December 3-án veszi kezdetét a Budapest Debut Film Forum (BDFF). A négynapos eseménysorozat célja, hogy az elsőfilmes rendezők és producerek bemutathassák projektjeiket, és tapasztalatokat cserélhessenek az európai, elsősorban a visegrádi régióból érkező kollégáikkal. A BDFF helyszíne a JCC Budapest – Bálint Ház lesz.
Az érzékelhető felosztása. Esztétika és politika című kötete magyarországi kiadása kapcsán látogat hazánkba a híres francia kortárs filozófus.
Rancière a budapesti Francia Intézet meghívására a Műcsarnokban tart előadást április 27-én, kedden 18 órakor. Bagi Zsolt filozófus (PTE BTK, Filozófiai Intézet) rövid kötetbemutatóját követően Peter Engelmann, a bécsi Passagen Verlag igazgatójának moderálásában zajlik az est, amelynek keretében minden érdeklődőnek alkalma nyílik beszélgetni, kérdéseket feltenni a szerzőnek. Minden, amit tudni akarsz az esztétikáról, de sosem merted megkérdezni!
Jacques Rancière-t (1940) korunk legfontosabb filozófusai közé sorolják, befolyása Ernesto Laclauéhoz, Jean-Luc Nancy-éhoz vagy Alan Badiou-éhoz mérhető. A Paris VIII egyetem nyugalmazott professzora, ahol 1969-tól 2000-ig tanított filozófiát. Művei emancipációs politikával, esztétikával, illetve politika és esztétika viszonyával foglalkoznak.
Rancière magyarul nemrég megjelent műve a kortárs művészetelmélet egyik inspiratív, forrásértékű szövege. A Le partage du sensible. Esthétique et politique gyakorlati eszközzé, afféle „művészetideológiává” lett a képzőművészeti gyakorlatban.
Rancière írásában a szociális tér elosztását és a közösség rekonfigurációját állítja a (politikai) művészet középpontjába. Művészet és politika kapcsolatáról kifejti, hogy a hatalmi és szociális struktúrák mindig esztétikai formát hoznak létre. Művében újragondolja e viszonyrendszert, kibontja az esztétikát annak modernizmustól megörökölt szűk kereteiből, leválasztja egymásról a mondhatóság és a láthatóság tereit.