Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
A válás sokszor még ma is tabunak számító társadalmi jelenségét járja körül a kecskeméti Ciróka Bábszínház Meséljünk komolyan! elnevezésű rendezvénye. A Csomótündér című, válásról szóló gyerekdarabot ezúttal felnőttek tekinthetik meg,
bemutatkozik az előadás különleges drámapedagógiai segítőfeladatokat tartalmazó műsorfüzete, és Dr. Vekerdy Tamás pszichológus tart előadást arról, hogyan lehet a legkevesebb traumát okozni váláskor a gyerekeknek.
Statisztikák szerint hazánkban minden harmadik házasság válással végződik. Mivel a Ciróka Bábszínház azt a célt tűzte maga elé, hogy felelős művészeti intézményként ne csak szórakoztasson, hanem a gyerekeket érintő társadalmi problémákat is feldolgozza, ezért a válást sem kezeli tabuként.
Gimesi Dóra meséje nyomán Kuthy Ágnes rendezte meg A Csomótündér előadását, melyben a családi feszültség feloldásaként a főhős királyfi, Kismenyus szülei elválnak, miközben felszínre kerülnek a válás gyerekeket érintő helyzetei.
A bábelőadás segítségével a válás befogadását segíti. Ezúttal nem gyerekek, hanem válásban érintett szülők és művészeti, pedagógiai szakemberek tekintik meg az előadást.
A rendezvényen Dr. Vekerdy Tamás gyermekpszichológus tart különleges előadást, amely bábprodukció által bemutatott, váláshoz kapcsolódó problémákat veszi sorra. De nemcsak a válás helyzetének gyermekkel való feldolgozásáról lesz szó, hanem lehetőség nyílik a nézőkben felmerült kérdések megvitatására is.
Az 1950-es években alapított Ciróka Bábszínház 1986-tól működik hivatalos színházi intézményként Kecskeméten. Műsorában kiemelten foglalkozik a gyermek és az ifjúsági korosztály számára sokszor ma is tabuként kezelt társadalmi témák feldolgozásával, bemutatásával.
Sajtóközlemény