Október 4–5. között már harmadik alkalommal rendezi meg a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) Animáció szak és a Friss Hús filmfesztivál csapata a Friss Kakas Animációs Filmnapokat a Toldi Moziban, az évtizedes múltra visszatekintő Kiskakas Filmnapok újragondolásaként.
Idén immár harmadik alkalommal Francia Filmtavasz a Puskin moziban!
Többszörösen díjazott filmek vetítése, melyeknek rövid leírását mellékeltük:
Populaire (Populaire)
francia vígjáték, 111 perc, 2012
Régis Roinsard filmjében mindent áthat az ötvenes-hatvanas évek nosztalgikus, manapság újra közkedvelt retró stílusa. 1958 tavaszán járunk, Rose Pamphyle mogorva özvegy apjával él, aki egy boltot működtet kis falujukban- Normandiában, lányát pedig a helyi autószerelő fiának szánja feleségül, csendes vidéki háziasszonynak. Rose azonban más életre vágyik. A közeli városba utazik, ahol egy titkárnői állásra jelentkezik. Hamar kiderül, hogy Rose szörnyű titkárnő, de tehetsége van a gépíráshoz. Karizmatikus főnöke, Louis, ráveszi, hogy induljon el a helyi gépíró versenyen – ő lesz a lány edzője, Rose pedig a világ egyik leggyorsabb gépírónője. A munka, versengés, és személyes vonzalom keveredése azonban ezúttal sem mentes a bonyodalmaktól...
Premier előtti bemutató!
Q – Érzékek birodalma (Q)
francia filmdráma, 103 perc, 2011
A film olyan alapvető társadalmi sztereotípiákra kérdez rá provokatív módon, mint a monogámia, a hűség és a nemiség társadalmilag elfogadott normái. Egy rendkívül őszinte, fedetlen történet, a mai nagyvárosok társadalmi és gazdasági válságának díszletei között, az elfojtott erotikus vágyakról, melyek Cecile elbűvölő, ellenállhatatlan alakjában öltenek testet. Cecile mint a vágy titokzatos tárgya, alapvetően megváltoztatja azok életét akikkel kapcsolatba lép...
Starbuck (Starbuck)
kanadai vígjáték, 103 perc, 2011
Starbuck egy negyvenes éveiben járó független, nonkonformista, látszólag kötöttségek és felelősség nélkül élő férfi. Korához képest éretlen és komoly adóssággal küzd, amit felettébb gyanús módon próbál rendezni. Barátnője közös gyermekükkel várandós, azonban nem bízik a férfiben és a kicsit egyedül szeretné felnevelni…Ekkor elhatározza, hogy rendbe teszi az életét, felelős emberré és apává válik, de otthon egy ügyvéd várja, aki tudatja vele, hogy ötszázharminchárom gyermek biológiai apja, akik közül többen törvényes jogi keretek között szeretnék megtudni, hogy ki ő…
Gyermekeink (Á perdre la raison)
belga-luxemburgi-francia-svájci filmdráma, 111 p., 2012
Joachim Lafosse filmje egy rendkívül finoman hangolt pszichológiai dráma, egy fiatal nő, feleség és családanya súlyos, az emberi értelem határát súroló tragédiája. Murielle és Mounir szenvedélyesen szeretik egymást. A férfi gyermekkora óta Pinget doktornál él, aki anyagi jólétet biztosít számára. A fiatalok összeházasodnak és gyermekeik születnek, azonban érzelmileg és egzisztenciálisan egyre jobban ki vannak szolgáltatva a magányos doktornak. A család egy olyan egészségtelen érzelmi állapotba kerül, mely alattomosan vezet a tragikus végkimenetel felé.
Casablanca hadművelet (Opération Casablanca)
svájci-kanadai-francia akció-vígjáték, 100 perc, 2010
Egy egyszerű, marokkói származású bevándorló akaratlanul sodródik bele egy veszélyekkel teli szituációsorozatba, amelyből csak józan paraszti esze és persze némi szerencse segédletével kerülhet ki élve és győztesen. A film főszereplője Saadi, rosszkor volt rossz helyen, s az arabokkal szemben élő előítéletek fényében azonnal bűnrészesnek találják az ENSZ-főtitkár elrablásában. Egy közismert terrorista véletlen meggyilkolása után pedig egy terroristasejt beépített vezetőjeként kell megállnia helyét. A filmet elsősorban a szituációs poénok sora működteti, s az önfeledt humor ezen felül emberséggel is vegyül. A főhőst alakító Tarek Bakhari elevensége pedig nemcsak egy figurát, hanem egy etnikumot varázsol szimpatikussá.
Egy francia család szexuális krónikája, (Chroniques sexuelles d'une famille d'aujourd'hui)
francia vígjáték, 77 perc, 2012
A szexualitás alapvető emberi szükséglet és csak csodálkozhatunk azon, hogy mind a társadalom, mind a művészet továbbra is távolságtartással viszonyul ehhez a tényhez. Nem így
Pascal Arnold és Jean-Marc Barr filmje, az Egy francia család szexuális krónikája. A film szociográfiai igényességgel ábrázolja egy mai hagyományos francia család nemi életének generációkon átívelő izgalmas bonyodalmait, olyan kérdéseket feszegetve, mint a nemi érettség, vagy a nemi identitás kérdése, a partnerkeresés és az igényes nemi élet. A filmben szereplő családban a szülők kiegyensúlyozott szerelemben élnek, a nagypapa a felesége halála után örömlányokat látogat, az örökbefogadott lány keresi a számára megfelelő férfit, a nagyobbik fiú biszexuális, a kisebbik fiú pedig most fedezi fel a nemiség bonyodalmait...
Első éjszaka (Nuit #1)
kanadai filmdráma, 91 perc, 2011
A film egy egyéjszakás kaland története. Clara és Nikolai egy partin találkoznak és végül a férfi lakásán kötnek ki. Hajnalban, mikor Clara megpróbál köszönés nélkül lelépni, beszélgetni kezdenek – ettől kezdve történetük már nem csupán egyszeri kaland. Két idegen, átlagon felüli érzelmi intelligenciával rendelkező ember találkozása, őszinte vallomása egymásnak, akik nem találják a helyüket a világban. Anne Édmond filmje tavaly a Torontói Nemzetközi Film Fesztiválon debütált, az egész cselekmény egyetlen éjszaka néhány óráját öleli fel, és szinte valós időben látjuk a főszereplő páros között lezajló eseménysorozatot.
Kísérleti egerek vagyunk? (Tous cobayes?)
francia dokumentumfilm, 115 perc, 2012
Jean-Paul Jaud filmjei mára már meghatározóak a környezettudatos bio-dokumentumfilmek műfajában.(többek között a Göteborgi Filmfesztivál dokumentumfilm-szekciójában, a Berlinale Culinary Cinema szekciójában, a Tokiói Francia Filmfesztiválon és a Riói filmfesztiválon is díjazták). A Vigyázat ehető! - a francia bioforradalom és a Severn, gyermekeink hangja, a környezetszennyezés, a környezettudatosság és egészséges táplálkozás égető problémájával szembesítette a nézőket. A filmek egyik fő erénye, hogy a gyerekekben is tudatosítja, az ökológiai érzékenység, a környezettudatossá válás fontosságát. Újabb filmje a Tous cobayes? egy kísérletet mutat be a genetikailag módosított élelmiszerek veszélyeiről.
„A földet nem nagyapáinktól örököltük, hanem unokáinktól kaptuk kölcsön.”
Rajzoljuk körbe a Földet (Dessine-toi...)
francia dokumentumfilm, 70 perc, 2010
Egy fekete filctoll keltette visszhang mutatja meg nekünk a gyerekkor varázsát Gilles Porte különleges filmjében. A világ különböző tájain arra kértek meg gyerekeket, hogy rajzolják le magukat. A még írni és olvasni sem tudó kicsik egy áttetsző üvegtáblára rajzoltak, így nem csak a rajzot, de a rajzolás közbeni viselkedésüket is fel tudta venni a rendező. Az eredmény, a rajz által felszabadított képzelet, a már gyermekkorban megmutatkozó kulturális és társadalmi személyiségjegyek, és nem utolsósorban a gyerekkor varázslatos világa, ahol a rajzok és a gyermeki képzelet megelevenedik és amibe beleskelődhetünk e rendkívül kedves filmnek köszönhetően.
A filmek eredeti nyelven, magyar felirattal kerülnek levetítésre.
Időpontok és egyéb információk:
www.puskinmozi.hu/programok/francia-filmtavasz-puskinban