A 100 éve született Darvas Ivánra és Makk Károlyra emlékeznek az idei MOZ.GO Magyar Mozgókép Fesztiválon első közös filmjük, az 1954-ben bemutatott Liliomfi felújítottváltozatának kópia premierjével. A Szigligeti Ede művéből született adaptáció máig a magyar filmtörténet egyik legszínesebb legkönnyedebb vígjátékának számít, amit több mint 6,5 millióan néztek meg a hazai mozikban és bő 70 év után sem vesztett semmit a népszerűségéből.

Martus Éva képein az emberek közötti kapcsolatok, a tárgyainkhoz való ragaszkodás és egyéb hajlamaink úgy öltöznek az irónia és szimpátia köntöseibe, hogy mellőzik a túlgondolt koncepciókat. A művész legújabb kiállítása április 23-tól látható a Molnár Ani Galériában.
Martus Éva (Budapest, 1977) a Magyar Képzőművészeti Egyetem képgrafika szakán diplomázott 2001-ben, ahol mesterei König Róbert és Pásztor Gábor voltak. 2000-ben Erasmus ösztöndíjjal Nürnbergben, a Képzőművészeti Akadémián tanult, Gerhard Schmidt vezetésével.
„Próbálom az ember személyes pillanatait – élethelyzeteit - az irónia segítségével megfogalmazni. A téma a napi történésekben rejtőzik. Valami rejtett intimitás bújik meg a munkák hátterében, annak ellenére, hogy látszólag egy közönséges, teljesen átlagos élethelyzetet láttat a kép. Ebből az „emberi témakörből” nem tudok kilépni, állandóan foglalkoztat, figyelem az embereket, akármilyen idegenek egymásnak, úgy érzem, mindenki ismeri a másikat.
Azoknál a képeknél, amiken a figura fóliára van festve a minimális szituációt ragadom ki az életből. Egy másik munkasorozatom alapja a vaslemez, amelyből kimozdíthatóvá váltak a figurák. Mágnes segítségével más helyzetekbe tehetők át, így a kiállítás látogatóját lényegében egy szituációs játék fogadja. A kihajtható képsorozat szomszédokat ábrázol, akik önkéntelenül is egymás életének részeivé válnak. A Vitrin címen készült doboz-képnél, hullámos gumilapra festett, bicikliző embereket láthatunk. Előtte a nagyító fólia egy álomszerű emlékképé alakítja a reális, éles képet. A kerekes-húzható képekről pedig okkal jut eszünkbe a gyerekkor húzható fakacsája.
Szerettem volna fellazítani a táblakép fogalmát munkásságomban, és a szögletes „falra akaszthatót” mozgalmassá tenni.” Martus Éva
Megnyitó: 2009. április 23. 18:00
Megtekinthető: 2009. május 29-ig, keddtől péntekig 13 és 18 óra között.