Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
Válogatás a Millot-Durrenberger gyűjteményből.
A francia műgyűjtő, Madeleine Millot-Durrenberger a nyolcvanas évek óta építi fotográfiai gyűjteményét; az Európa-szerte számtalanszor kiállított és keresett kollekciójában az egyetemes fotótörténet legfontosabb alkotóinak munkái találhatóak meg. Többek között Henri Cartier-Bresson, Joel-Peter Witkin, Sophie Calle vagy John Baldessari mellett kortárs sztárok, de a magyar fotótörténet kiemelkedő alkotói – jelen tárlaton Kerekes Gábor, Barta Zsolt Péter, Hajdú József és Brassaï – is szerepelnek katalógusában. A Mai Manó Házban megrendezett A műgyűjtés szenvedélye című kiállítás nem egy egyszerű tematikus válogatás, hanem kísérlet a műgyűjtés folyamatának érzékletes bemutatására; megmutatva annak intellektuális izgalmát, játékosságát az itthoni közönségnek.
A francia műgyűjtő, Madeleine Millot-Durrenberger a nyolcvanas évek óta építi fotográfiai gyűjteményét, amely több mint száz fotográfus közel ezerháromszáz alkotását foglalja magába. Kezdetben intuitív módon, rokonai és barátai révén került közel a műfajhoz, majd a műgyűjtés életének kulcsponti missziójává vált. Elmerülve a gyűjtés kultúrájában művészeti érdeklődésének középpontjába a kifejezetten fikciós és megrendezett szituációkat alkalmazó, a fénykép tradicionális alkalmazásaitól eltávolodó, néhol a realitást szubjektív módon torzító alkotói attitűdök kerültek. Gyűjteményének jellegzetes törekvése, hogy a valóságot prousti részletességgel, annak szeszélyes komplexitásában foglalja össze és mutathassa meg. „A gyűjtemény egyfajta kísérlet a dolgok világban történő szétszóródása, elfelejtése ellen.” – mondja Madeleine Millot-Durrenberger.
Európa-szerte számtalanszor kiállított és keresett kollekciójában az egyetemes fotótörténet legfontosabb alkotóinak munkái találhatóak meg. Többek között Henri Cartier-Bresson, Joel-Peter Witkin, Sophie Calle vagy John Baldessari mellett kortárs sztárok, de a magyar fotótörténet kiemelkedő alkotói – jelen tárlaton Kerekes Gábor, Barta Zsolt Péter, Hajdú József és Brassaï – is szerepelnek katalógusában.
A Mai Manó Házban megrendezett A műgyűjtés szenvedélye című kiállítás nem egy egyszerű tematikus válogatás, hanem a strasbourgi gyűjtőnő tevékenységén és nem mindennapi kollekcióján keresztüli kísérlet arra, hogy érzékletesen bemutassuk a műgyűjtés folyamatának intellektuális izgalmát, játékosságát, belső lehetőségeit és folyamatos meglepetéseit az itthoni közönségnek.
2022. január 25. – 2022. március 20. – Mai Manó Ház
Kiállított művészek:
Berenice Abbott, Mac Adams, Manuel Álvarez Bravo, Dieter Appelt, Patrick Bailly-Maitre-Grand, John Baldessari, Barta Zsolt Péter, Claude Batho, John Batho, Valérie Belin, Stefano Bianchi, Anna & Bernhard Blume, Brassaï, Bob Carey, Henri Cartier-Bresson, John Coplans, Stephane Couturier, Jean Daubas, Tom Drahos, Suzanne Doppelt, Bernard Faucon, Alain Fleischer, Hiroto Fujimoto, Mario Giacomelli, Hajdú József, Colette Hyvrard, Michel Journiac, Michael Kenna, Kerekes Gábor, Jean le Gac, Marie-Georges Méliés, Duane Michals, Ernest Pignon-Ernest, Bernard Plossu, Georges Rousse, Rudolf Schaefer, Joel-Peter Witkin, Masao Yamamoto. (a mellékelt fotó Mario Giacomelli A kör 30x40 cm, zselatinos ezüst nagyítás)
Kurátor: Madeleine Millot-Durrenberger
További információ itt.