Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
Az első évad hat részéhez hazánkban is forgattak.
Bő 65 évvel a Romy Schneider főszereplésével készült klasszikus filmtrilógia után, ez a sorozat új megközelítéssel meséli el Erzsébet magyar királyné ikonikus történetét – az alkotók Sissi sokrétű személyiségét kívánják megismertetni egy új generációval, és bemutatni, hogyan tudott kitörni ketrecéből. A hatrészes, érzelmekkel túlfűtött Sissi című sorozat 2021. december 26-án dupla résszel debütál a reklámmentes Epic Drama sorozatcsatorna műsorán, alább pedig a kulisszák mögé pillantunk.
Példakép – nem csak Magyarországnak
Erzsébet egészen véletlenül lett osztrák császárné és magyar királyné: a nővérét, Ilonát szánták I. Ferenc József nejéül, de egy véletlen találkozás mindent megváltoztatott. Az új, többek között Ausztriában, Litvániában, Lettországban és természetesen Magyarországon forgatott sorozat Erzsébet fiatal éveire összpontosít: hogyan köttetett szerelmi házasságot Ferenc Józseffel, miképp próbált beilleszkedni a merev osztrák udvarba, és miért került folyamatos összetűzésbe anyósával, Zsófia főhercegnével. Fiatal évei során nem csupán mint feleség és anya próbálta megvetni a lábát az udvarban, hanem a társadalmi-politikai élet szereplőjévé is vált – sokban hozzájárult például ahhoz, hogy a forrongó ellentétek elsimításával 1867-ben megszülethessen a kiegyezés, ezzel pedig az Osztrák-Magyar Monarchia.
Habár a sorozat pazar díszletekkel és jelmezekkel készült, emellett helyszíneiben is autentikus, a készítők továbbmentek egy egyszerű kosztümös drámán: Sissit magabiztos, modern nőként mutatják be, és olyan, a mai napig aktuális témákat járnak körül, mint a családszeretet, a függetlenség, az öntudat és a szabad akarat. Andreas Gutzeit, a sorozat vezető producere szerint Sissit a 21. század nyelvén mutatják be, és mint mondja, Sven Bohsre (Tetthely) rendező „ízlésesen, mégis bátran meséli el Sissi jól ismert történetét, ahol ezúttal a szexualitás is fontos szerepet játszik, ugyanakkor modern megközelítésben mutat be egy politikai nyomás alatt álló nőt.” Az alkotók egyértelművé tették, hogy nem a Romy Schneider-féle változatot akarták újra leforgatni. Ugyan bizonyos helyzetek fikciók, összességében mégis történelmi hűségre törekedtek.
Főszerep egy véletlen folytán
A címszerepet megformáló Dominique Devenport – aki még újoncnak számít a szakmában – a szerencsének köszönheti megbízását. Ezt mesélte a Variety-nek: „Egy barátommal söröztem Münchenben, és arról beszéltem neki, hogy milyen közel érzem magamhoz Sissi karakterét. Azt viszont nem tudtam, hogy ez a barátom másnap találkozott a sorozat szereposztó rendezőjével, beszámolt neki rólam, ő pedig felhívott.”
Devenport tisztában van azzal, milyen egyedülálló lehetőség eljátszani Európa első szupersztárját, aki egészen különleges életet élt: „Belőlünk soha nem lesz császárné, viszont neki meg azért kellett megküzdenie, hogy legyen magánélete és saját személyisége… Annyi lett volna a feladata, hogy gyerekeket szüljön, az ő emberi oldala, érzései nem számítottak – de ő megküzdött az egyéniségéért!”
Devenport elárulta, hogy a jelmezek sokat segítettek neki a szerep átérzésében, bár a légzésben akadályozták. Ugyanakkor belátja azt is, hogy neki könnyű dolga volt, hiszen esténként visszaváltozhatott – nem úgy, mint Sissi, akire óriási nyomás nehezedett, hiszen nagyon fiatalon került egy olyan környezetbe, ami tele volt kötöttségekkel. Itt nem lehetett többé önmaga, egy ketrecben érezte magát: a férje távol járt, ő pedig magába zárkózott.
A Sissi című sorozat elmeséli, hogyan tört ki ketrecéből ez a zárkózott fiatal nő, majd vált Európa egyik legközkedveltebb ikonjává – 2021. december 26-ától vasárnaponként 21 órától dupla részekkel láthatjuk az Epic Drama műsorán.