtt

A Képzőművészeti Egyetem életmű-kiállításán láthatja először a nagyközönség a jubileumi év egyik szenzációját, Barcsay Asszonyok című monumentális szénrajzát, amely 60 év lappangás után került elő. A 21 négyzetméteres mű 1964-ben készült, a Miskolci Nehézipari Műszaki Egyetem Barcsay-mozikájának előképe. A különleges rajzot a művész akkor készítette, amikor a Képzőművészeti Főiskolán anatómia tantárgyat tanított.

Barcsay és Bammes – Két mestertanár egy kiállításon

Az életmű-kiállítás másik különlegessége, hogy Barcsay munkái mellett megcsodálhatjuk a német Gottfried Bammes művészeti anatómiát tanító professzor műveit is. Barcsay és Bammes munkásságán keresztül a tárlat látogatói két különböző aspektusból pillanthatnak be a művészeti anatómia világába, nyomon követhetve, hogy a két mester hogyan formálta át az anatómia oktatását. 

A Barcsay életmű-kiállítás 80 műalkotását és dokumentumait a Magyar Képzőművészeti Egyetem köz- és magángyűjtemények anyagából állította össze.