Már minden szempontból agyba-főbe dícsérték Steven Soderbergh új kémthrillerét, aFekete táskát: a film összes kritikai mutatója – a rendezéstől a színészi teljesítményen át a világításig – a maximumon vagy annak közelében áll. Ám egy dolog még kimaradt.

Több mint 50 helyszínen, 200 alkotó több, mint ezer műve látható az idei, VIII. Magyar Festészet Napja programsorozatán. Az idén október 9-től 20-ig tartó, az évek során összművészeti fesztivállá terebélyesedett ünnep ez évben is számos újdonsággal szolgál.
Az idei már a VIII. Magyar Festészet Napja, de a kezdeményezés nemhogy fáradna, inkább évről-évre frissebb lesz – nyilatkozta Bukta Norbert festőművész, az ünnep egyik főszervezője az október 7-i megnyitón.
„A Magyar Festészet Napja kultúránk óriási hagyományokkal és ígéretes jelennel rendelkező szegmensének egyik legjelentősebb ünnepe. Ez a nap, amely mára többhetes rendezvénysorozattá nőtte ki magát, lehetőséget biztosít a mai magyar festészet bemutatására a társadalom széles nyilvánossága előtt, kivívva annak megbecsülését. Ugyanakkor tükröt tart a művésztársadalom elé, megmutatja, hol tartunk nemzetközi viszonylatban, hová fejlődött és milyen irányba halad a hazai festészet”- írja köszöntőjében Freund Tamás akadémikus, agykutató, a rendezvény fővédnöke.
Bár a tárlatok s a hozzájuk csatlakozó események mindegyikét nehéz felsorolni – az érdeklődők részletesen megtekinthetik a www.festeszetnapja.hu oldalon –, ízelítőnek néhány meghatározó esemény és újdonság: figyelemreméltó a 14-én este nyíló Kortárs Üvegfestészeti Kiállítás a Róth Miksa Emlékházban, ahol a megnyitóhoz színi előadás és „élőfestés” kapcsolódik. Újszerű kísérlet a 15-én kezdődő Festő-Szobrászok kiállítás, ahol egyfajta művészeti keverékként festett szobrokkal, illetve szobrászkodó festők műveivel találkozhatnak az érdeklődők.
Kiemelkedő és szembeszökő kezdeményezés lesz idén a 16-án nyíló utcatárlat, melyen a Szent Gellért tértől a Móricz Zsigmond körtérig festmények 2x3 méteres óriás nagyításai vonják magukra a figyelmet. „A művészet elérhetőbbé tétele egyébként is az idei eseménysorozat egyik vezérfonala − hívja fel a figyelmet Bukta Norbert. Ennek fényében szervezi meg a Hegyvidék Galéria a tavaly is nagy sikert aratott „kirakat-kiállítást”, ezúttal XII. kerületi, fiatal festőművészek képei kerülnek a környékbeli üzletek „ablakaiba” a Városmajor utcán egészen a Hegyvidék Galériáig.”
Október 17-től a Fonóban vár mindenkit a − szintén a kevert művészetek jegyében fogant − Festőrajzok című rendezvény, mely a fiatal alkotók fesztiválja lesz, valamint a Fazekas Gimnázium, ahol a legfiatalabbakat várják a művészeti iskolák találkozóján. A már hagyományos Doyenek kiállítása október 19-én indul, ennek megnyitóján adják át egy iskolateremtő idős művésznek az „Életműdíjat”. A vidéki események közül kiemelendő a szolnoki zsinagóga szakrális kiállítása, a keszthelyi Balatoni Múzeum tárlata, a szigetszentmiklósi és soroksári művészeti rendezvények, Veszprém részvétele, valamint Dienes Gábor és Nagy Gábor műveinek közös bemutatója Szegeden. A magyarországi helyszínek mellett az idén is több, határon túli városban megünneplik a VIII. Nagyar Festészet Napját.