Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
A művészeti könyvtárak szerepe a digitális korban, avagy művészet, innováció, könyvtár címmel szervez október 6-án konferenciát az MMA Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet (MMA MMKI) a Pesti Vigadóban.
Az esemény október 6-án 10 órától online követhető az MMA MMKI Facebook- oldalán és YouTube-csatornáján.
A konferencia kísérletet tesz arra, hogy a meghívott előadókkal felvázolja a magyar művészeti szakkönyvtárak korszerű eredményeit. Az eseményen a művészeti (képzőművészet, építőművészet, film- és fotóművészet, iparművészet, irodalom, népművészet, művészetelmélet, színházművészet, zeneművészet) szakkönyvtárak vezetői mutatják be fejlesztéseiket, innovatív ötleteiket, a kapcsolódó szolgáltatásaikat, eredményeiket, illetve megosztják tapasztalataikat a meghívott vendégekkel.
Szóllás Péter az Emberi Erőforrások Minisztériuma Könyvtári és Levéltári Főosztályának főosztályvezetője előadásában olyan kérdéseket vet fel, mint milyen egyedi szolgáltatásokat nyújthatnak, milyen egyedi feladatokat láthatnak el ezek a gyűjtemények? Az információszolgáltatás mellett megjelenik-e a kultúraközvetítés, túl tud-e mutatni az adott intézmény falain a könyvtár tevékenysége? Milyen együttműködéseket tapasztalhatunk a könyvtárak esetében a művészeti területen?
Andaházi Szeghy Viktor történész, könyvtáros, hadtörténész, az MMA MMKI Dokumentációs Központ és Szakkönyvtár könyvtárvezetője előadásában hangsúlyozza, a magyar szakkönyvtári rendszerrel kapcsolatosan 2018–2019-ben végzett átfogó vizsgálat a felsőoktatási könyvtárakhoz hasonlóan értékelte az országos könyvtári hálózat ezen szegmensének működését és javaslatokat tett az országos struktúra új célkitűzéseire. E fenti értékeket központba helyezve egy jól működő, önálló szakmai koncepcióval rendelkező szakkönyvtár, a Művészetelméleti és Módszertani Szakkönyvtár kialakítását tűzte ki célul az MMA MMKI. Andaházi Szeghy Viktor ismerteti a közép és hosszú távú célokat is.
Rózsa Dávid az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója arra mutat rá, hogy a könyvtári szakterület és a nemzeti könyvtár stratégiája sem választható el egymástól; evidens, hogy mindkettőnek reflektálnia kell a másikra, s érdemes figyelembe vennie a felsőoktatási és az országos szakkönyvtárak évek óta publikus stratégiai anyagait. Az előadó megkísérli egységes keretbe foglalni azokat a témákat, amelyeket meghatározónak lát a következő évek hazai könyvtárügyében. Ezek közé tartozik a határon túli magyar közösségek és a magyarországi városok könyvtárainak fejlesztése; a gazdag hazai szakkönyvtári gyűjtemények támogatása; a hagyományos és a digitális könyvtári szolgáltatások összehangolása; a könyvtárak innovációs, adatközponti és a kreatív ipar értékláncában betöltendő szerepének kialakítása; a könyvtárosképzés megújítása.
Gál Vivien Tünde a Műcsarnok Könyvtár és Archívum könyvtárosa előadásában olyan kérdésekre ad választ, mint hogyan kapcsolódhatnak, és válhatnak partnerintézményekké a hazai és a határon túli képzőművészeti és kortárs művészettel foglalkozó középiskolák, felsőoktatási intézmények számára? Milyen új lehetőségekkel tudják fejleszteni a könyvtár kihasználtságát?
További előadók:
Bánki Zsolt István a Petőfi Irodalmi Múzeum Digitális Bölcsészeti Központ igazgatója
Szőllősy Gabriella a Magyar Néprajzi Múzeum Szakkönyvtárának főosztályvezetője
Takács Gabriella a Színház- és Filmművészeti Egyetem könyvtárának könyvtárvezetője
Gulyásné Somogyi Klára a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Könyvtár igazgatója
Péterfi Rita olvasászociológus, az OH Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum főigazgatója
A konferencia célja, hogy a művészeti területen elszórtan működő könyvtárak szakembereit közel hozza egymáshoz, határainkon belül, a távolabbi cél, hogy a határainkon túli művészeti szakkönyvtárak könyvtárosait is bevonja a beszélgetésekbe.