Egy tisztességes pápaválasztós film. Majdnem végig. Ugyanis sokan úgy fogják érezni a sztori utolsó csavarja után, hogy mégsem annyira tisztességes ez a film. Ennél konkrétabbat nem lehet mondani anélkül, hogy valamit el ne szpojlerezzünk a történetből.
A hazai világzene legkiválóbbjai lépnek fel február 4-én a Kodály Központban. A fellépőkben közös, hogy valamennyien pécsiek, akik a műfaj képviseletében elsőként próbálhatják ki a remek akusztikájú hangversenytermet.
Az Arco Quartet, a NeoFolk és a Dutar estje izgalmas produkciót ígér a világzene rajongói számára. A ZsÖK Nkft. a Kodály Központban szervezett legtöbb eseményén a vakok és gyengénlátók, illetve kísérőik számára a jövőben 50 db ingyenes regisztrációs jegyet biztosít. E programok sorában lesz az első a február 4-i világzenei nap.
Az Arco Quartet erre az estre összeállított produkciójában a jazz, a népzene és a klasszikus zene találkozik. Rozs Tamás, az együttes oszlopos tagja úgy nyilatkozott, a sajátos megközelítésben, sajátos hangszerekkel megkomponált szerzeményeik a legkülönbözőbb kultúrákról közvetítenek.
Az 1996 óta együtt zenélő Arco Trio a közelmúltban quartetté bővült. Muzsikájukra a „világzene” szélesebb kategóriáján belül az etnojazz kifejezés illik leginkább, hiszen dalaikban a legkülönbözőbb kultúrák találkoznak. A népzenei elemeket megkomponált témák és biztos pontok (harmóniaváz, dallam, ritmusképlet) váltják. Dalaikban a rögzítettség és a rögtönzés, a népi és klasszikus egyszerre, harmonikus egységben van jelen.
A többszörös Fringe Szakmai Díjas Dutar vezetője, Kopeczky Péter lapunknak elmondta, hogy megújult, az alkalomhoz illő repertoárral lépnek a pécsi közönség elé. Így a Dutartól megszokott lendületesebb és líraibb szerzemények, népzenei feldolgozások mellett új dalokat is hallhatunk majd. Kopeczky Péter elmondta, nagy izgalommal várják a február 4-i fellépést a Kodály Központban.
A Dutar zenéjéről elmondható, hogy műfaji kötöttségek nélkül merít a világ népeinek zenéiből, saját stílusában gondolja újra azokat. A dalok szövegei kiváló költők költeményei, illetve a népköltészet darabjai.
A NeoFolk ezúttal a világszerte elismert hegedű-virtuóz Lantos Zoltánnal lép színpadra. A klasszikusan képzett Lantos már a főiskola évei alatt kísérleti és keleti zenével kezdett foglalkozni, majd ösztöndíjjal Indiába utazott, hogy klasszikus indiai zenét tanuljon. Nyolc és fél évig élt Indiában. Miután 1994-ben visszatért Budapestre, tovább dolgozott improvizatív zenei világának kialakításán, miközben saját zenei gyökereit is újra felfedezte, és összevetette a keleti zene és a kortárs európai jazz területén szerzett tapasztalataival.
A NeoFolk zenekart Bonyár Judit és Hűvösvölgyi Péter hozta létre 2005-ben. Zenéjük lüktető és érzelemgazdag, különleges hangulatú világzene, mely néhol a Kárpát-medencét és a Balkánt, másutt a Közel-Kelet zenei hagyományait idézi.