A Bábjátékos

Balázs Zoltán régóta a nemzetközi színházi kultúra meghatározó alkotója, mégis fontosnak tartja, hogy időnként Magyarországon is rendezzen. Most éppen Gilles Ségal A Bábjátékos című abszurdját állítja színpadra a debreceni Csokonai Nemzeti Színházban. A Maladype Színházzal koprodukcióban megvalósuló magyarországi ősbemutatóra 2025. január 10-én és 11-én kerül sor Debrecenben.

A Holokauszt 80. évfordulója alkalmából január 27-én Budapesten, a Rumbach Zsinagógában is bemutatásra kerülő sokrétű mű olvasópróbáját a sajátos színházi látásmódjáról ismert rendező november elején tartotta a Csokonai Fórum, Kóti Árpád Termében. A produkcióban résztvevő művészek figyelmét a Romániából emigrált zsidó származású francia szerző irracionális világrendjére irányította, amelyben meghatározó jelentőségű a komikum védelmező ereje.

A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége, valamint több külföldi partnerintézmény és fesztivál együttműködésével létrejövő összművészeti esemény -kiemelt figyelmet fordítva a holokausztot előidéző antiszemita nézetekre és a hasonlóan veszélyes (tév)eszmékre- a béke és az emberi méltóság felbecsülhetetlen értékét kívánja hangsúlyozni. Célja minél több emberhez eljuttatni a múlt figyelmeztető üzenetét és megbékélést sürgetni a világon. A különleges dramaturgiával megalkotott dráma ijesztő időszerűségét a modernkori pusztítások, a népirtások, a háborúk okozta poszttraumás stressz kényszerű átélése és az antijudaizmus egyre erősödő szélsőséges megnyivánulásai adják.

Az Eugene Ionesco nyomdokait követő francia író őszinte, humoros és lírai vallomása egyszerre teremt kegyetlen és mulatságos színpadi univerzumot a hőseinek. Így, a báb-, a zene-, a mozgás- és a képzőművészet által inspirált rendezői koncepcióban kibomló cselekmény egy olyan több dimenziójú, asszociatív és generációkat megszólító gesamtkunstwerk-jellegű előadásban tud kiteljesedni, ahol az intenzív összjátékra épülő színpadi látomás változatosan megnyilvánuló verbális, akusztikus és vizuális ingerek révén teremti meg a játszók virtuóz jelenlétének egyedi rendszerét. Balázs Zoltán ezúttal is rendhagyó felfogásban, az alkotótársak művészi igényességének és a színészek atipikus játékának, továbbá a díszlet, a jelmez, a mozdulatok és a zenei szerkesztés összhangja által teszi az előadást univerzálisan érthetővé és átélhetővé.

A Sámuel Finkelbaum tragikomikus élete alcímet viselő színmű egy rendkívüli férfi és művész története, aki képtelen elfogadni családja elvesztését és aki a valóságot fantáziájának alkotóerejével próbálja ellensúlyozni. Az Istennel is dacoló képzeletbeli aktus keretében újraértelmezi saját életét és feltámasztja szeretteit. Az egykor nagyra becsült művész, aki a háború utolsó napjaiban szökött meg a koncentrációs táborból, öt évvel a nácik legyőzése után sem hajlandó előbújni rejtekhelyéről, mert szilárd meggyőződése, hogy a háború még mindig tart. Bár környezetéből többen is kísérletet tesznek rá, hogy az általa állandósított elhárító mechanizmust megbontsák, a mindennapi hírektől elzárkózva egy berlini padlásszoba magányában alakít ki önmagának stresszállapotot transzformáló alternatív valóságot, amelyet csak egy a múltból előtűnő titokzatos barát képes feloldani.

A Csokonai Nemzeti Színház Debrecen és a Maladype Színház közös előadása a magyarországi bemutatókat követően hamarosan nemzetközi turnéra indul.